Po raz trzeci przyznana zostanie nagroda za najlepszą Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku. Na liście nominowanych znalazło się jedenaście kompozycji. Laureatów poznamy 28 sierpnia.
W informacji prasowej przeczytać można:
W tym roku po raz trzeci przyznamy nagrodę Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku. Najmłodsze z wyróżnień Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie na stałe wpisało się w program wydarzenia. W trwającej sytuacji pandemicznej chcielibyśmy się skupić się na pozytywnych momentach oraz celebracji artystycznych osiągnięć, które pomogły nam odnaleźć się w nowych warunkach. Z kilkudziesięciu propozycji wybraliśmy jedenaście, które zostaną poddane głosowaniu jury składającego się z dziennikarzy, krytyków i blogerów z branż filmowej, muzycznej i gamingowej. Wyniki ogłosimy 28 sierpnia w trakcie Gali FMF w trzech sezonach.
Zamknięci w czterech ścianach kultywowaliśmy naszą miłość do małego ekranu. W ciągu ostatniego roku powstały setki nowych produkcji platform streamingowych i VOD. Seriale i gry wideo pozwoliły nam się przenieść do innych światów na całe dni, tygodnie, a nawet miesiące. Nie zapomnieliśmy również o filmach, choć okazji do tego, by wyjść do kina, nie było zbyt wielu.
Mamy nadzieję, że ustanowione przez nas wyróżnienie będzie ważnym narzędziem budowania szacunku i uznania dla kompozytorów tworzących muzykę na potrzeby polskiej kinematografii. Nagroda jest przede wszystkim bardzo ważna na naszym rodzimym rynku. Do tej pory otrzymali ją Bartosz Chajdecki, autor soundtracku do serialu fabularnego „Kruk. Szepty słychać po zmroku” w 2019 roku, oraz Leszek Możdżer za muzykę do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w 2020 roku – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF.
Hanię Rani nominowaliśmy za magicznie delikatną oprawę dokumentu xABo: Ksiądz Boniecki podglądającego księdza Adama Bonieckiego w jego sytuacjach zawodowych. Fabularyzowany, ale oparty na faktach, wstrząsający film 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy muzycznie wzbogaciły „nerwowe” partie Colina Stetsona i Sarah Neufeld. Dramat Szarlatan opowiadający historię zielarza Jana Mikoláška nabrał z kolei wyjątkowego klimatu dzięki Antoniemu Komasie-Łazarkiewiczowi i Mary Komasie.
Gangsterskie szeregi międzywojennej Warszawy infiltrowaliśmy u boku Atanasa Valkova, którego muzyka wzbogaciła serial Król. Prawo pięści obowiązuje również w grze Cyberpunk 2077 – immersyjny elektroniczny soundtrack do życia w futurystycznym Night City stworzyli Marcin Przybyłowicz, Piotr T. Adamczyk i Paul Leonard-Morgan. Po drugiej stronie barykady stoi tytułowa bohaterka serialu Chyłka, której perypetie w eklektyczny sposób opisał pierwszy laureat nagrody Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku Bartosz Chajdecki. Do nagrody nominowaliśmy również subtelnie przeplatający się z dźwiękami otoczenia soundtrack Michała Jacaszka do politycznej rozgrywki w Sali samobójców. Hejterze.
W czasie lockdownu zmagaliśmy się z obawami o przyszłość, ale też dokuczała nam… monotonia kwarantanny. Nic więc dziwnego, że od czasu do czasu decydowaliśmy się na przyspieszenie tętna. W lesie dziś nie zaśnie nikt to klasyczny slasher stworzony wedle prawideł gatunku. W tej formule znakomicie odnalazł się muzycznie Jimek. Gra Carrion to z kolei „odwrócony horror”, w którym wcielamy się w rolę potwora. Trzymającą w napięciu muzykę do produkcji Phobia Game Studio stworzył Cris Velasco. Fabularną grę Vampire: The Masquerade – Shadows of New York, wampiryczny kryminał w alternatywnej rzeczywistości, zilustrowała przepięknie Resina. Mocna ścieżka Łukasza Targosza wsparła natomiast narrację serialu W głębi lasu.
Zwycięską ścieżkę wybierze ponad pięćdziesięcioosobowe jury składające się z dziennikarzy, krytyków i komentatorów z branż filmowej, muzycznej i gamingowej. Nagroda za najlepszą Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku zostanie wręczona 28 sierpnia w trakcie Gali FMF w trzech sezonach, która odbędzie się w ramach wydarzenia Kraków Culture Summer.
Pełna lista nominowanych:
Bartosz Chajdecki za serial Chyłka
Michał Jacaszek za film Sala samobójców. Hejter
Jimek za film W lesie dziś nie zaśnie nikt
Antoni Komasa-Łazarkiewicz i Mary Komasa za film Szarlatan
Marcin Przybyłowicz, P.T. Adamczyk i Paul Leonard-Morgan za grę Cyberpunk 2077
Hania Rani za film xABo: Ksiądz Boniecki
Resina za grę Vampire: The Masquerade – Shadows of New York
Colin Stetson & Sarah Neufeld za film 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
Łukasz Targosz za serial W głębi lasu
Atanas Valkov za serial Król
Cris Velasco za grę Carrion
Udział w głosowaniu mogą wziąć też fani FMF. Wystarczy zagłosować pod linkiem http://bit.ly/PolskaSciezkaDzwiekowaRoku_glosowanie. Razem możemy zdecydować o nagrodzie publiczności!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz