środa, 15 stycznia 2020

Bartosz Bielenia laureatem Paszportu „Polityki”

Boże ciało
Tegorocznym laureatem Paszportu „Polityki” w kategorii Film został aktor Bartosz Bielenia. Jury doceniło go „Za wielkie emocje pozwalające przeżywać dramaty ludzi takich jak my, za wyrażenie tego, co dla Polaków najboleśniejsze i najważniejsze, oraz za aktorstwo na najwyższym poziomie”.

Bartosz Bielenia (ur. 1992 r.). Niepokojący, osobny. Trudno opisać fenomen młodego aktora, w kinie znanego do tej pory z ról drugoplanowych w „Disco polo” czy „Na granicy”. Dopiero brawurowy występ w „Bożym Ciele” Jana Komasy, gdzie w jednej chwili z uduchowionego charyzmatyka potrafi przeistoczyć się w pospolitego przestępcę, w pełni ujawnił jego ogromny potencjał. Zdaniem Tadeusza Sobolewskiego „w tej jednej, tak wielostronnej, pozornie sprzecznej postaci można zobaczyć rysy całego pokolenia”. Bielenia pochodzi z Białegostoku. Ukończył Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie i ma za sobą liczne jak na 27-latka występy na scenie. Zapowiedzią wielkiej kariery filmowej są trofea aktorskie na festiwalach w Sztokholmie i Chicago oraz Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego.

Nominacje w tej kategorii otrzymali także: Bartosz Kruhlik i Mateusz Pacewicz.

Tegoroczni laureaci Paszportów „Polityki” to:

KREATOR KULTURY
Olga Tokarczuk
Nagroda za siłę płynącą z literatury. Za książki wyprzedzające swój czas, za sposób pisania, patrzenie w przyszłość literatury, ale i całej naszej planety.

KULTURA CYFROWA
Dawid Ciślak
Za pokazanie na przykładzie rewolucji francuskiej mechanizmów korumpo­wania i zastraszania sędziów oraz – dzięki błyskotliwemu wykorzystaniu potencjału interaktywnego medium – za zmuszenie odbiorcy do konfrontacji z własnym sumieniem.

MUZYKA POPULARNA
Błażej Król
Za dar zamykania osobistych emocji w piosenkach o atrakcyjnej, zwięzłej i melodyjnej formie. Za wyobraźnię, wierność autorskiej wizji i umiejętność przekonania do niej słuchaczy.

MUZYKA POWAŻNA
Jakub Józef Orliński
Za niepospolitą umiejętność poruszania emocji w interpretacjach muzyki dawnej. Za piękny głos, charyzmę estradową, pracowitość, ambitne kształtowanie repertuaru i pokorę ­wobec muzyki.

SZTUKI WIZUALNE
Weronika Gęsicka
Za dociekliwą, konsekwentnie rozwijaną, oryginalną w formie, ale i pełną humoru sztukę, która demaskuje współczesne modele konsumpcji, międzyludzkie relacje oraz mechanizmy pamięci.

LITERATURA
Dominika Słowik
Za wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – „kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość”.

TEATR
Weronika Szczawińska
Za spektakle intymne i czułe, w których łączy perspektywę osobistą z ważną tematyką społeczną. Za zaangażowanie, które wykracza poza kształtowanie własnej ścieżki kariery.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz