środa, 1 stycznia 2020

Najważniejsze filmowe wydarzenia 2019 roku


Oto przegląd najważniejszych filmowych wydarzeń 2019 roku. Lista ta powstała na podstawie wpisów na blogu „Spór w kinie”.

Wydarzenia na liście poniżej prezentuję od tych, które wydarzyły się w grudniu, do tych mających miejsce na początku 2019 roku. Wybór nie jest pełny i jest zdecydowanie subiektywny.

Rekord w polskich kinach kolejny rok z rzędu
W 2019 roku padł rekord frekwencyjny w polskich kinach. W ostatnich 12 miesiącach sprzedano w Polsce 60,2 miliona biletów. Wynik jest nieznacznie lepszy od tego z 2018 roku, ale osiągnięto go bez wsparcia takiego przeboju, jak „Kler”.

Dobry rok w kinie. Moje TOP 10 w 2019
Dobiega końca 2019 rok w polskich kinach. Pierwsze z podsumowań dotyczy tylko tych filmów, które oficjalnie trafiły do naszych kin. Takich premier było ponad 350, obejrzałem nieco ponad 150 z nich. I śmiało mogę napisać, że mijający rok w kinach był bardzo dobry.

„Boże ciało” na skróconej liście do Oscara
Amerykańska Akademia Wiedzy i Sztuki Filmowej podała skrócone listy kandydatów do swoich nagród w aż dziewięciu kategoriach. Jedną z nich jest Film Międzynarodowy, gdzie do kolejnego etapu przeszło dziesięć filmów. Jest w tym gronie m.in. „Boże ciało” w reżyserii Jana Komasy. Jaką szansę na nominację ma polski film? Bardzo ciekawie jest też w kategoriach doceniających pełnometrażowe filmy dokumentalne, muzykę czy efekty wizualne.

Mapa „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego
W internecie pojawił się interaktywny przewodnik po „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego. Przedsięwzięcie to zrealizowała Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Mapa „Dekalogu” oparta jest na autorskim pomyśle Natalii Korynckiej-Gruz i jest to wirtualny spacerownik, pozwalający na poznawanie Warszawy poprzez najbardziej charakterystyczne miejsca, w których kręcono „Dekalog”. Znakomity pomysł i świetna realizacja.

EFA 2019. „Faworyta” i „Zimna wojna” z nagrodami
Po raz 32. Europejska Akademia Filmowa wybrała laureatów swoich Europejskich Nagród Filmowych (European Film Awards - EFA). Za najlepszy film 2019 roku uznano „Faworytę”, która w sumie zdobyła osiem nagród. Zeszłoroczny laureat europejskich Oscarów, „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, w tym roku doceniony został Nagrodą Publiczności.

Nagroda Cybulskiego dla Bartosza Bieleni
3 grudnia br. w warszawskim kinie Elektronik odbyła się gala rozdania Nagród KINA: Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla młodego aktora wyróżniającego się wybitną indywidualnością oraz Nagrody im. Bolesława Michałka za książkę filmową roku. Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego 2019 zdobył Bartosz Bielenia za rolę w filmie „Boże Ciało”.

„Acid Rain” i „Kraina lodu 2” walczą o Annie Awards
Produkcja Disneya zatytułowana „Kraina lodu 2” i produkcja studia Laika znana u nas jako „Praziomek” otrzymały największą liczbę nominacji do Annie Awards, najważniejszych wyróżnień przyznawanych produkcjom animowanym. Wśród nominowanych krótkich metraży znalazł się film Tomasza Popakula zatytułowany „Acid Rain”. To wielki sukces polskiego kina!

Polański w Łodzi. Grzegorzek pisze
Wizyta Romana Polańskiego w Łodzi budzi emocje. Przeciwko jego pojawieniu się w Szkole Filmowej w Łodzi zaprotestowało kilkadziesiąt osób, a głos w sprawie zabrał Rektor Mariusz Grzegorzek. „Nie czuję, że mam jakiekolwiek prawo do moralnej oceny życia Romana Polańskiego” – napisał w swoim liście.

Pół miliarda zysku. „Joker 2” coraz bliżej
Początkowo mówiono, że „Joker” to jednorazowa produkcja i nie będzie kontynuacji. Po tym, jak film z kategorią R przekroczył miliard dolarów wpływów, narracja ta uległa zmianie. Rozpoczęto rozmowy na ten temat.

EnergaCamerimage 2019. „Joker” ze Złotą Żabą
To był długi i niezwykły wieczór wieńczący 27. Festiwal Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage. Złotą Żabę i Nagrodę Publiczności zdobył „Joker”. Na gali wieńczącej festiwal pojawili się m.in. Quentin Tarantino z Robertem Richardsonem, Richard Gere i Edward Norton. Po gali Tarantino z Richardsonem spotkali się z publicznością i dali małe show.

Quentin Tarantino przyjedzie do Polski
Galę zamknięcia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage w Toruniu uświetni wizyta Quentina Tarantino, który wraz z autorem zdjęć filmowych Robertem Richardsonem odbierze nagrodę dla duetu autor zdjęć-reżyser. Widownia obejrzy też „Pewnego razu w… Hollywood”.

„Boże ciało” znakomicie startuje w kinach
[BOX OFFICE] Znakomity wynik w weekend otwarcia w polskich kinach osiągnął najnowszy film Jana Komasy zatytułowany „Boże ciało”. Mimo, że film zdobył 10 nagród na festiwalu w Gdyni i reprezentuje Polskę w rywalizacji o Oscara, aż takiego sukcesu się nie spodziewałem. Bardzo cieszy to osiągnięcie.

Tokarczuk z Noblem. Bardzo to filmowe
Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w kategorii Literatura za rok 2018. Za rok 2019 Nobla w tej samej dziedzinie zdobył Peter Handke. Oboje mają spore związki z kinem.

Powstanie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage
W Toruniu została podpisana umowa, dzięki której w mieście tym powstanie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage. Będzie ono siedzibą państwowej instytucji kultury, która zajmie się organizacją festiwalu Camerimage. Inwestycja kosztować ma około 600 mln złotych.

44. FPFF. "Obywatel Jones" zdobywa Złote Lwy
Dobiegł końca 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Złote Lwy otrzymał film Agnieszki Holland zatytułowany "Obywatel Jones". Sześć nagród powędrowało do twórców filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza", trzy nagrody zdobył film "Boże ciało". Nagrody aktorskie otrzymali Dawid Ogrodnik, Magdalena Boczarska, Sebastian Stankiewicz i Eliza Rycembel. Za najlepszy debiut uznano film "Supernova" w reżyserii Bartosza Kruhlika.

Laureaci 12. Nagród PISF
17 września 2019 roku po raz dwunasty odbyła się gala wręczenia Nagród PISF – jedynych polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Uroczystość miała miejsce podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Nagroda Publiczności w Toronto dla „Jojo Rabbit”
Taika Waititi ma zagorzałe grono oddanych fanów. Mimo mieszanych opinii, jego najnowszy film zatytułowany „Jojo Rabbit” otrzymał najważniejszą nagrodę na festiwalu w Toronto. Wyróżnienie to od lat otwiera drogę do Oscarów. Tak było na przykład przed rokiem, kiedy na kanadyjskim festiwalu wygrał „Green Book” i to w Toronto rozpoczęła się jego droga po głównego Oscara.

Studencki Oscar dla filmu ze Szkoły Filmowej w Łodzi
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła laureatów tegorocznych Studenckich Oscarów. W kategorii doceniającej międzynarodowe szkolne filmy dokumentalne zwyciężył film „FAMILY²” w reżyserii Yifan Sun. Produkcja ta reprezentowała Szkołę Filmową w Łodzi.

„Boże ciało” polskim kandydatem do Oscara 2020
Polska Komisja Oscarowa powołana przez dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego zdecydowała, że „Boże ciało” – najnowszy film Jana Komasy, twórcy filmów „Miasto 44” i „Sala samobójców”, będzie reprezentować Polskę w wyścigu po Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy.

Wenecja 2019. Złoty Lew dla „Jokera”
Festiwalowa sensacja i znaczące wydarzenie w naszych filmowych czasach. Opowiadający o komiksowym antybohaterze „Joker” w reżyserii Todda Phillipsa wygrał 76. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Drugą co do ważności nagrodę festiwalu otrzymał „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego. Na czele jury stała Lucrecia Martel, autorka reprezentująca bardzo artystyczne podejście do sztuki filmowej.

„Boże ciało” z dwoma nagrodami w Wenecji
„Boże ciało” w reżyserii Jana Komasy otrzymało dwie nagrody na festiwalu w Wenecji. Pokazywany w sekcji Venice Days film doceniono nagrodą Europa Cinemas Label oraz Inclusive Award Edipo Re.

Polski film za 150 mln złotych
Jest w Polsce planowana realizacja filmu za 150 milionów złotych. Będzie to absolutny rekord w historii polskiej kinematografii po 1989 roku. Dlaczego tak drogo i co to za projekt? Próbuję zgłębić temat, niestety na razie jedynie na podstawie dostępnych bardzo skromnych informacji.

Piotr Woźniak-Starak nie żyje
W wieku 39 lat zginął tragicznie Piotr Woźniak-Starak, producent filmowy, współwłaściciel firmy Watchout Studio. To tutaj powstały filmy „Bogowie” i „Sztuka kochania”.

„Przynęta” z Grand Prix 19. MFF Nowe Horyzonty
Jury 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu przyznało Grand Prix filmowi „Przynęta” (Bait) w reżyserii Marka Jenkina. Film brytyjskiego reżysera został uznany za najlepszy, spośród 12 konkursowych tytułów, także przez festiwalową publiczność.

44. FPFF. Reforma festiwalu jest potrzebna
Na stronach Onetu pojawiła się rozmowa z Leszkiem Kopciem, dyrektorem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Odniósł się on do zamieszania, jakie towarzyszyło ogłoszeniu składu Konkursu Głównego festiwalu. Niby wszystko udało się „załagodzić”, ale niesmak pozostał. Czujemy wszyscy, że reforma zasad, na jakich funkcjonuje festiwal, jest konieczna - mówi Onetowi Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Oby rozmowa, która nas czeka, była pozbawiona niepotrzebnych emocji i wzajemnego oskarżania się. Ten etap mamy już za sobą - dodaje.

Wenecja 2019. „Malowany ptak”, Polański i Joker
Organizatorzy 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji ogłosili listę filmów, które zostaną zaprezentowane w Konkursie Głównym. W tym gronie są najnowsze przedsięwzięcia m.in. Roya Anderssona, Atoma Egoyana, Jamesa Graya, Pablo Larraina, Steven Soderbergh. O Złotego Lwa rywalizować będzie też „Malowany ptak”, na podstawie prozy Jerzego Kosińskiego z Lechem Dyblikiem w jednej z ról, „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego oraz „Joker”.

Szumowska i „Malowany ptak” w Toronto
Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto ogłosili tytuły, które zaprezentowane zostaną w prestiżowej sekcji Gala Presentations oraz Special Presentation. Nie ma tutaj polskich filmów, ani polskich koprodukcji. Jest za to m.in. zagraniczny film Małgorzaty Szumowskiej oraz ekranizacja „Malowanego ptaka”. Premiera filmu polskiej reżyserki może (ale nie musi) oznaczać jej udział w Konkursie Głównym w Wenecji.

„Boże Ciało” na festiwalu w Wenecji
Najnowszy film Jana Komasy zatytułowany „Boże Ciało” został zaproszony do konkursu Giornate degli Autori (Venice Days) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Film ma szanse zdobyć m.in. nagrodę Europa Cinemas Label.

44. FPFF. 20 filmów w Konkursie Głównym
Komitet Organizacyjny 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdecydował o włączeniu do Konkursu Głównego wszystkich filmów rekomendowanych przez Zespół Selekcyjny. W sumie w konkursie pojawi się 20 filmów, w tym cztery debiuty i cztery filmy wyreżyserowane przez kobiety.

44. FPFF. Bromski, Śmigulski i Gliński zgodni
Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski apeluje do Radosława Śmigulskiego i Leszka Kopcia o uszanowanie decyzji Zespołu Selekcyjnego i włączenie do konkursu rekomendowanych, ale ostatecznie niezakwalifikowanych filmów. Radosław Śmigulski odpowiada. Głos w sprawie zabrał też Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To przesądza sprawę. Filmy wybrane przez Zespół Selekcyjny, a pominięte przez Komitet Organizacyjny, dołączą do Konkursu Główneg

44. FPFF. „Mowa ptaków” poza konkursem głównym
Organizatorzy 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ogłosili listę filmów z konkursu głównego. Od wczoraj na jej temat nie milkną komentarze w branży. Mi nasuwa się jedna myśl „powraca stare” – i nie chodzi o wiek twórców. Nie jest znana filmów niezakwalifikowanych, ale nie rozumiem braku w konkursie filmu „Eastern”, który został bardzo dobrze przyjęty na tegorocznym festiwalu „Młodzi i Film”. Gdzie są „Maryjki” Darii Woszek? Nie ma też wśród 16 tytułów konkursowych filmu Xawerego Żuławskiego „Mowa ptaków”, co już można uznać za spore nieporozumienie. Jest za to przeciętny „Kurier”, historyczne „Legiony” i „Piłsudski”, sensacyjny „Solid Gold” czy (nie tylko w mojej ocenie) nietrafiona ekranizacja książki „Ciemno, prawie noc”.

Kucia, Dumała, Puszczyńska, Nenow wśród 842 nowych członków Akademii
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyjęta do twojego grona 842 nowe osoby. Od tej pory na Oscary głosować będzie między innymi siedmioro nowych osób z Polski. W tym gronie są m.in. Jerzy Kucia, Ewa Puszczyńska i Piotr Dumała.

Od 1 września państwowe studia będą razem
Na 1 września zapowiadane jest połączenie państwowych studiów filmowych: WFDiF, Studia Filmowego KADR, Studia Filmowego TOR, Studia Filmowego ZEBRA, Studia Miniatur Filmowych oraz Studia Filmowego KRONIKA. Informację taką podał wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

„Czarnobyl” najwyżej ocenianym serialem
Serwis imdb.com gromadzi oceny filmów i seriali. Od jakiegoś czasu produkcją telewizyjną z najwyższą średnią ocen jest serial „Czarnobyl”. „Czarnobyl” to wielkie wydarzenie i zdecydowanie jedna z najbardziej wartościowych serialowych produkcji w historii.

Laureaci Honorowych Oscarów wybrani
Rada Gubernatorów Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej ogłosiła laureatów tegorocznych Honorowych Oscarów. Laureatami Honorowych Oscarów zostali w tym roku: Geena Davis, David Lynch, Wes Studi i Lina Wertmüller. Specjalna uroczystość, podczas której wręczone zostaną te nagrody odbędzie się 27 października tego roku.

Cannes 2019. Złota Palma dla „Parasite”
Jury pod przewodnictwem Alejandro Gonzaleza Inarritu przyznało Złotą Palmę filmowi z Korei Południowej zatytułowanemu „Parasite” (Gisaengchung) w reżyserii Joon-ho Bonga. Grand Prix otrzymał film „Atlantics”. Antonio Banderas uznany został za najlepszego aktora, a Emily Beecham za najlepszą aktorkę. Nowe filmy m.in. Quentina Tarantino, Marco Bellocchio, Xaviera Dolana, Kena Loacha, Terrence'a Malicka i Jima Jarmuscha nie zostały docenione przez jury.

Indiana Jones nie będzie szukał „złotego pociągu”
Indiana Jones w piątym filmie kinowym miał szukać w polskich górach legendarnego „złotego pociągu”. Taką historię zaproponował Jonathan Kasdan, syn autora scenariuszy do „Poszukiwaczy zaginionej arki” i „Imperium kontratakuje”, któremu powierzono przygotowanie nowej przygody Indiany Jonesa. Wygląda na to, że pomysł szukania „złotego pociągu” w Polsce nie zyskał akceptacji producentów, wymieniono więc scenarzystę, który stworzy nową historię do filmu „Indiana Jones 5”.

Pawlikowski w jury Konkursu Głównego w Cannes
Organizatorzy 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes podali pełen skład jury, które w tym roku oceni produkcje startujące w Konkursie Głównym. O tym, kto zdobędzie Złotą Palmę zadecyduje między innymi Paweł Pawlikowski.

Polański pozwał Amerykańską Akademię Filmową
Roman Polański pozwał do sądu Amerykańską Akademię Filmową i domaga się przywrócenia swojego członkostwa w tej organizacji.

Cannes 2019. Polski film w sekcji Cinéfondation
Organizatorzy festiwalu w Cannes ogłosili kolejne punkty programu. W sekcjach poświęconych filmom krótkometrażowym znalazła się polska animacja. Pochodzi ona ze Szkoły Filmowej w Łodzi i nosi tytuł „Duszyczka”. Wśród zakwalifikowanych tytułów jest też film zrealizowany w całości w Polsce, ale reprezentujący brytyjską uczelnię.

Zmarł Jerzy Wójcik
Jak informuje serwis filmowy Szkoły Filmowej w Łodzi: 3 kwietnia zmarł w Warszawie w wieku 88 lat Jerzy Wójcik, jeden z najwybitniejszych operatorów kinematografii polskiej i światowej.

Węże 2019. „Studniówk@” najgorszym polskim filmem
Popkulturalna Akademia Wszystkiego już po raz ósmy przyznała Węże – nagrody dla najgorszych filmów roku. Najwięcej wyróżnień i tytuł najgorszego filmu roku otrzymała „Studniówk@” w reżyserii Alessandro Leone, która triumfowała w aż 4 kategoriach. 4 Węże otrzymał także film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Wśród wyróżnionych aktorów znaleźli się m.in. Mikołaj Roznerski i Daniel Olbrychski.

Zmarła Agnes Varda
W wieku 90 lat zmarła Agnes Varda, wybitna reżyserka, jedna z twórczyń Francuskiej Nowej Fali. W 2017 roku zdobyła Oscara za całokształt twórczości, a rok później nominację za rewelacyjne „Twarze, plaże”.

Orły 2019. "Zimna wojna" najlepszym filmem
W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się ceremonia rozdania Orłów, Polskich Nagród Filmowych, przyznawanych przez Polską Akademię Filmową. Najlepszym polskim filmem 2018 roku uznano "Zimną wojnę", a film Pawła Pawlikowskiego zdobył w sumie siedem nagród. Cztery Orły otrzymał "Kler". Nagrody aktorskie zdobyli Joanna Kulig, Jacek Braciak, Janusz Gajos, Aleksandra Konieczna. Gabrielę Muskałę doceniono w kategorii Odkrycie.

Disney przejął Foxa. Powstał gigant filmowy
Stało się. Oto moment historyczny, który trafi do encyklopedii. Za 71,4 miliarda dolarów Walt Disney Company zakupił oficjalnie i ostatecznie studio Fox i podlegające mu poszczególne oddziały kinowe oraz telewizyjne. Swoją działalność zakończyła właśnie firma o wielkiej tradycji, w której od 1915 roku powstało wiele wybitnych dzieł filmowych i telewizyjnych. Tym samym Disney stał się najpotężniejszym graczem na rynku masowej rozrywki. „Myszka zjadła lisa i stworzyła potwora” – piszą komentatorzy. Powstał gigant korporacyjny o niespotykanej dotąd skali. Czy stanie się on monopolistą na rynku, czy narzuci swoją politykę i będzie dyktował warunki w dziedzinie rozrywki? Niestety obawy są bardzo uzasadnione.

„Miłość śmierć + roboty”. Fantastyczne!
Nic lepszego w tematyce fantastycznej (science fiction, fantasy, groza) obecnie nie zobaczycie. Ani w kinie, ani w telewizji. „Miłość śmierć + roboty” to świetnie opowiedziane, różnorodne, ale przede wszystkim po mistrzowsku zrealizowane krótkie filmy animowane, które umiejętnie korzystają z dorobku tych gatunków. Kilka z zaprezentowanych tutaj filmów to szczytowe osiągnięcia współczesnej animacji. Czy jest w tym gronie polska produkcja?

Camerimage powraca do Torunia
Edycja 2019 festiwalu Camerimage odbędzie się w Toruniu. Organizatorzy wydarzenia powracają do miasta, w którym wszystko się zaczęło. Miejscem głównym festiwalowych wydarzeń będzie Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Netflix odpowiada Spielbergowi
Tak, jak Steven Spielberg „zaatakował” Netflix bez podawania nazwy tej firmy, tak Netflix odpowiedział Spielbergowi bez wymieniania jego nazwiska. Wymiana „uprzejmości” trwa, a środowisko filmowe całego świata przygląda się sytuacji z dużym zainteresowaniem. Chodzi przecież o ich przyszłość.

Oscary 2019. Laureaci nagród Akademii
W Los Angeles dobiegła końca 91. ceremonia wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. "Green Book" zdobywa najważniejszego z Oscarów 2019. Najwięcej nagród dla "Bohemian Rhapsody", który wygrał w czterech kategoriach. Rami Malek i Olivia Colman zdobyli Oscary za główne role aktorskie, w drugoplanowych triumfowali Regina King i Mahershala Ali. Akademii nie udało się zmieścić w trzech godzinach przewidzianych na przeprowadzenie gali.

Berlinale 2019. Złoty Niedźwiedź dla „Synonyms”
W Berlinie rozdano nagrody 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Jury pod przewodnictwem Juliette Binoche Złotego Niedźwiedzia przyznało filmowi „Synonyms” w reżyserii Nadav Lapid. Ten sam film otrzymał nagrodę Fipresci. Startujący w konkursie głównym „Obywatel Jones” Agnieszki Holland nie otrzymał żadnej nagrody.

Milion widzów na „Zimnej wojnie” w Polsce!
W miniony weekend „Zimna wojna” przekroczyła granicę 1 miliona sprzedanych biletów. Premiera filmu Pawła Pawlikowskiego w polskich kinach miała miejsce 8 czerwca 2018 roku. Już za kilka dni polski film walczył będzie o trzy Oscary.

Łukasz Żal wygrywa nagrodę ASC. Teraz Oscar!
Łukasz Żal za zdjęcia do „Zimnej wojny” otrzymał prestiżową nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (American Society of Cinematographers). Ta nagroda otwiera polskiemu operatorowi drogę do Oscara!

Hiszpańskie Oscary dla Polaków
Dwie nagrody od Hiszpańskiej Akademii Filmowej otrzymały polskie produkcje. „Zimna wojna” zdobyła wyróżnienie dla najlepszego filmu europejskiego, a koprodukcja hiszpańsko-polska „Jeszcze dzień życia” zwyciężyła wśród pełnometrażowych animacji. Nagrodę główną otrzymał film “Champions”.

Krystyna Janda z nagrodą festiwalu Sundance
Krystyna Janda otrzymał nagrodę za rolę aktorską na festiwalu Sundance. Polską aktorkę doceniono za występ w filmie Jacka Borcucha „Dolce Fine Giornata” (Słodki koniec dnia), który prezentowany był w konkursie przeznaczonym dla filmów kinematografii światowych (World Cinema Dramatic Competition).

Rekordowy rok w polskich kinach
W polskich kinach w 2018 roku sprzedano 59,7 miliona biletów. To absolutny rekord w historii wolnej dystrybucji po 1989 roku. Najpopularniejszym filmem 2018 roku został oczywiście „Kler”, ale całe podium zajęły polskie filmy. Na 20 najpopularniejszych tytułów, blisko połowa to produkcje naszej kinematografii.

Oscary 2019. Trzy nominacje dla "Zimnej wojny"! Paweł Pawlikowski wśród najlepszych reżyserów
W tym roku najwięcej nominacji, aż po 10, zdobyły filmy „Faworyta” i „Roma”, ale nas cieszą przede wszystkim nominacje dla „Zimnej wojny”. Polski film zdobył ich aż trzy, a za szczególnie wielkie wyróżnienie uznać należy nominację dla Pawła Pawlikowskiego za reżyserię. Oscary wręczone zostaną po raz 91.

Berlinale 2019. Agnieszka Holland w konkursie
Organizatorzy 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie zaprezentowali ostateczną listę filmów, które znajdą się w głównych sekcjach tegorocznego wydarzenia. Są już znani wszyscy konkurenci film Agnieszki Holland do Złotego Niedźwiedzia.

Oscary 2019 bez gospodarza
Po tym jak Kevin Hart zrezygnował z roli gospodarza ceremonii wręczenia Oscarów, dziś wydaje się niemal pewne, że po raz pierwszy od 1989 roku gala nie będzie miała głównego prowadzącego.

Paszport „Polityki” dla Joanny Kulig
Joanna Kulig, gwiazda filmu „Zimna wojna” i ceniona polska aktorka, została tegoroczną laureatką Paszportu „Polityki” w kategorii Film.

„Kler” pobił rekord „Ogniem i mieczem”
Według najnowszych danych z polskiego box office’u „Kler” Wojtka Smarzowskiego pobił rekord wpływów z kas polskich kin. Tym samym „Kler” pobił rekord należący od 1999 roku do „Ogniem i mieczem”. Według dostępnych danych wpływy z wyświetlania „Kleru” w kinach wyniosły już 105 300 824 zł. Dotychczasowy rekord, który utrzymywał się od 1999 roku, należał do „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana i wynosił 105 089 363 zł.

Złote Globy 2019. Nagrody rozdane, są niespodzianki
Po raz 76 rozdano Złote Globy. Najlepszym filmem dramatycznym wybrano „Bohemian Rhapsody”, wśród komedii/musicali wygrał „Green Book”. Nagrody aktorskie otrzymali m.in. Glenn Close, Rami Malek, Olivia Colman i Christian Bale.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz