poniedziałek, 4 stycznia 2021

Książka z Nike będzie filmem od twórcy „Watahy”

Jak informuje wydawca książki „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" autorstwa Radka Raka, prawa do sfilmowania tej pozycji zostały sprzedane. Film wyreżyseruje Michał Gazda.

„Krytycy i recenzenci wprost podkreślali niezwykły, filmowy potencjał "Baśni" (tarantinowski "Django" w cyrkule tarnowskim). Wraz z "Baśnią" pojawiła się oto szansa na produkcję niesamowicie oryginalną, wręcz ekstatycznie atrakcyjną wizualnie, głęboką dramaturgicznie oraz – paradoksalnie – bardzo aktualną i ważną społecznie. Takiego combo nie sposób przecenić!” – mówi Michał Gazda.

Jak przeczytać można w oficjalnym opisie książki: „Radosław Rak, młody autor, tworzy znakomite dzieła z gatunku szeroko pojętej fantastyki. Jednak zaszufladkowanie jego utworów tylko w ten sposób byłoby co najmniej niewłaściwe, o czym świadczy chociażby trzecia powieść w dorobku autora – „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Wyrusz w magiczną podróż do Galicji z przełomu XVIII i XIX wieku i zobacz, co dla Ciebie przygotował laureat tegorocznej Nagrody Literackiej Nike.

Główną postacią powieści jest dobrze znany Jakób Szela, którego dzieciństwo owiane jest tajemnicą. Autor „Baśni” postanowił wykorzystać ten fakt – wypełnił luki w biografii Szeli i zaproponował literacką historię młodości tego przywódcy chłopskiego i bohatera uciśnionego ludu. Zanim Szela stał się chłopskim królem, według Raka był on prostym chłopakiem, którego wychowywał dziadek. Kóba pracował na rzecz panów, ale jego życie było pełne fantazji i marzeń. Czy to prawda? Czy rzeczywiście dzieciństwo i młodość Jakóba Szeli mogły tak wyglądać?

Sam autor pozostawia czytelnikom swobodę w interpretacji swojego dzieła, snując wyobrażenia i refleksje na temat dorastania Szeli w niecodziennej formie. Być może pierwszy raz będziesz miał do czynienia z gawędą, w której realizm płynnie przeplata się z baśnią. To jeden z wyróżników „Baśni” Radka Raka. Poznaj Szelę z zupełnie innej, mniej historycznej strony. Dowiedz się, jak oddał serce pięknej Malwie, która jednak odrzuciła jego zaloty oraz jak zakochała się w nim Żydówka Chana. Sięgnij po książkę i przeczytaj, jak to Kóba wiózł na swoich barkach konia, zaznał krzywdy bity pańskim batem albo stał się wyniosłym dębem, który wydał na świat liczne potomstwo.

Radek Rak został doceniony przez gremium przyznające w 2020 roku Nagrodę Literacką Nike za to, jak podszedł do tematu galicyjskiego, który już wcześniej występował w jego książkach. Stworzył zupełnie nowatorską historię Jakóba Szeli, która zaskakiwać Cię będzie na każdym kroku. Rak jest daleki od tego, by oceniać pod względem moralnym i historycznym tę postać. Nie próbuje doszukiwać się niezbitych dowodów na to, kim był i jak żył Jakób Szela, ale kreuje wokół niego kolejne legendy, co rzeczywiście czyni po mistrzowsku! Krytycy twierdzą, że Radek Rak na nowo stworzył mitologię Galicji, choć nie napisał powieści historycznej. Oceń jego dzieło samodzielnie!”

Film na podstawie powieści Radka Raka wyreżyserować ma Michał Gazda, który w 2007 roku wyreżyserował film „Świadek koronny” oraz towarzyszący mu serial „Odwróceni”. W 2010 roku podpisał kilka odcinków serialu „Usta, usta”, a w 2014 roku pierwsze cztery odcinki serialu „Wataha”. Potem pracował przy serialach „Druga szansa”, „Odwróceni. Ojcowie i córki”, a ostatnio przy „Królestwie kobiet”. Michał Gazda to absolwent kulturoznawstwa (specjalność filmoznawcza) na Uniwersytecie Łódzkim oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz