Z okazji 25 lat od powstania Międzynarodowego Festiwalu Cinema d’Animacio de Catalunya przygotowano specjalne zestawienie 50 najlepszych pełnometrażowych filmów animowanych z tego okresu. Doceniono też twórców filmów krótkometrażowych i młode talenty. Na wszystkich tych listach znajdują się polskie produkcje i nasi twórcy.
Top List Animac 25 została opracowana przy współpracy osób zajmujących się zawodowo rynkiem animacji na świecie. Wśród kuratorów, którzy pomogli w stworzeniu tego zestawienia znaleźli się m.in.: historycy Jayne Pilling i Giannalberto Bendazzi, dyrektorzy festiwali filmowych i instytucji Marcel Jean (Annecy, Cinémathèque Québécoise), znani naukowcy, jak Paul Wells (Loughborough University) oraz młodsze pokolenie twórców i krytyków, takich jak Alex Dudok de Wit (Cartoon Brew) i Olga Borowska (Zippy Frames). Wśród 50 najlepszych pełnometrażowych animacji są trzy produkcje z Polski.
Na 32. miejscu uplasował się film „Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente, koprodukcja naszego kraju z Hiszpanią, Belgią, Niemcami i Węgrami. Scenariusz tego filmu oparto na książce Jerzego Kapuścińskiego, film łączy animację i dokumentu. To opowieść przedstawiająca trzymiesięczną podróż Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli.
Na 45. miejscu znajduje się film „Kongres” w reżyserii Ariego Folmana, powstały w 2013 roku we współpracy kinematografii naszego kraju, Izraela, Niemiec, Luksemburgu, Francji i Belgii. Scenariusz tej historii został oparty luźno o „Kongres futurologiczny” Stanisława Lema. To produkcja animowano-aktorska. W jednej z recenzji można przeczytać: "Kongres" najlepszy jest wtedy, kiedy twórcy dają wybrzmieć psychologicznej opowieści o kobiecie stającej przed ważnym życiowym wyborem. To właśnie pierwsze sekwencje nadają filmowi tempo.
Na 47. pozycji odnajdujemy jedyną pełnometrażową animację z roku 2020. To „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego. Animacja to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni.
Cała lista animacji zaprezentowana w tym zestawieniu jest bardzo ciekawa. Najwyżej oceniono „Spirited Away. W krainie bogów” Hayao Miyazakiego, drugie miejsce zajęło „Trio z Belleville”, a trzecie „Mary i Maxa”. Mnóstwo jest na liście filmów doskonale znanych widzom w Polsce, w tym m.in.: „Czerwony żółw”, „Nazywam się Cukinia”, „Walc z Baszirem”, „Persepolis”, „Stalowy gigant”, „Fantastyczny pan Lis”, „Sekretna księga z Kells”, „Gnijąca panna młoda”, „Droga na drugą stronę”, „Odlot”, „Ratatuj” i „Wall-E”.
Podczas pracy nad tym samym zestawieniem stworzono też listę twórców filmów krótkometrażowych, których przedsięwzięcia zachwyciły w ostatnich 25 latach. Na 19. miejscu znalazł się Jerzy Kucia. Jest też lista twórców, którym wróży się znaczącą karierę, a wśród sześciu osób znalazł się Tomasz Popakul, autor „Acid Rain”.
Czołowa 10 najlepszych filmów wygląda następująco (wersja angielska):
1- Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi)
Hayao Miyazaki, 2001, Japan
2- The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville)
Sylvain Comet, 2003, France
3- Mary and Max (Mary and Max)
Adam Elliot, 2009, Australia
4- I Lost My Body (J'ai perdu mon corps)
Jérémy Calain, 2019, France
5- The Red Turtle (La tortue rouge)
Michael Dudok de Wit, 2016, France and Belgium
6- My Life as a Zucchini (Ma vie de courgette)
Claude Barras, 2016, Switzerland and France
7- Waltz with Bashir (Vals Im Bashir)
Ari Folman, 2008, Israel
8- Persepolis (Persepolis)
Vincent Parounnaoud & Marjane Satrapi, 2007, France
9- Kirikou and the Sorceress (Kirikou et la sorcière)
Michel Ocelot, 1998, France
10- The Boy and the World (O menino e o mundo)
Alê Abreu, 2014, Brazil
Lista twórców filmów krótkometrażowych:
Theodore Ushev
Koji Yamamura
Regina Pessoa
Igor Kovalyov
Emma de Swaef & Marc James Roels
Joanna Quinn
Andreas Hykade
Michaël Dudok de Wit
Georges Schwizgebel
Priit Pärn
Don Hertzfeld
Dahee Jeong
Špela Čadež
Michaela Pavlátová
Chris Landreth
Juan Pablo Zaramella
David OReilly
Rosto (RIP)
Jerzy Kucia
Suzie Templeton
Alberto Vázquez
Paul Driessen
Nikita Diakur
Niki Lindroth von Bahr
Florence Miailhe
Lista talentów:
Daria Kascheeva
Martina Scarpelli
Nikita Diakur
Tomek Popakul
Réka Bucsi
Nara Normande
CAŁE OPRACOWANIE ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz