Niezwalniająca niestety pandemia Covid-19 wymusza na producentach i dystrybutorach podejmowania drastycznych decyzji. Premiera w USA faworyta do Oscarów, filmu „Nomadland” w reżyserii Chloe Zhao, będzie miała miejsce jednocześnie w kinach i w internecie.
29 stycznia „Nomadland” pojawi się na ekskluzywnych pokazach w kinach Imax, ale główna premiera tego oczekiwanego filmu będzie miała miejsce 19 lutego i tego samego dnia produkcja pojawi się w otwartych amerykańskich kinach i na platformie streamingowej Hulu.
Data 19 lutego nie jest przypadkowa. Niedługo potem, czyli 28 lutego upływa termin kwalifikowania filmów do rywalizacji o tegoroczne Oscary, a „Nomadland” jest dziś w gronie faworytów tych nagród. Ta produkcja wygrała festiwal w Wenecji, zdobyła nagrodę publiczności na festiwalu w Toronto, doceniona została przez liczne grono amerykańskich krytyków.
„Nomadland” to opowieść o pewnej wdowie (w tej roli Frances McDormand), która podróżuje przez USA i obserwuje kraj. Fabuła powstała na podstawie głośnego reportażu o amerykańskich nomadach, których opisała Jessica Bruder.
W opisie książki przeczytać można: „Ich oszczędności wyparowały po kryzysie w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym życiem przedstawicieli klasy średniej, które wiedli dotąd. Sprzedają domy, bo nie mogą ich już utrzymać, przesiadają się do kamperów, przyczep, vanów czy pikapów i ruszają w drogę. Jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy – na kempingach, przy zbiorach owoców i warzyw, w centrach logistycznych Amazona. Dla wielu firm to pracownicy doskonali. Są wytrwali, odpowiedzialni, doświadczeni, bardzo zdeterminowani. Przywożą ze sobą cały swój dobytek, zmieniając postoje przyczep w efemeryczne miasteczka robotnicze, które pustoszeją, kiedy kończy się praca. Nigdzie nie zostają wystarczająco długo, żeby stworzyć związek zawodowy. Niektórzy uważają ich za bezdomnych, ale koczownicy nowej ery nie lubią tej łatki. Mówią o sobie: bezmiejscowi. Twierdzą, że wyrwali się z niewoli czynszów, świadomie wypisali z zepsutego, demoralizującego systemu. Wielu nauczyło się cieszyć nową wolnością. Nawiązują przyjaźnie, dzielą się doświadczeniami, pomagają sobie nawzajem”.
Polska kinowa premiera filmu zapowiadana jest także na 19 lutego, ale kina w Polsce pozostają zamknięte do 31 stycznia i nie wiadomo, czy po tym terminie zostaną otwarte.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz