W wieku 68 lat zmarł David Gulpilil, Australijsko-Aborygeński aktor, etatowy odtwórca ról rdzennych mieszkańców tego kontynentu.
W wieku 68 lat zmarł David Gulpilil, Australijsko-Aborygeński aktor, etatowy odtwórca ról rdzennych mieszkańców tego kontynentu.
W materiałach promocyjnych filmu „Sonata” pojawił się fragment mojej opinii na temat filmu. Raz jeszcze i z całą świadomością (nie jest to płatna promocja :) polecam ten piękny i mądry polski film, debiut reżyserski z genialnymi rolami i debiutem aktorskim Michała Sikorskiego. Jeszcze w grudniu film ten będzie można obejrzeć na pokazać przedpremierowych w Kinie Zamek w Szczecinie.
[WIDEO] Pisałem już o swoim zachwycie filmem „C’mon C’mon”. Polski dystrybutor zaprezentował właśnie jego polski zwiastun. 21 stycznia 2022 roku ta piękna opowieść pojawi się między innymi w Kinie Zamek w Szczecinie. Nie mogłem sobie odmówić sprowadzenia tego filmu.
Po sześciu weekendach na polskich ekranach „Diuna” ma na koncie 943 369 sprzedanych biletów. Czy uda się filmowi przekroczyć magiczny i trudny milion widzów?
Nachodzący „West Side Story” to pierwszy musical w karierze Stevena Spielberga. Trudno uwierzyć w to, aby specjalista od kina nowej przygody, który od lat nie zrobił filmu wybitnego i tym razem się nie potknął. W poniedziałek odbyła się premiera filmu i pierwsze opinie wskazują, że Spielberg nakręcił najlepszy film od lat.
Tegoroczną Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego odebrała Magdalena Koleśnik za rolę w filmie „Sweat” w reżyserii Magnusa von Horna. Miłosz Stelmach otrzymał nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę o tematyce filmowej.
[SEZON NAGRÓD 2021/2022] Po raz 31. rozdano Nagrody Gotham, cenione wyróżnienia dla niezależnych produkcji. Nagrody te rozpoczynają praktycznie sezon podsumowujący rok filmowy w filmach i serialach. Najwięcej i najcenniejszych nagród zdobył w tym roku film „Córka” (The Lost Daughter), debiut reżyserski Maggie Gyllenhaal.
Hiszpańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do 36. edycji Nagród Goya. „Szef Roku” z Javierem Bardemem w roli głównej znalazł się na czele nominacji zdobywając najwięcej, bo aż 20, nominacji w historii Goi i pobił rekord „Policzonych dni” Imanola Uribe z 1994 roku (również z Bardemem w roli głównej), który miał tych nominacji 19.
[BOX OFFICE] Do końca roku pozostał jeszcze ponad miesiąc, ale można już się oglądać za największym polskim kinowym przebojem 2021 roku. Jak na razie na liście tej mamy sensacyjnego lidera, bo nie stawiana w gronie faworytów „Furioza” pokonała filmy Patryka Vegi i Wojtka Smarzowskiego.
Rośnie liczba zarażonych i chorujących na ten lub innym wariant Covid-19. W związku z eskalacją choroby, rząd wprowadził nowe obostrzenia w naszym kraju. Obowiązywać one będą od 1 do 17 grudnia i dotyczyć będą także kin.
Redakcja „Cahiers du cinéma” przedstawiła swoją listę najważniejszych filmów 2021 roku. W ich ocenie numer 1 to „Pierwsza krowa” Kelly Reichardt.
[BOX OFFICE] Znakomitymi otwarciami w polskich kinach w miniony weekend mogą się pochwalić „Dziewczyny z Dubaju” i „Dom Gucci”. Oba wynik plasują filmy w czołówce najlepszych otwarć 2021 roku. Na tym tle start animacji Disneya rozczarowuje.
Sześciogodzinny serial dokumentalny Petera Jacksona zatytułowany „The Beatles: Get Back” zadebiutował kilka dni temu na Disney+. Okazuje się, że korporacja chciała złagodzić mocne słowa wypowiadane przez członków zespołu. Próba ta się nie powiodła.
30 listopada Ridley Scott skończy 84 lata. W kinach oglądamy jego najnowszy film, on sam nie zwalnia i już przygotowuje kolejne przedsięwzięcia. Choć od lat nie nakręcił dzieła wybitnego, ciągle jest w ścisłej czołówce współczesnych reżyserów filmowych. Widziałem jego wszystkie reżyserskie propozycje, przedstawiam mój subiektywny ranking jego filmów.
Powstanie nowa wersja „Akademii Pana Kleksa”? Brzmi bardzo ciekawie, ale mierzenie się z legendarnym filmem Krzysztofa Gradowskiego jest posunięciem śmiałym i ryzykownym. Co prawda pierwsza wersja powstała prawie 40 lat temu, ale ciągle jest przecież oglądana przez kolejne pokolenia. Ktoś doszedł do wniosku, że potrzebujemy nowego Pana Kleksa. Na pewno przydałby się film, który byłby dobrze odbierany przez młodych widzów wychowanych na bardzo nowoczesnym kinie familijnym.
W wieku 91 lat zmarł Stephen Sondheim, gigant Broadwayu, laureat Oscara, ikona gatunku. Jeden z najwybitniejszych twórców musicali.
Niestety w mojej ocenie „Dom
Gucci” nie jest tak dobrym filmem, jak zapowiadał to szumnie niedawny zwiastun.
Projekt rokował, uległem tej filmowej promocji, bo wydawało mi się, że trudno
taki temat zepsuć. Ridley Scott zrobił tylko dobry film, a ja oczekiwałem więcej.
W dniach 2-5 grudnia 2021 odbędzie się w krakowskim Kinie Pod Baranami 22. Festiwal Filmu Niemego - odbywający się od 1996 roku przegląd filmów sprzed epoki dźwięku, prezentowanych z towarzyszeniem muzyki na żywo. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest EKSPRESJA. W programie klasyka (m.in. Gabinet doktora Caligari, czy Męczeństwo Joanny d’Arc) i mniej znane tytuły (m.in. włoska Assunta Spina). Na festiwalowej scenie wystąpi między innymi duet Hania Rani & Dobrawa Czocher oraz znakomita wiolonczelistka, Resina. Wydarzenie, organizowane przez Fundację Dla Kina oraz Kino Pod Baranami, potrwa do 5 grudnia.
Szkoła Filmowa w Łodzi przedstawiła końcowy raport swojej Komisji Antymobbingowej i Antydyskryminacyjnej. Utrata pracy przez trzy osoby zatrudnione dotąd w Szkoły Filmowej w Łodzi oraz dwa zawiadomienia o przestępstwie to najpoważniejsze konsekwencje działań Komisji.
Znana jest oficjalna polska data premiery filmu „Diuna” na 4K Ultra HD Blu-ray, Blu-Ray 3D, Blu-ray i DVD. Film jeszcze jest w kinach i dobrze sobie radzi, ale na półce na pewno warto postawić jedno z tych wydań.
Cate Blanchett wcieli się w postać dyrygentki, niemieckiej orkiestry, Lydii Tar. Lidia jest uważana za jedną z najwybitniejszych w swoim fachu. Film zatytułowany „TAR” wyreżyseruje Todd Field. Daty premier wskazują, że producenci już celują w Oscary 2023.
Zorganizowałem wydarzenie więc się chwalę. W dniach 3-5 grudnia zapraszam do Kina Zamek w Szczecinie na przegląd filmów dokumentalnych zatytułowany „Polski dokument 2021: Niezwykli, Silni, Genialni”.
Aplikacja Luca, wykorzystywana w Niemczech, wskazuje gdzie można najłatwiej zarazić się koronawirusem i jakie miejsca są jego największymi roznosicielami. Kina też są na liście, ale nie odgrywają praktycznie żadnej roli na drodze rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Cinema City Polska postanowiło ponownie wprowadzić do kin IMAX film „Diuna” w reżyserii Denisa Villeneuve’a. Świetna wiadomość, ale jest jeden mały zgrzyt. Wyboru nie będzie i widzowie otrzymają jedynie wersję 3D tego widowiskowego filmu.
Francusko-polski dokument „Kubrick o Kubricku” w reżyserii Gregory’ego Monro otrzymał międzynarodową nagrodę Emmy. Dokument otrzymał nagrodę w kategorii Art Programming.
Znane są już nominacje do Nagród Grammy, a ja corocznie w tym momencie przyglądam się nominacjom poświęconym muzyce filmowej i filmom muzycznym.
Przyznające Złote Globy, Hollywoodzkie
Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, ogłosiło listę filmów, które zostały
zgłoszone do rywalizacji o nagrodę w kategorii doceniającej produkcje
zagraniczne. Inaczej niż przy Oscarach, nie ma ograniczenia liczby filmów
reprezentujących dany kraj. Polską kinematografię reprezentuje w tych
zmaganiach „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego, a na liście jest jeszcze
„Lamb”, który jest polską koprodukcją.
Ridley Scott promuje obecnie film „Dom Gucci” i dzięki temu poznajemy kilka informacji o przebiegu przygotowań do kolejnych jego projektów. Z dwóch jego słynnych produkcji powstaną seriale. O „Obcym” pisałem, ale serial na podstawie „Blade Runner” (Łowca androidów) to nowa informacja. W dodatku bardzo ciekawa.
[BOX OFFICE] W miniony weekend „Diuna” Denisa Villeneuve’a w polskich kinach była na ustach wszystkich wielbicieli tego filmu. Reżyser z operatorem odwiedzili festiwal Camerimage, „Diuna” ciągle prezentowana jest na dużych ekranach w naszym kraju. I ciągle cieszy się dużym zainteresowaniem.
[BOX OFFICE] Otwarcie w amerykańskich kinach filmu „Pogromcy duchów: Dziedzictwo” zaskoczyło obserwatorów i specjalistów. Jeszcze przed weekendem spodziewano się wyniku na poziomie 27-40 mln dolarów, a tymczasem film przyniósł 44 mln dolarów wpływów. „C’mon C’mon” zanotował świetne otwarcia w czasach pandemii.
Jak podał „Press”, łącznie 5,6 mln zł opłaty audiowizualnej wpłaciły podmioty wideo na żądanie za trzeci kwartał 2021 roku. Te pieniądze przekazywane są do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i wspierać będą polską kinematografię.
[BOX OFFICE] Losy filmu „Nie czas umierać” w kinach dobiegają końca. Film jest już w internecie i ciężko mu będzie znacząco zwiększyć swoje dochody. Pożyjemy, zobaczymy. Tymczasem „Nie czas umierać” gromadząc 733 mln dolarów stał największym przebojem w Hollywood od początku wybuchu pandemii.
Złotą Żabę 29 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage otrzymał Robbie Ryan za zdjęcia do filmu „C'mon C'mon” w reżyserii Mike’a Millsa. Dodatkowo film ten zdobył też Nagrodę Publiczności. W Konkursie Głównym zwyciężyły filmy amerykańskie. „Hiacynt” wygrał w Konkursie Polskich Filmów.
Kenneth Branagh i Haris Zambarloukos |
Kolejna i już ostatnia znacząca polska premiera na festiwalu EnergaCamerimage 2021 to „Belfast” w reżyserii i ze scenariuszem Kennetha Branagha. Powstał film który będzie głównym rozgrywającym przyszłorocznych Oscarów, bo to po prostu piękny, szczery i mądry film. Branagh pojawił się w Toruniu i wraz ze swoim autorem zdjęć spotkał się z publicznością po seansie.
Greg Fraser i Denis Villeneuve w Toruniu |
Na festiwal EnergaCamerimage przybył Denis Villeneuve, który ze swoim operatorem Gregiem Fraserem spotkał się z publicznością po pokazie filmu „Diuna”. Poznaliśmy kilka szczegółów dotyczących realizacji filmu i jego historii oraz ważną deklarację dotyczącą drugiej części „Diuny”.
Kilka statystyk filmu „Nie patrz w górę”. Adam McKay na planie jednego tylko filmu zgromadził aktorów, którzy mają 8 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz 43 nominacje do Oscarów. Ekipa najbliższych współpracowników i on sam dorzucili jeszcze 2 Oscary i 11 nominacji. Śmiem twierdzić, że to rekordowe osiągnięcie jednego tylko filmu. Tylko, czy Oscary i nominacje zapewnią powodzenie filmu, a my widzowie obejrzymy udany film?
Niedawny wywiad ministra polskiej kultury wiele osób w środowisku filmowym wprawił w osłupienie, a jeszcze bardziej zapewne zaskoczył właścicieli mniejszych i większych kin. Osoba stojąca na straży szeroko rozumianej kultury, cieszy się z „porażki” filmu „Wesele” Wojtka Smarzowskiego. Ideologiczna wojna w polskiej kulturze trwa.
Mimo zapowiedzianej na koniec listopada 2021 ogólnopolskiej premiery, film „Chrzciny” z Katarzyną Figurą nie trafi na duże ekrany. Producent i dystrybutor zdecydowali o przeniesieniu premiery na listopad 2022 roku
[WIDEO] To jeden z tych projektów Netflixa, który rokuje na przyszłość. Adam McKay dał się skusić producentowi, dostał swobodę, kupę kasy i gwiazdy, ale czy dorówna filmem „Nie patrz w górę” do „Vice” i przede wszystkim „The Big Short”?
Obrodziło w tym roku musicalami w kinach, choć nie mają one szczęścia do polskich kin (ominęły nas „In the Heights” i „Dear Evan Hansen”, czekamy na „West Side Story” Spielberga), a jednak i tak wydaje się, że w tej kategorii bezkonkurencyjny będzie „Cyrano”. Niekoniecznie dlatego, że na Camerimage w Torunie są reżyser Joe Wright, jego operator Seamus McGarvey i aktorka Haley Bennett, ale dlatego, że powstał film po prostu piękny i pełen filmowej magii. Tego potrzebowałem!
Europejska Akademia Filmowa ogłosiła laureatów swoich nagród w kategoriach technicznych. O tych wyróżnieniach decydowało specjalnie do tego powołane jury, o zwycięzcach w głównych kategoriach zadecyduje ogół osób znajdujących się w Akademii. W kategoriach technicznych dwie nagrody zdobyli twórcy „Great Freedom”, nas powinna ucieszyć nagroda dla „Lamb” za efekty wizualne.
[BOX OFFICE] Znany jest już wynik
otwarcia najnowszego filmu Patryka Vegi w polskich kinach. „Pitbull” tylko w
weekend ściągnął do kin 160 tysięcy widzów. Jest to najlepsze otwarcie
polskiego filmu w 2021 roku, ale ciągle jest to ułamek wyników, do których
przyzwyczaił nas ten twórca. Eskalacja pandemii też robi swoje.
125 lat temu, 14 listopada 1896 roku, w Teatrze Miejskim w Krakowie odbył się pierwszy na ziemiach polskich pokaz kinematografu. Przez miesiąc ruchome obrazy braci Lumière obejrzało przyszło 10 tysięcy osób. Znacząca data w historii kina. W Krakowie odbyło się specjalne spotkanie miłośników historii.
Nagrody na 12. American Film Festival przyznaje publiczność wybierając filmy prezentowane w dwóch sekcjach konkursowych.
Dobiegła moja przygoda z tegoroczną odsłoną American Film Festival. Bardzo cieszą takie wizyty, szczególnie wtedy, gdy jest szansa obejrzenia wielu oczekiwanych tytułów. Oto krótkie podsumowanie 12. AFF.
Animowany film dokumentalny zatytułowany „Przeżyć” (Flee) przewodzi nominacjom do 15. edycji Cinema Eye Honors. „Summer of Soul” ma sześć nominacji, ”Ascension“ i ”Faya Dayi“ mają po pięć.
Zakochałem się! Jeśli miałbym wskazać jeden film do obejrzenia w czasie 12. American Film Festival to byłby to "C'mon C'mon" w reżyserii Mike’a Millsa. Bo choć udanych propozycji podczas tego wydarzenia jest sporo, to czasami uderza jedna taka prosta opowieść, która niesie ze sobą wartość dotykającą odbiorcę osobiście. Tak było ze mną. Czy to dlatego, że mam dzieci i próbuje zawsze odgadnąć, co im w głowie się dzieje?
Amerykańska Akademia Filmowa nie podała jeszcze oficjalnej listy kandydatów do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy, ale podobno na platformie internetowej przeznaczonej dla osób zasiadających w tej grupie, znajdą się wkrótce 93 tytuły przypisane do tej kategorii. Polską kinematografię reprezentuje „Żeby nie było śladów”, ale to nie o polskim filmie pisze się dziś najwięcej.
Leonardo DiCaprio wyprodukuje i zagra tytułową rolę w filmie zatytułowanym „Jim Jones”. Od dawna mówiłem, że historia ta ma potencjał na duży film i rolę godną Oscara. DiCaprio już dziś jest w gronie moich faworytów.