środa, 29 listopada 2023

Imponujący album Hasa na 16 płytach Blu-ray

To jest najważniejsze wydawnictwo Blu-ray w 2023 roku, na polskim rynku. Inna sprawa, że konkurencja była niewielka. Fajnie więc, że są wydawcy, który decydują się na takie produkcje. Na rynku jest już 16-płytowy album poświęcony twórczości Wojciecha Jerzego Hasa. Album ten dołącza do serii, w której wcześniej pojawiły się zestawy filmów Kieślowskiego, Wajdy i Polańskiego.

Wydawnictwo to opisuje serwis Interia.pl. Wojciech Jerzy Has - legenda polskiego kina, twórca takich dzieł, jak "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Lalka", "Sanatorium pod Klepsydrą", "Pożegnania" czy "Jak być kochaną" - doczekał się niezwykłego wydawnictwa. Właśnie ukazał się kolekcjonerski album filmowy HAS, składający się z części filmowej i literackiej. To pierwsza polska kompilacja wszystkich krótko- i pełnometrażowych dzieł artysty po rekonstrukcji cyfrowej.

Po raz pierwszy w Polsce została wydana pełna filmografia legendarnego twórcy. Kolekcjonerski album filmowy HAS został wydany na 16 płytach Blu-ray jedynie w 700 egzemplarzach.

Ekskluzywny album HAS współtworzą dwie części: filmowa - łącznie 14 filmów fabularnych i 11 filmów krótkometrażowych, każdy z angielskimi i francuskimi napisami; oraz literacka - książka z esejami filmoznawczymi autorstwa uznanych publicystów, historyków kina, krytyków, filmowców, literatów i bliskich reżysera pod redakcją Anny Serdiukow. Za stronę wizualną i koncepcję graficzną wydawnictwa odpowiada profesor Maciej Buszewicz, za nadzór całości Hanna Sawicka (DI Factory).

Na płytach Blu-ray znalazły się wszystkie dzieła z filmografii mistrza. Dzięki rekonstrukcji obrazu i dźwięku filmy takie, jak "Pętla", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Lalka", "Sanatorium pod klepsydrą" czy "Jak być kochaną" odzyskały swój blask. Kolekcja HAS to również filmy krótkometrażowe, mniej znane, od których twórca zaczynał swoją wielką podróż w głąb własnej wyobraźni: "Harmonia" czy "Moje miasto".

Dopełnieniem albumu z płytami jest bogato ilustrowana, wysmakowana 312-stronicowa książka z pogłębionymi esejami filmoznawczymi.

Na temat życia i twórczości reżysera wypowiadają się: profesor Tadeusz Lubelski ("Pętla"), Marcin Bortkiewicz ("Pożegnania"), Miłosz Stelmach ("Wspólny pokój"), Katarzyna Wajda ("Rozstanie"), Jakub Socha ("Złoto"), Katarzyna Taras ("Jak być kochaną"), Tomasz Kolankiewicz ("Rękopis znaleziony w Saragossie), Małgorzata Keller-Burzyńska ("Szyfry"), Klara Cykorz ("Lalka"), Adriana Prodeus ("Sanatorium pod klepsydrą"), Monika Talarczyk ("Nieciekawa historia"), Jakub Majmurek ("Pismak"), dr hab. Iwona Kurz ("Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany"), Renata i Grzegorz Kędzierscy ("Podróż Baltazara Kobera"), Emil Sowiński (o krótkich metrażach).

Rozważania o kinie ubogacone zostały o zdjęcia z planów filmowych, werki, fotosy oraz plakaty towarzyszące polskim i zagranicznym premierom - rzadko publikowane i znane szerszej publiczności materiały ilustracyjne kreślą porywającą kronikę nie tylko różnorakich profesji filmowych, ale ówczesnych obyczajów i stylu życia.

W bonusie rozdział o niezrealizowanych filmach Hasa - tych, które twórca miał w planach, ale których nie zdążył zrealizować - autorstwa profesora Tadeusza Lubelskiego, który przede wszystkim rozprawia się z legendarnym projektem "Osioł grający na lirze". Inne, mniej znane oblicze artysty kreśli Maciej Gil w rozdziale "Wojciecha Jerzego Hasa rysunki i tricki", piszący o jego formacyjnych, krakowskich latach, kiedy jeszcze jako gimnazjalista zafascynowany był kinem i filmami Disneya, studiował malarstwo i tworzył ilustracje do książek dla dzieci.

Całość spina wstęp wybitnej amerykańskiej krytyczki Annette Insdorf, która od lat pracuje w randze profesora i dziekana wydziału filmowego Columbia University. Insdorf specjalizuje się w kinie europejskim, publikowała pogłębione monograficzne analizy poświęcone w całości kinematografii Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Jerzego Hasa. Zwieńczeniem książki są wspomnienia spisane przez żonę, Wandę Ziembicką-Has, i syna, Marka Hasa, na stałe mieszkającego poza Polską.

Antologia HAS zawiera następujące filmowe tytuły:

1. "Pętla"

2. "Pożegnania"

3. "Wspólny pokój"

4. "Rozstanie"

5. "Złoto"

6. "Jak być kochaną

7. "Rękopis znaleziony w Saragossie"

8. "Szyfry"

9. "Lalka"

10. "Sanatorium pod Klepsydrą"

11. "Nieciekawa historia"

12. "Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego pisany

13. "Pismak"

14. "Niezwykła podróż Baltazara Kobera"

 

Krótkie formy

1. "Ulica Brzozowa"

2. "Harmonia"

3. "Parowóz PT47"

4. "Moje miasto"

5. "Pierwszy plon"

6. "Scentralizowana kontrola przebiegu produkcji (Cukier)"

7. "Harcerze na zlocie"

8. "Karmik Jankowy"

9. "Zielarze z Kamiennej Doliny"

10. "Przegląd kulturalny 2/53"

11. "Nasz Zespół".

 

Wydawcą albumu HAS jest firma DI Factory. Publikacja współfinansowana jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Album dostępny jest od 12 listopada bezpośrednio u wydawcy. [źródło Interia.pl]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz