wtorek, 30 grudnia 2014

Najważniejsze filmowe wydarzenia 2014 roku


Oto najważniejsze moim zdaniem filmowe wydarzenia mijającego roku. Filmy, ludzie, pieniądze, nagrody, premiery, zapowiedzi, wystawy, festiwale i wiele innych znaczących zdarzeń 2014 roku.

STYCZEŃ 2014

Złote Globy dla faworytów. "Zniewolony. 12 Years a Slave", "American Hustle" i "Breaking Bad" wygrywają w swoich kategoriach. Czytaj więcej TUTAJ.

Tomek Bagiński wyreżyserował dla BBC Sport klip zapowiadający relacje z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. I jak to w przypadku polskiego twórcy bywa, robotę wykonał znakomicie. Czytaj więcej TUTAJ.

Paramount Pictures jako pierwsze wielkie hollywoodzkie studio oficjalnie zrezygnowało z przygotowywania filmów na kopiach tradycyjnych 35 mm. Od teraz filmy od tego dystrybutora będą w USA wypuszczane tylko na kopiach cyfrowych. Czytaj więcej TUTAJ.

W kinach zadebiutował najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego. Mistrz ponownie pokazał klasę. Czytaj więcej TUTAJ.

LUTY 2014

Dylan Farrow, adoptowana córka Woody'ego Allena oskarżyła go o molestowanie seksualne, którego słynny reżyser miał się dopuścić gdy dziewczyna miała 7 lat. Czytaj więcej TUTAJ.

Amerykańskie Stowarzyszenie Operatorów przyznało swoje nagrody. Tę najważniejszą, zwiastującą Oscarowy triumf, otrzymał Emmanuel Lubezki za zdjęcia do imponującej "Grawitacji". Nagrodę za najlepsze zdjęcia do filmu prezentowanego na festiwalach i poza oficjalnym obiegiem dystrybucyjnym w USA zdobyli Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski za "Idę". Dla polskiego filmu był to dopiero początek pasma sukcesów w USA. Czytaj więcej TUTAJ.

W wieku 46 lat, z powodu przedawkowania narkotyków, zmarł Philip Seymour Hoffman. Czytaj więcej TUTAJ.

W wieku 85 lat zmarła najsłynniejsza dziecięca gwiazda kina, Shirley Temple Black. Słynna dziewczynka z kędziorkami największą sławą cieszyła się w latach 1935-1938. Czytaj więcej TUTAJ.

W Berlinie rozdano nagrody międzynarodowego festiwalu. Złotego Niedźwiedzia zdobył chiński film "Black Coal, Thin Ice" (Bai Ri Yan Huo/Czarny węgiel, kruchy lód). Grand Prix Jury dla "Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona, zaś najlepszym reżyserem został Richard Linklater za film "Boyhood". Na oficjalne wejście do polskich kin najlepszego filmu Berlinale poczekamy do stycznia 2015. Czytaj więcej TUTAJ.

MARZEC 2014

Amerykańska Akademia Filmowa po raz 86. przyznała Oscary. Najlepszym filmem roku uznano "Zniewolonego. 12 Years a Slave", który w sumie otrzymał tylko trzy nagrody. Aż siedem Oscarów dla "Grawitacji". Czytaj więcej TUTAJ.

Wydawało się, że "Ida" nie będzie miała sobie w tym roku równych, ale Polska Akademia Filmowa zaskoczyła swoimi wynikami znacznie mocniej niż jej amerykańscy koledzy, którzy wcześniej przyznali dość przewidywalne Oscary. Nasz największy zagraniczny sukces od lat nie zdominował rozdania Orłów 2014. Filmowi Pawła Pawlikowskiego przypadły w udziale cztery nagrody, ale za to najważniejsze. Czytaj więcej TUTAJ.

"Kraina lodu" stała się najbardziej kasową animacją w historii. Czytaj więcej TUTAJ.

KWIECIEŃ 2014

Wielki Wąż 2014 dla „Ostrej randki”. Większość nagród dla „Last Minute” i „Tajemnicy Westerplatte”. Najgorsi w polskim kinie docenieni. Czytaj więcej TUTAJ.

Firma doradcza PwC przygotowała raport dotyczący wpływu na gospodarkę tzw. internetowego piractwa treści wideo, czyli funkcjonowania serwisów internetowych umożliwiających pobieranie lub oglądanie pełnowartościowych treści wideo bez licencji. Straty w Polsce sięgają 500-700 mln złotych. Czytaj więcej TUTAJ.

W wieku 71 lat zmarł brytyjski aktor Bob Hoskins, którego doskonale kojarzymy z rolami w filmach "Mona Lisa" czy "Kto wrobił królika Rogera?".  W jego dorobku był też polski film. Czytaj więcej TUTAJ.

Po miesiącach spekulacji oficjalnie poznaliśmy obsadę siódmej części "Gwiezdnych wojen". Wiele z tych nazwisk przewijało się już wcześniej, ale są też niespodzianki. Czytaj więcej TUTAJ.

MAJ 2014

"Ida" dystrybuowana w USA przez firmę Music Box Films w ciągu pierwszych trzech dni wyświetlania przyniosła wpływy sięgające około 50 tysięcy dolarów. Na pierwszy rzut oka nie jest to kwota powalająca, trzeba jednak pamiętać że film prezentowany był tylko na 3 kopiach, co daje po przeliczeniu na jedną kopię imponujące 16,6 tysiąca dolarów. Tak zaczął się podbój "Idy" w amerykańskich kinach, który sięgnął 3,7 mln dolarów. Czytaj więcej TUTAJ.

W wieku 74 lat zmarł szwajcarski artysta H.R. Giger. Przejdzie on do historii kina i sztuki jako twórca postaci Obcego. Jednak to tylko wierzchołek jego artystycznych dokonań. Czytaj więcej TUTAJ.

Studio Warner Bros. zaprezentowało pierwsze oficjalne zdjęcie przedstawiające Bena Afflecka w stroju Batmana. Na razie wygląda to bardzo dobrze. Czytaj więcej TUTAJ.

Kolejna smutna wiadomość ze świata kina. Nie żyje Malik Bendjelloul, reżyser filmu "Sugar Man". Twórca ten miał dopiero 36 lat, a przyczyną śmierci było samobójstwo. Czytaj więcej TUTAJ.

W grudniu zeszłego roku ogłoszono plan nakręcenia nowej wersji "Dziecka Rosemary", po sześciu miesiącach produkcja została zaprezentowana publiczności. Jak widać, była to bardzo sprawna realizacja. Niestety, pośpiech nie przysłużył się efektowi. To nie jest najbardziej udane przedsięwzięcie w karierze Agnieszki Holland. Jej "Dziecko Rosemary" nie przejdzie do historii i bardzo szybko zostanie zapomniane przez widzów. Pani Holland będzie miała szansę pokazać klasę, gdyż zaproszono ją do pracy przy 3. sezonie "House of Cards". Czytaj więcej TUTAJ.

Turecki mistrz Nuri Bilge Ceylan zdobył Złotą Palmę w Cannes za film "Zimowy sen". Pozostałe nagrody powędrowały do filmów, które były w gronie faworytów tej imprezy. Czytaj więcej TUTAJ.

W Krakowie od maja do września gościła wystawa poświęcona twórczości Stanleya Kubricka. To uczta dla wielbicieli kinowej historii. Spodziewałem się po niej wiele, ale to co zobaczyłem przeszło moje najśmielsze wyobrażenie. Czytaj więcej TUTAJ.

Ceniony Total Film przygotował listę 30 najlepszych kin z całego świata. W tym zestawieniu znalazł się Pionier 1909, kino ze Szczecina. Czytaj więcej TUTAJ.

CZERWIEC 2014

George Lucas wycofał się z aktywnej pracy nad kolejnymi filmami z serii "Gwiezdne wojny" i zamierza kręcić filmy "w garażu". Dysponując sporym majątkiem słynny twórca może poświęcić czas na różne ciekawe przedsięwzięcia, a mając w dorobku dwie słynne serie i licznych kultowych bohaterów Lucas ciągle dysponuje sporą siłą oddziaływania. I zapewne z tego powodu zrodził się pomysł stworzenia... muzeum. Czytaj więcej TUTAJ.

W Warszawie zdjęcia do swojego nowego filmu rozpoczął Jerzy Skolimowski. I trzeba założyć, że to przedsięwzięcie będzie miało otwartą drogę do międzynarodowych festiwali. Czytaj więcej TUTAJ.

Wbrew opiniom dziennikarskiej braci okazało się, że mój faworyt wygrał festiwal "Młodzi i Film" w Koszalinie. Nie ukrywam, że bardzo mnie to zwycięstwo cieszy, bo jest "Hardkor Disko" filmem świetnie nakręconym, umiejętnie opowiedzianym i zwyczajnie wciągającym. Czytaj więcej TUTAJ.

LIPIEC 2014

W dniach 9-13 lipca w Nowogardzie odbyła się 18. edycja Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa "Lato z Muzami". Wśród gości wydarzenia, które miałem okazję przygotować. znaleźli się m.in. Wojtek Smarzowski (nagroda specjalna festiwalu), Wojciech Solarz, Sebastian Stankiewicz, Kamil Tkacz. Bogaty program filmowy (fabuły, krótkie metraże, animacje) wzbogacony został o spotkania z twórcami polskiego kina, koncerty, wystawy, prezentacje i liczne warsztaty. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu był darmowy. Czytaj więcej TUTAJ.

Dzięki plakatowi, który pojawił się w mediach nie ma już wątpliwości, że w 2015 roku w kinach zobaczymy nowy film Quentina Tarantino. Mimo sporego zamieszania wokół tego projektu (wyciekł scenariusz), reżyser uznał, że jednak warto pokazać na ekranie "The Hateful Eight". Czytaj więcej TUTAJ.

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi znalazła się na 2. miejscu w rankingu magazynu "The Hollywood Reporter", który oceniał najlepsze międzynarodowe szkoły filmowe. Zwyciężyli Brytyjczycy, ale za polską szkołą m.in. słynne czeskie FAMU. Czytaj więcej TUTAJ.

W lipcu miała miejsce w Londynie seria występów na żywo grupy Monty Pythona. W tym roku minęło 45 lat od telewizyjnego debiutu słynnej grupy. Jak radzą sobie komicy po latach i czy jeszcze śmieszą, można się przekonać oglądając w internecie zapis ich niedawnych występów. Cóż, latka lecą... Czytaj więcej TUTAJ.

SIERPIEŃ 2014

Przedpremierowego "Miasta 44" na Stadionie Narodowym nie obejrzałem, a okazało się, że była to nieskończona wersja, do której przylgnęła nazwa "wersja stadionowa". Po kilku tygodniach pokazano wersję finalną, ale różnic nie dostrzeżono. Film się spodobał widzom, gromadząc grubo ponad 1 mln osób w kinach. Czytaj więcej TUTAJ.

Zmarł Robin Williams. Takie wydarzenia uderzają bardzo mocno. I na pewno trudno w nie uwierzyć, gdy dodaje się w nagłówkach słowo "samobójstwo". Czytaj więcej TUTAJ.

Na stronie PISF pojawiła się lista wniosków do Programu operacyjnego "Produkcja filmowa". Wśród kilkudziesięciu projektów, co najmniej dwa wyglądają bardzo interesująco. Tomasz Bagiński przygotowuje pełnometrażowego "Wiedźmina", a Jan Kidawa Błoński film zatytułowany "ORP Orzeł". Czytaj więcej TUTAJ.

W wieku 90 lat zmarł Richard Attenborough, klasyk brytyjskiego kina. Ceniłem go za "O jeden most za daleko", Oscara otrzymał za "Gandhiego" (ten film nie trafił w mój czas), zagrał w mojej ukochanej "Elizabeth". Czytaj więcej TUTAJ.

Rozdano nagrody Emmy dla amerykańskich produkcji telewizyjnych sezonu 2013/2014. Wśród dramatów najlepszym okazał się "Breaking Bad". Po raz piąty z rzędu wśród komedii nie miał sobie równych serial "Współczesna rodzina". Czytaj więcej TUTAJ.

WRZESIEŃ

Złotego Lwa 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji otrzymał Roy Andersson za "A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence". Do dziś filmu w Polsce nie zaprezentowano. Czytaj więcej TUTAJ.

"The Imitation Game" staje się jednym z najpoważniejszych kandydatów do przyszłorocznych Oscarów. Potwierdzeniem tego jest Nagroda Publiczności festiwalu w Toronto. W Toronto doceniono też nowy film Kevina Smitha oraz odnotowano świetny powrót twórców "Rekin kontra Orzeł". Czytaj więcej TUTAJ.

16 września 2014 podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbyła się uroczysta gala wręczenia po raz siódmy Nagród PISF - jedynych polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Czytaj więcej TUTAJ.

"Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego otrzymali Złote Lwy dla najlepszego filmu 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Nagrody aktorskie dla Tomasza Kota i Zofii Wichłacz. Władysław Pasikowski został najlepszym reżyserem. "Pod Mocnym Aniołem" ze Srebrnymi Lwami, a "Obywatel" z Nagrodą Specjalną Jury. Czytaj więcej TUTAJ.

People's Choice Awards to jedna z kategorii dorocznych Europejskich Nagród Filmowych, ale jedyna o przyznaniu której decyduje publiczność. W tym roku w gronie nominowanych tytułów znalazła się "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Na październikowy apel odpowiedziało mnóstwo osób i instytucji, które włączyły się w akcję głosowania na film. Ostatecznie zdecydowaną większością głosów wygrała "Ida". Czytaj więcej TUTAJ.

W wieku 36 lat zmarła aktorka Anna Przybylska. Odeszła w spokoju w gronie rodziny. Przegrała walkę z rakiem. Czytaj więcej TUTAJ.

W 2016 roku pojawi się 3. sezon serialu "Miasteczko Twin Peaks". Wiem, że wielu fanów domagało się tej kontynuacji od lat, ale mnie nieco niepokoi perspektywa powrotu do tego tajemniczego miejsca. Niektórych kultowych tematów bym zdecydowanie nie dotykał. Czytaj więcej TUTAJ.

Producenci "Idy" z Opus Film zgłosili Agatę Kuleszę do Oscara w kategorii Aktorka Drugoplanowa. To bardzo rozsądna decyzja, polska aktorka może sprawić w tej rozgrywce sporą niespodziankę. Czytaj więcej TUTAJ.

Zgodnie z zapowiedziami Wojtek Smarzowski przystąpił do pracy nad filmem "Wołyń". Znając dorobek tego twórcy i jego bezkompromisowe podejście, spodziewać się należy obraz wstrząsającego. Wydarzenia na Wołyniu to była rzeź, w której zginęło 120 tysięcy osób. Smarzowski opowie o tym dosadnie. Czytaj więcej TUTAJ.

Dwa polskie filmy znalazły się na skróconej liście do nominacji Amerykańskiej Akademii Filmowej dla krótkometrażowych dokumentów. Szansę na to wyróżnienie mają "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego oraz "Joanna" Anety Kopacz. Czytaj więcej TUTAJ.

Do Prokuratury Generalnej w Warszawie wpłynął wniosek rządu USA o zatrzymanie Romana Polańskiego. Twórca przyjechał do stolicy na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich. W USA Polański ścigany jest za gwałt na nieletniej. Polskie władze nie przychyliły się do prośby Amerykanów. Prawnicy Polańskiego złożyli w sądzie w USA stosowne dokumenty i chcą by sprawa dobiegła końca. Czytaj więcej TUTAJ.

LISTOPAD

Fantastyczna reklamówka Polski. Imponująca robota i na najwyższym poziomie. Tak właśnie powinna wyglądać promocja kraju. Ja jestem zachwycony, bo w moich klimatach to zrealizowano. Nie wszystkim się jednak podoba. Czytaj więcej TUTAJ.

Firma Ridleya Scotta - Scott Free, Warner Horizon Television i kanał Syfy przygotowują wspólnie telewizyjny miniserial na podstawie wydanej w 1997 roku książki "3001: The Final Odyssey". To czwarta i ostatnia część serii napisanej przez Arthura C. Clarke'a. Czytaj więcej TUTAJ.

Jedna z tajemnic związanych z siódmą częścią "Gwiezdnych wojen" właśnie ujrzała światło dzienne. Poznaliśmy oficjalny tytuł nadchodzącego filmu. Od tej pory film nazywa się: "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy". Czytaj więcej TUTAJ.

Steven Spielberg pracował przez kilkanaście dni we Wrocławiu na planie swojego najnowszego filmu. Dołączył do niego Tom Hanks. Jednak ta wizyta w polskim mieście nie wszystkim przypadła do gustu. Czytaj więcej TUTAJ.

W wieku 83 lat zmarł Mike Nichols. Dla mnie to już zawsze będzie reżyser: "Absolwenta", "Kto się boi Virginii Woolf", "Pracującej dziewczyny", "Bliżej", "Klatki dla ptaków", "Wojny Charliego Wilsona". Czytaj więcej TUTAJ.

Sezon nagród ruszył na dobre. Jedna z pierwszych znaczących nagród to Independent Spirit, przyznawane produkcjom niezależnym. Na czele nominowanych "Birdman", wśród zagranicznych produkcji jest "Ida". Czytaj więcej TUTAJ.

W wieku 85 lat zmarł Stanisław Mikulski, ceniony przez publiczność aktor, niezapomniany Hans Kloss z serialu "Stawka większa niż życie". Czytaj więcej TUTAJ.

Dobiegł końca 22. festiwal Camerimage. Siedem świetnych filmowych dni dobiegło końca. Ocenę zdjęć w filmach pozostawiam fachowcom (choć trochę mi brakuje nagrody dla "Mr. Turner"). Złota Żaba dla "Lewiatana". Czytaj więcej TUTAJ.

Kilka filmów Sony Pictures trafiło do internetu, po ataku hakerów. Wśród tych są "Furia" i mocno przedpremierowo "Annie". Potem wyciekły tajne dokumenty Sony, a potem… Czytaj więcej TUTAJ.

Duński reżyser Lars von Trier przerwał, trwające od 2011 roku milczenie i ujawnił, że jest w trakcie leczenia uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Czytaj więcej TUTAJ.

GRUDZIEŃ

Krytycy filmowi z Nowego Jorku przyznali swoje doroczne nagrody. Za najlepszy film zagraniczny uznano "Idę". Za najlepszy film roku uznano "Boyhooda", który zdobył w sumie trzy nagrody. Czytaj więcej TUTAJ.

Na konferencji prasowej w studiu Pinewood przedstawiono oficjalny tytuł 24. filmu o Bondzie oraz odtwórców głównych ról. W "Spectre" wystąpią m.in. Monica Bellucci, Lea Seydoux i Christoph Waltz. Czytaj więcej TUTAJ.

Zgodnie z przewidywaniami zwiastun "Terminator Genisys" sporo wyjaśnił w kwestii kształtu filmu. Wygląda na to, że nowa odsłona będzie mieszanką dwóch pierwszych odcinków, z dodatkiem nowych elementów. Czytaj więcej TUTAJ.

"Ida" oraz Agata Kulesza za rolę drugoplanową otrzymały nagrody od krytyków z Los Angeles. Czytaj więcej TUTAJ.

Ogłoszone nominacje do 72. edycji Złotych Globów to przede wszystkim radość z polskiego sukcesu. "Ida" znalazła się w gronie pięciu najlepszych filmów nieanglojęzycznych. Najwięcej nominacji dla "Birdmana" (w kinie) i "Fargo" (w TV). Czytaj więcej TUTAJ.

"Ida" Pawła Pawlikowskiego otrzymała cztery nagrody od Europejskiej Akademii Filmowej oraz wyróżnienie od europejskiej publiczności. Wielki triumf polskiego kina w Rydze i historyczne wydarzenie. Czytaj więcej TUTAJ.

Organizatorzy 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie ogłosili tytuły pierwszych siedmiu tytułów, które pojawią się w konkursie. To nowe filmy, uznanych twórców, w tym polska koprodukcja. Czytaj więcej TUTAJ.

Polski Instytut Sztuki Filmowej dwukrotnie przegrał w sądzie sprawy o spore pieniądze. Dotyczyły one "Pokłosia" oraz "Historii Roja". Czytaj więcej TUTAJ.

Po raz ósmy przyznano nagrodę filmową Parlamenty Europejskiego Lux Prize. Najlepszym filmem 2014 roku uznano "Idę". Czytaj więcej TUTAJ.

Kolejne 25 filmów dołączono do National Film Registry przy Bibliotece Kongresu USA. W tym gronie znalazły się m.in.: "Dziecko Rosemary", "Szeregowiec Ryan" i "Big Lebowski". Czytaj więcej TUTAJ.

Po tym jak kina w USA wycofały się z pokazywania filmu "Wywiad ze słońcem narodu", także studio Sony Pictures zrezygnowało z planowanej na 25 grudnia premiery swojej komedii. Studio zostało za tę decyzję skrytykowane. Departament Sprawiedliwości poinformował, że za atakami stała Korea Północna. Ostatecznie film trafił do wąskiej dystrybucji i na VOD. Czytaj więcej TUTAJ.

Zgodnie z oczekiwaniami "Ida" znalazła się na skróconej liście kandydatów do oscarowej nominacji w kategorii Film Nieanglojęzyczny. Już na tym etapie z rywalizacji odpadło kilku silnych konkurentów. Czytaj więcej TUTAJ.

Hiszpański geniusz kina Pedro Almodovar ogłosił listę swoich ulubionych filmów obcojęzycznych w 2014 roku. Na jej szczycie znalazła się "Ida" Pawła Pawlikowskiego. Kolejne cenne poparcie dla polskiego filmu! Czytaj więcej TUTAJ.

Imponujący mix filmowych wydarzeń mijającego roku. Nie tylko w kinie amerykańskim i nie tylko fabularnym. Zdecydowanie warto. Czytaj więcej TUTAJ.

W wieku 61 lat zmarł Krzysztof Krauze, reżyser i scenarzysta. Od kilku lat walczył z rakiem prostaty. Czytaj więcej TUTAJ.

Przez pierwsze trzy dni wyświetlania film "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii" w polskich kinach obejrzało 693 563 widzów, co przełożyło się na wpływy 15 247 302 PLN. To najlepsze otwarcie w tym roku i szansa na rekordową frekwencję w polskich kinach w całym 2014 roku. Czy przekroczona zostanie bariera 40 mln widzów w kinach? Największy przebój 2014 roku to "Bogowie", który obejrzało ponad 2 mln widzów. Czytaj więcej TUTAJ.

Co przyniesie nam nadchodzący rok? Oto na co czekam w 2015 roku. Czytaj więcej TUTAJ.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz