sobota, 23 września 2023

48. FPFF. "Kos" zdobywa Złote Lwy

Złote Lwy 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdobył film "Kos" w reżyserii Pawła Maślony. W sumie obraz ten otrzymał jeszcze trzy inne nagrody, także za rolę drugoplanową, charakteryzację i montaż. Najwięcej nagród w Konkursie Głównym zdobyły filmy "Tyle co nic" w reżyserii Grzegorza Dębowskiego i "Doppelganger. Sobowtór" Jana Holoubka, które otrzymały po pięć wyróżnień. Trzy nagrody zdobył film "Imago" w reżyserii Olgi Chajdas. Za główne role aktorskie doceniono Lenę Górę i Artura Paczesnego. Nagrodę publiczności otrzymali "Chłopi". Podczas gali padło bardzo wiele ważnych słów na temat sytuacji w Polsce, wolności, granicy z Białorusią, a przede wszystkim o Agnieszce Holland, z którą środowisko filmowe bardzo się solidaryzowało.

MOJE PODSUMOWANIE FESTIWALU

RANKING FILMÓW 48. FPFF

LAUREACI MAŁEJ GALI

Jury Konkursu Głównego pod przewodnictwem Filipa Bajona zadecydowało, że Złote Lwy otrzymał film „Kos” w reżyserii Pawła Maślony, uhonorowany jeszcze nagrodami za charakteryzację, montaż i drugoplanową rolę Roberta Więckiewicza. Do tego też doliczyć należy pięć nagród dla „Kosa” na Małej Gali, gdzie film uhonorowano m.in. Nagrodą Dziennikarzy i Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Jest w „Kosie” kilka wątków, kilka spraw, spore zamieszanie i finał w bardzo widowiskowym stylu. Jest też w filmie kilka gorzkich słów na temat naszych wad i przywar, kilka mocnych ocen polskich postaw – pisałem w podsumowaniu festiwalu. Odbierający nagrody twórcy „Kosa” sporo mówili o sytuacji w naszym kraju. Dobitnie o nienawiści, jaka spotyka Agnieszkę Holland napomknął Paweł Maślona, który w emocjonującym wystąpieniu oceniał chrześcijańskie postawy naszych rodaków, dodając, że „nie widzi Boga w tej pogardzie i nienawiści”.

Przed galą głównego faworyta Złotych Lwów upatrywałem w filmie „Chłopi”, bardzo gorąco w Gdyni przyjmowanym obrazie twórców „Twojego Vincenta”. Mnie ta polska wieś pochłonęła całkowicie, te kolory, folklor, te emocje w obrazie i muzyce działają w filmie znakomicie – pisałem w relacji z festiwalu. O tym, że „Chłopi” bardzo się spodobali zaświadcza na pewno Nagroda Publiczności festiwalu w Gdyni. Tymczasem jury niemal całkowicie pominęło ten film, doceniając go jedynie Nagrodą Specjalną za „unikalną formę filmową”. To taka nagroda pocieszenia, dla DK Welchman i Hugh Welchmana za ich imponujące przedsięwzięcie.

Zdecydowanie bardziej jury polubiło dwa inne filmy. Po pięć nagród zdobyły „Tyle co nic” i „Doppelganger. Sobowtór”. Oba bardzo udane przedsięwzięcia polskiej kinematografii. Dla mnie „Tyle co nic” był najlepszym filmem na festiwalu w Gdyni, więc bardzo ucieszyły mnie wyróżnienia dla filmu Grzegorza Dębowskiego za scenariusz, główną rolę męską Artura Paczesnego, dla Agnieszki Kwietniewskiej za kobiecą rolę drugoplanową, Złoty Pazur za "odwagę formy i treści" oraz debiut reżyserski. Dawno nie oglądałem tak trzymającego w napięciu filmu, dotykających tak ważnych (może najważniejszych) dla nas spraw, jak odpowiedzialność, przyjaźń, solidarność, prawda, a przy tym tak świetnie operujący dialogiem i narracją. Samo życie! – pisałem niedawno o „Tyle co nic” i ciągle ten film jest dla mnie bardzo ważny.

Udanym filmem jest też „Doppelganger. Sobowtór” w reżyserii Jana Holoubka, który kilka lat temu debiutował w fabule filmem „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Jego nowy film to mistrzowska robota realizacyjna i za ten kunszt jury festiwalu doceniało go licznymi nagrodami. Jan Holoubek zdobył nagrodę za reżyserię, Bartłomiej Kaczmarek otrzymał nagrodę za zdjęcia, Tomasz Schuchardt za rolę drugoplanową. Doceniono też znakomitą scenografię i świetnie oddające epokę kostiumy, bo zdecydowanie oba te elementy zbudowały tę szpiegowską opowieść.

Srebrne Lwy i drugą co do ważności nagrodę festiwalu w Gdyni zdobył film „Imago” w reżyserii Olgi Chajdas. Nagrody otrzymali też Lena Góra za główną rolę kobiecą i Andrzej Smolik za muzykę. Ja osobiście mam problem z tym filmem, ale publiczność na festiwalu była nim wyraźnie poruszona, a Lena Góra podzieliła się z nami swoją bolesną rodzinną historią, co na ekranie wyraźnie też wybrzmiewa. Mocna i  bardzo artystyczna wypowiedź, która zapewne znajdzie swoich widzów. Olga Chajdas kilka lat temu nakręciła film „Nina”, który do dziś jest dla mnie bardzo ważną autorską wypowiedzią. Bez wątpienia jest to autorka polskiego kina, która pisze własną historię. I za to głównie doceniam „Imago”, bo w tej warstwie jest to film bardzo przekonujący.

Było na festiwalu w Gdyni jeszcze kilka innych nagród. Kinga Preis za „Święto ognia” zdobyła nagrodę za rolę drugoplanową, a jej partnerka z planu Paulina Pytlak otrzymała nagrodę za aktorski profesjonalny debiut. Za dźwięk do filmu „Sny pełne dymu” doceniono Marcina Lenarczyka.

W Konkursie Mikrobudżetów wygrał zasłużenie film „Ultima Thule” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, ale wyróżnienie powędrowało też do Piotra Biedronia za fantastycznonaukowy „W nich cała nadzieja”. W Konkursie Filmów Krótkometrażowych zwyciężył film „Warszawa, Holandia” w reżyserii Ming-Wei Chianga. Za całokształt twórczości doceniony został Allan Starski.

Podczas gali i wręczania nagród wielu twórców podkreślało swoją solidarność z Agnieszką Holland, zachęcało do udziału w wyborach, wspominało o dramacie na granicy białorusko-polskiej. To był zdecydowanie moment ważnych wypowiedzi, deklaracji i poparcia dla wolności. Więcej piszę o tych wydarzeniach TUTAJ.

 

PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH

 

Jury KONKURSU GŁÓWNEGO 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w składzie: Filip Bajon – Przewodniczący Jury, Magdalena Chowańska, Janusz Gauer, Marcin Masecki, Dorota Pomykała, Katarzyna Sarnowska,  Katarzyna Walicka-Maimone przyznało następujące nagrody:

 

WIELKĄ NAGRODĘ „ZŁOTE LWY” 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dla najlepszego filmu KOS otrzymują reżyser PAWEŁ MAŚLONA oraz producenci LESZEK BODZAK, ANETA HICKINBOTHAM

 

NAGRODĘ „SREBRNE LWY” 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dla filmu IMAGO otrzymują reżyserka OLGA CHAJDAS oraz producenci IZABELA WÓJCIK, VIOLETTA KAMIŃSKA, DARIUSZ JABŁOŃSKI.

 

NAGRODĘ „ZŁOTY PAZUR” 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za odwagę formy i treści w kategorii „Inne Spojrzenie” dla filmu TYLE CO NIC otrzymują reżyser GRZEGORZ DĘBOWSKI oraz producenci EWA JASTRZĘBSKA, JERZY KAPUŚCIŃSKI, JACEK BROMSKI

 

„Platynowe Lwy”, nagrodę za całokształt twórczości, odebrał scenograf Allan Starski

 

NAGRODY INDYWIDUALNE otrzymują:

JAN HOLOUBEK za reżyserię filmu DOPPELGÄNGER. SOBOWTÓR

GRZEGORZ DĘBOWSKI za scenariusz do filmu TYLE CO NIC

GRZEGORZ DĘBOWSKI za debiut reżyserski za film TYLE CO NIC

BARTŁOMIEJ KACZMAREK za zdjęcia do filmu DOPPELGÄNGER. SOBOWTÓR

ANDRZEJ SMOLIK za muzykę do filmu IMAGO

MAREK WARSZEWSKI za scenografię do filmu DOPPELGÄNGER. SOBOWTÓR

MARCIN LENARCZYK za dźwięk w filmie SNY PEŁNE DYMU

PIOTR KMIECIK za montaż filmu KOS

ANETA BRZOZOWSKA za charakteryzację do filmu KOS

WERONIKA ORLIŃSKA za kostiumy do filmu DOPPELGÄNGER. SOBOWTÓR

KINGA PREIS za drugoplanową rolę kobiecą w filmie ŚWIĘTO OGNIA oraz ex aequo AGNIESZKA KWIETNIEWSKA za drugoplanową rolę kobiecą w filmie TYLE CO NIC

TOMASZ SCHUCHARDT za drugoplanową rolę męską w filmie DOPPELGÄNGER. SOBOWTÓR oraz ex aequo ROBERT WIĘCKIEWICZ za drugoplanową rolę męską w filmie KOS

LENA GÓRA za główną rolę kobiecą w filmie IMAGO

ARTUR PACZESNY za główną rolę męską w filmie TYLE CO NIC

PAULINA PYTLAK za profesjonalny debiut aktorski w filmie ŚWIĘTO OGNIA

NAGRODA SPECJALNA dla reżyserów DK WELCHMAN i HUGH WELCHMAN za unikalną formę filmową w filmie CHŁOPI

NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI przyznaną w wyniku głosowania widzów w kinach festiwalowych otrzymują reżyserzy DK WELCHMAN i HUGH WELCHMAN za film CHŁOPI

 

Jury KONKURSU FILMÓW MIKROBUDŻETOWYCH w składzie: Jan P. Matuszyński – Przewodniczący Jury, Kaja Krawczyk-Wnuk, Krzysztof Terej po obejrzeniu 4 filmów zakwalifikowanych do udziału w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych przyznało jednogłośnie następującą nagrodę:

 

NAGRODA ZA NAJLEPSZY FILM: KLAUDIUSZ CHROSTOWSKI za reżyserię filmu ULTIMA THULE

WYRÓŻNIENIE: PIOTR BIEDROŃ za reżyserię filmu W NICH CAŁA NADZIEJA

 

Jury KONKURSU FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH w składzie: Agnieszka Dziedzic – Przewodnicząca Jury, Olga Bołądź, Michał Szcześniak po obejrzeniu 25 filmów zakwalifikowanych do udziału w Konkursie Filmów Krótkometrażowych przyznało nagrodę.

 

NAGRODA IM. LUCJANA BOKIŃCA: WARSZAWA, HOLANDIA reż. Ming-Wei Chiang

Nagroda Specjalna: Piękna łąka kwietna reż. Emi Buchwald

Wyróżnienie: Misie Polarne reż. Bartosz Stankiewicz

Wyróżnienie: Być kimś reż. Michał Toczek

 

NAGRODY POZAREGULAMINOWE

 

NAGRODA FIRMY HELIOGRAF ZA NAJLEPSZE ZDJĘCIA

Wsparcie produkcyjne o wartości 10.000 zł w postaci wypożyczenie sprzętu

Tomasz Gajewski za zdjęcia do filmu Piękna łąka kwietna

 

ZŁOTE LWIĄTKA IM. JANUSZA KORCZAKA

O psie, który jeździł koleją reż. Magdalena Nieć

 

BURSZTYNOWE LWY

Dla TVN (producenta) oraz KINO ŚWIAT (dystrybutora) za film Listy do M. 5 reż. Łukasz Jaworski

 

NAGRODA DZIENNIKARZY przyznawana przez dziennikarzy akredytowanych na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Kos reż. Paweł Maślona

 

NAGRODA ZA REŻYSERIĘ OBSADY W KONKURSIE GŁÓWNYM

Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Nadia Lebik za film Kos reż. Paweł Maślona

 

NAGRODA STOWARZYSZENIA KIN STUDYJNYCH

Kos reż. Paweł Maślona

 

DON KICHOT – NAGRODA POLSKIEJ FEDERACJI DYSKUSYJNYCH KLUBÓW FILMOWYCH

Tyle co nic reż. Grzegorz Dębowski

 

NAGRODA FESTIWALI I PRZEGLĄDÓW FILMU POLSKIEGO ZA GRANICĄ

Kos reż. Paweł Maślona

 

NAGRODA JURY MŁODYCH DLA NAJLEPSZEGO FILMU W KONKURSIE GŁÓWNYM

Kos reż. Paweł Maślona

 

NAGRODA OD MARKI DR IRENA ERIS

Dorota Stalińska i Dorota Pomykała za role w filmie Moje stare reż. Natasza Parzymies

 

NAGRODA ELECTROLUX „KLIMATYCZNY FILM” DLA NAJBARDZIEJ EKOLOGICZNEJ PRODUKCJI FILMOWEJ

w kategorii film pełnometrażowy W nich cała nadzieja reż. Piotr Biedroń

w kategorii film krótkometrażowy Wspaniałe kilka minut reż. Hubert Patynowski

 

MOCNE WEJŚCIE. NAGRODA MIESIĘCZNIKA „ZWIERCIADŁO”

Dla Nataszy Parzymies za film Moje stare

 

KRYSZTAŁOWA GWIAZDA NAGRODA ELLE

Kamila Urzędowska za rolę Jagny w filmie Chłopi reż. DK Welchman, Hugh Welchman

 

ZŁOTY KANGUR NAGRODA dla FILMU w KONKURSIE GŁÓWNYM

Kinga Dębska za film Święto ognia

 

NAGRODA RADIA GDAŃSK ZA EFEKTY DŹWIĘKOWE

Nagroda specjalna Radia Gdańsk

Kacper Habisiak za film Doppelgänger. Sobowtór reż. Jan Holoubek

Wyróżnienia:

Marcin Kasiński, Przemysław Kamieński, Filip Krzemień

za film Doppelgänger. Sobowtór reż. Jan Holoubek

 

NAGRODA SPECJALNA PORTALU INTERIA – FENOMEN FESTIWALU

Bartosz Stankiewicz za film Misie Polarne

 

NAGRODA CHOPARD & W. KRUK: CHOPARD LOVES CINEMA

Kamila Urzędowska za rolę Jagny w filmie Chłopi reż. DK Welchman, Hugh Welchman

 

NAGRODA EDITORIUM DLA NAJLEPSZEGO FILMU KRÓTKOMETRAŻOWEGO

Warszawa, Holandia reż. Ming-Wei Chiang

 

NAGRODA IM. HELENY MODRZEJEWSKIEJ

Andrzej Seweryn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz