poniedziałek, 29 lutego 2016

OSCARY 2016: „Spotlight”, DiCaprio i „Max Max”


„Spotlight”, Leonardo DiCaprio, „Mad Max” x 6, Ennio Morricone, „Syn Szawła” to najważniejsi zwycięzcy tegorocznych Oscarów. Było kilka niespodzianek.

Przez całą oscarową noc wypadki biegły zgodnie z planem, ale podczas ogłaszania ostatniej i najważniejszej kategorii doszło do niespodzianki. Najlepszym filmem roku został „Spotlight”, który wcześniej doceniony zostały tylko za scenariusz i w sumie otrzymał tylko dwie nagrody (na rozpoczęcie i finał gali). Faworyzowana „Zjawa” zdobyła trzy Oscary, ale to film będący sprawcą kilku znaczących oscarowych osiągnięć. Leonardo DiCaprio po 6 nominacjach w końcu doczekał się Oscara i jest to nagroda bardzo zasłużona, którą goście na gali docenili owacją na stojąco. Alejandro G. Inarritu drugi rok z rzędu otrzymał Oscara za reżyserię i dołączył do Josepha L. Mankiewicza oraz Johna Forda, którzy wcześniej dokonali tej sztuki. Autor zdjęć do filmu Emmanuel Lubezki trzeci rok z rzędu zdobył Oscara w swojej kategorii.

Bardzo zasłużone nagrody otrzymali: Ennio Morricone za muzykę, „Syn Szawła” za film nieanglojęzyczny, „W głowie się nie mieści” wśród długich animacji, „Amy” wśród długich dokumentów, aktorzy Brie Larson, Alicia Vikander i Mark Rylance. Najwięcej Oscarów powędrowało do twórców filmu „Mad Max: Na drodze gniewu”, który triumfował w sześciu kategoriach (kostiumy, scenografia, montaż, charakteryzacja, dźwięk i montaż dźwięku).

Było też kilka niespodzianek. Faworyzowany Sylvester Stallone nie otrzymał Oscara za rolę Rocky’ego. Krytykowana piosenka do najnowszego Bonda okazała się najlepsza w swojej kategorii. Oscara za efekty specjalne zdobyli twórcy skromnego „Ex Machina”, pokonując gigantów takich jak „Marsjanin”, „Zjawa”, „Mad Max” i „Gwiezdne wojny”. Notabene „Przebudzenie Mocy” i „Marsjanin” nie otrzymały żadnych Oscarów, podobnie jak „Carol”, „Brooklyn” i „Sicario”.

Galę Oscarów poprowadził Chris Rock i dominowały w jej trakcie żarty dotyczące mniejszości rasowych i przede wszystkim dotyczyły czarnych. Było kilka autentycznie wzruszających momentów. Sala nie kryła uznania, gdy na scenie pojawił się Ennio Morricone i gdy piosenkę wykonywała Lady Gaga. Utwór śpiewany przez artystkę zapowiedział wiceprezydent USA Joe Bidena, który apelował o wsparcie dla osób molestowanych seksualnie. Producenci „Spotlight” zaapelowali do papieża Franciszka o ochronę dzieci i rozwiązanie problemu pedofilii w Kościele Katolickim, Leonardo DiCaprio mówił o ochronie Ziemi, a Sam Smith o tym, że jest dumny będąc homoseksualistą. Z Oscarów cieszyli się głównie Australijczycy pracujący przy „Mad Maksie”, spore grono Brytyjczyków, pierwsi w historii laureaci Oscarów z Chile (za krótką animację) oraz przedstawicielka Pakistanu. Na scenie podczas gali pojawiły się m.in.: roboty z „Gwiezdnych wojen”, Minionki, bohaterowie „Toy Story” oraz harcerki, które ze sprzedaży ciasteczek uzyskały 65 tysięcy dolarów.


LAUREACI 88. EDYCJI OSCARÓW:

NAJLEPSZY FILM
„Spotlight” - Michael Sugar, Steve Golin, Nicole Rocklin, Blye Pagon Faust

REŻYSERIA
Alejandro G. Inarritu - „Zjawa”

AKTOR W GŁÓWNEJ ROLI
Leonardo DiCaprio - „Zjawa”

AKTORKA W GŁÓWNEJ ROLI
Brie Larson - „Pokój”

AKTOR W ROLI DRUGOPLANOWEJ
Mark Rylance - „Most szpiegów”

AKTORKA W ROLI DRUGOPLANOWEJ
Alicia Vikander - „Dziewczyna z portretu”

SCENARIUSZ ADAPTOWANY
Charles Randolph i Adam McKay - „Big Short”

SCENARIUSZ ORYGINALNY
Josh Singer & Tom McCarthy - „Spotlight”

PEŁNOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY
„W głowie się nie mieści” - Pete Docter, Jonas Rivera

FILM NIEANGLOJĘZYCZNY
„Syn Szawła”, Węgry

CHARAKTERYZACJA I FRYZURY
„Mad Max: Na drodze gniewu” - Lesley Vanderwalt, Elka Wardega i Damian Martin

PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY
"Amy" - Asif Kapadia i James Gay-Rees

EFEKTY WIZUALNE
„Ex Machina” - Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Ardington i Sara Bennett

KOSTIUMY
„Mad Max: Na drodze gniewu” - Jenny Beavan

MONTAŻ
„Mad Max: Na drodze gniewu” - Margaret Sixel

MUZYKA
„Nienawistna ósemka” - Ennio Morricone

PIOSENKA
„Writing’s On The Wall” - z filmu „Spectre”
Muzyka i słowa Jimmy Napes i Sam Smith

SCENOGRAFIA
„Mad Max: Na drodze gniewu” - Scenografia: Colin Gibson; Dekoracja wnętrz: Lisa Thompson

MONTAŻ EFEKTÓW DŹWIĘKOWYCH
„Mad Max: Na drodze gniewu” - Mark Mangini i David White

DŹWIĘK
„Mad Max: Na drodze gniewu” - Chris Jenkins, Gregg Rudloff i Ben Osmo

ZDJĘCIA
„Zjawa” - Emmanuel Lubezki

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY
"A Girl in the River: The Price of Forgiveness" - Sharmeen Obaid-Chinoy

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM FABULARNY
„Stutterer” - Benjamin Cleary i Serena Armitage

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY
„Bear Story” - Gabriel Osorio i Pato Escala

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz