sobota, 24 grudnia 2016

Najbardziej oczekiwane filmy 2017 roku


Większość tytułów 2017 roku jest jeszcze przed widzami ukryta. Te najbardziej wartościowe i artystyczne tytuły pojawiać będą się na najważniejszych festiwalach lub w ostatnim kwartale roku. Dziś przeglądając listę nadchodzących premier w polskich kinach wybrać można głównie spośród propozycji kina przygotowanego z myślą o szerokiej widowni. Z jednym wyjątkiem wszystkie filmy na mojej liście są jeszcze przed swoimi pierwszymi pokazami, a to pozwala snuć daleko idące spekulacje na ich temat. Oto na co czekam w 2017 roku.

BLADE RUNNER 2049
Po wielokrotnym obejrzeniu „Łowcy androidów” człowiek staje się prawdziwym wyznawcą kultu dotyczącego tego dzieła science-fiction. „Blade Runner 2049” to z jednej strony wielkie niebezpieczeństwo wejścia na teren uznawany za legendarny, z drugiej zaś znajdując się w rękach m.in. Denisa Villeneuve’a i Rogera Deakinsa można mieć nadzieję na stworzenie filmowego arcydzieła naszych czasów. Zapewne wiele zależy od samej historii, bo o plastyczną wizję twórców się nie boję.
PREMIERA W POLSCE: 6.10.2017


MILCZENIE
Pierwszy od czasu „Wilka z Wall Street” film Martina Scorsese i od razu realizacja projektu marzeń, na który mistrz czekał 30 lat. Tak brzmią hasła zachęcające do obejrzenia filmu, a ja widzę tutaj historię misjonarzy udających się do Japonii czasów dawnych, których zadaniem jest szerzyć naukę Chrystusa. Czy to „Misja” naszych czasów? Oba filmy dzieli dokładnie 30 lat, w obu wystąpił Liam Neeson. Ciekawe jak „Milczenie” wypadnie na tle poprzednich filmów Scorsese, czy będzie to dzieło przepełnione emocjami i wielkością?
PREMIERA W POLSCE: 17.02.2017


POKOT
Agnieszka Holland na swój najnowszy film kazała widzom czekać ponad 5 lat. Zadanie wybrała niełatwe, bo mierzy się z prozą Olgi Tokarczuk. Nadzieje się wielkie, bo te dwie wybitne artystki łączy wielka inteligencja, a kinomanii czekają na znaczącą wypowiedź filmową w ich wspólnym wykonaniu. Kwalifikacja „Pokotu” do Konkursu Głównego może być z jednej strony grzecznością ze strony organizatorów, ale mam nadzieję, że po prostu obejrzeli oni wybitny film i się zachwycili. Mam też nadzieję, że „Pokot” powie nam coś ważnego o współczesnym świecie, że wywoła poruszenie, rozpocznie dyskusję.
PREMIERA W POLSCE: 24.02.2017


DUNKIERKA
Christopher Nolan nigdy nie zawodzi, choć zdarza mu się nieco rozczarować (finał trylogii o Batmanie). Tym razem zdecydował się na zmianę kierunku w swojej twórczości i odszedł od fantastyki. Czy w temacie wielkiej ucieczki aliantów z plaż francuskiej Dunkierki można powiedzieć coś twórczego, oryginalnego, wymykającego się prostemu opisowi tych dramatycznych zajść? Po Nolanie oczekuję po prostu czegoś więcej i na pewno nie będzie żadnej taryfy ulgowej. Ja chcę wielkiego i pasjonującego kina.
PREMIERA W POLSCE: 21.07.2017


OBCY: PRZYMIERZE
Boję się nowego „Obcego”, choć należę do fanów „Prometeusza”. Mam wrażenie, że Ridley Scott odcina kupony od legendarnej serii, a ja z niecierpliwością czekam bardziej na sequel „Obcego: decydujące starcie”. Tymczasem otrzymujemy „Obcego 5” i na dzień dzisiejszy wielką niewiadomą. Dobrze poinformowani „szpiedzy” nakręcają zainteresowanie filmem twierdząc, że będzie mrocznie i bardzo ostro. Ale czy może być w dzisiejszym Hollywood tak ostro, żeby zbliżyć się do dwóch pierwszych części? Najważniejsze jednak, czy historia nie zawiedzie jak to miało miejsce w „Prometeuszu?”. W każdym razie premiera w bezpośrednim sąsiedztwie moich urodzin, co cieszy mnie szczególnie. Może to jakiś znak?
PREMIERA W POLSCE: 19.05.2017


WOJNA O PLANETĘ MAŁP
Na ten film cieszę się jak małe dziecko. Znakomite były dwie poprzednie części „Planety Małp”, uwielbiam klasyczną wersję i powracam do niej nader często. Najnowszy odcinek w tytule ma „Wojnę”, co zdecydowanie uatrakcyjnia tą opowieść. Oby jednak twórcom starczyło weny do wymyślenia fajnej i wciągającej historii.
PREMIERA W POLSCE: 14.07.2017


TRAINSPOTTING 2
Legenda powraca, a ja mam strach w oczach. Czy jest szansa na przywrócenie tamtej lekkości, tamtej niezahamowanej wolności filmowej? Niby wszyscy twórcy wracają do swoich ról, ale czasy się zmieniły, sequele kręci się dla kasy, a przy takim projekcie jak „Trainspotting” niebezpiecznie przegiąć można w drugą stronę.
PREMIERA W POLSCE: 3.02.2017


KONG: WYSPA CZASZKI
Generalnie nie byłoby tutaj tego filmu, gdyby nie drugi bardzo klimatyczny i bardzo wciągający zwiastun. W dodatku King Kong zasługuje na film znakomity, który przyćmiłby dokonanie Petera Jacksona sprzed już lat 10. Wiele jednak zależy od ułożenia tej prostej historii, od ciekawego budowania nastroju i klimatu, od porywających scen i humoru na poziomie. To wszystko jest w zwiastunie, ale czy w dłuższej formie też będzie tak dobre?
PREMIERA W POLSCE: 10.03.2017


STRAŻNICY GALAKTYKI VOL. 2
Jeśli gdzieś szukałbym szans na rozrywkę wybitną, to właśnie w kolejnej części tego filmu. Oryginalna produkcja zwaliła z nóg, była prawdziwie nerdowską zabawą, z kapitalnymi bohaterami uwikłanymi w prostą opowieść. I dlatego część druga może okazać się zdecydowanie ciekawszą propozycją. Trzymam kciuki.
PREMIERA W POLSCE: 28.04.2017


JA TERAZ KŁAMIĘ
Dałem się wkręcić w tę historię. Wiele obiecuję sobie po nowym filmie Pawła Borowskiego, choć nie należę do przesadnych fanów jego „Zera”. Przede wszystkim obietnica pokazania w polskim kinie czegoś, czego jeszcze nie było. Po drugie określenie „metafizyczny thriller” brzmi bardzo obiecująco. Do tego futurystyczny świat, jakaś wciągająca intryga, zaskakujący finał i taaaka obsada (Maja Ostaszewska, Joanna Kulig, Agata Buzek, Robert Więckiewicz, Janusz Chabior, Marian Dziędziel, Adam Woronowicz). Lubię niespodzianki w polskim kinie, czekam na twórców którzy odważnie uciekną od wszelkich oczekiwań, ale w swojej podróży się nie gubią. Niech to będzie wielki film.
PREMIERA W POLSCE: nieznana (festiwal w Gdyni?)


***

Tych wyczekiwanych premier będzie oczywiście w 2017 roku więcej i jak pisałem na początku wiele z filmów na razie owianych jest tajemnicą. Wybitni twórcy kina artystycznego zaprezentują nam swoje nowe filmy podczas sezonu festiwalowego, czekam też na perełki i prawdziwe odkrycia. Wypatruję świetnego kina podczas zbliżającego się sezonu.