sobota, 31 grudnia 2016

Najważniejsze wydarzenia filmowe 2016


Sukcesy festiwalowe naszych twórców - filmów długich i krótkich, fabuł i dokumentów, rekord frekwencyjny w polskich kinach, śmierć wielu wybitnych autorów i gwiazd światowego formatu, start Netflixa w Polsce i koniec internetowej Stopklatki. W kinach "Ostatnia rodzina", "Wołyń" i dwie części "Pitbulla". Kłopoty Amerykańskiej Akademii Filmowej i koniec związku Angeliny Jolie i Brada Pitta. Działo się w 2016 roku. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń filmowych 2016 roku.

STYCZEŃ

Netflix w Polsce
Podczas targów CES 2016 Reed Hastings, szef Netflixa, poinformował o oficjalnym włączeniu tej platformy w wielu nowych krajach na całym świecie. Znalazła się w tym gronie oficjalnie Polska.

Zmarł David Bowie
W wieku 69 lat, po walce z rakiem, zmarł David Bowie, jeden z najsłynniejszych muzyków w historii. Także aktor.

Rok Krzysztofa Kieślowskiego
13 marca obchodziliśmy 20 rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Z tej okazji Polska Akademia Filmowa ustanowiła go patronem 2016 roku, a w trakcie roku miało miejsce dużo wydarzeń związanych z Kieślowskim.

Alan Rickman nie żyje
W wieku 69 lat zmarł Alan Rickman, jeden z najpopularniejszych brytyjskich aktorów. Nieśmiertelność zyskał dzięki roli Hansa Grubera w pierwszej "Szklanej pułapce".

Akademia zapowiada zmiany
Mocna fala krytyki Amerykańskiej Akademii Filmowej nastąpiła z powodu „bardzo białych” nominacji do Oscara. Prezydent Akademii Cheryl Boone Isaacs, notabene czarnoskóra, wydała oświadczenie, w którym zapowiada znaczące zmiany w gronie członków organizacji.

Sundance docenia Polaków i niewolników
Na festiwalu Sundance rozdano nagrody. Dwie z nich otrzymali twórcy filmów „Córki dancingu” oraz „Wszystkie nieprzespane noce”.

LUTY

Zmarł Andrzej Żuławski
W wieku 75 lat zmarł Andrzej Żuławski. Wybitny polski filmowiec chorował na raka.

„Wołyń” już odstrasza. Smarzowski apeluje
Na dokończenie filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego brakowało 2,5 mln złotych. Sam twórca mówi o tym, że temat ludobójstwa na Kresach odstrasza mecenasów kultury i apeluje do widzów o wsparcie tego projektu. W sumie film okazał się wydarzeniem, a w kinach obejrzało go 1,4 mln widzów.

Berlinale 2016. Rosi najlepszy. Wasilewski z nagrodą
Złoty Niedźwiedź 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego otrzymał Gianfranco Rosi za film "Fuocoammare". Tomasz Wasilewski z nagrodą za scenariusz filmu "Zjednoczone Stany Miłości". Drugi rok z rzędu polskie kino zostało docenione na berlińskim festiwalu.

Brzydki atak na "Idę" w TVP2
25 lutego TVP2 wyemitowała film Pawła Pawlikowskiego zatytułowany "Ida". Przed seansem posłuchać można było stronniczych opinii zaproszonych gości, a potem pojawił się napis, który udawał integralną część filmu. Przeciwko tej praktyce zaprotestowało środowisko polskich filmowców i ludzi kinematografii.

OSCARY 2016: „Spotlight”, DiCaprio i „Max Max”
„Spotlight”, Leonardo DiCaprio, „Mad Max” x 6, Ennio Morricone, „Syn Szawła” to najważniejsi zwycięzcy tegorocznych Oscarów. Było kilka niespodzianek.

MARZEC

Polsat wchodzi w polskie kino. Ma Odorowicz
1 marca w zarządzie Cyfrowego Polsatu zasiadła Agnieszka Odorowicz. Zajmie się ona w firmie tematem związanym z produkcją i dystrybucją filmów.

Orły 2016. "Body/Ciało" najlepszym filmem
Dobiegła końca 18. edycja Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej. Najlepszym polskim filmem ubiegłego roku wybrano „Body/Ciało”, który otrzymał w sumie cztery nagrody (także za reżyserię i główne role).

Polski film SF najlepszy na świecie
Ceniony serwis filmowy Taste of Cinema stworzył i opublikował jakiś czas temu zestawienie najlepszych niehollywoodzkich filmów science-fiction w historii. Na pierwszym miejscu film z Polski, niezwykły, oryginalny, który miał szansę prześcignąć swoją epokę – „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego.

Grażyna Torbicka odchodzi z TVP
Grażyna Torbicka po przeszło 30 latach opuszcza TVP.

KWIECIEŃ

WĘŻE 2016. „Ostatni klaps” najgorszym filmem roku
Oceniająca filmowe wpadki w polskim kinie Akademia Węży przyznała 1 kwietnia swoje doroczne nagrody. Najwięcej wyróżnień i tytuł najgorszego filmu roku otrzymał „Ostatni klaps” w reżyserii Gerwazego Reguły, który triumfował w aż 5 kategoriach.

Najlepsze polskie dokumenty w historii
Zakończył się plebiscyt, którego zadaniem było wytypowanie najlepszego w historii polskiego filmu dokumentalnego. Spośród 10 tytułów zaproponowanych przez ekspertów, widzowie biorący udział w głosowaniu najlepszym uznali "Wszystko może się przytrafić".

50 najlepszych festiwali na świecie. Są nasi!
Ceniony niezależny serwis filmowy Moviemarker.com opublikował coroczną listę 50 znaczących festiwali filmowych, które powinno się odwiedzić w 2016 roku. Są w tym gronie wydarzenia mające miejsce w Polsce - American Film Festival i Camerimage.

Monika Lenczewska na liście Variety!
Prestiżowy amerykański branżowy "Variety" opublikował doroczną listę 10 autorów zdjęć filmowych, których karierę należy śledzić. Jest w tym gronie polska autorka Monika Lenczewska.

MAJ

Polska agentka wśród najlepszych na świecie
Anna Różalska z firmy Match&Spark znalazła się na prestiżowej liście „Future Leaders 2016 – Agents” opublikowanej przez Screendaily.

TVP i PGE wycofują się z festiwalu Grażyny Torbickiej
TVP wycofała swoje wsparcie dla festiwalu Dwa Brzegi, którego dyrektor artystyczną jest Grażyna Torbicka. Nie będzie też sponsorem, należąca do Skarbu Państwa, grupa PGE. Mimo tych przeszkód festiwal się odbył.

Cannes 2016. Złota Palma dla "Ja, Daniel Blake"
Dobiegł końca 69. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Złotą Palmę dla najlepszego filmu tego wydarzenia otrzymał "Ja, Daniel Blake" w reżyserii Kena Loacha.

Johnny Depp ma kłopoty
No i stało się. Kolejna hollywoodzka gwiazda okazała się nieprzystosowana do życia. Tym razem swoją mroczną stronę pokazał Johnny Depp. Związek z Amber Heard wyjdzie Deppowi "bokiem".

CZERWIEC

Polański nie nakręci filmu w Polsce
Roman Polański nakręci swój nowy film we Francji, a nie jak wcześniej planowano w Polsce. Zgodnie z informacjami producenta, decyzja ta nie ma nic wspólnego z niedawnymi wypowiedziami polskiego ministra sprawiedliwości, który zaskarżył decyzję o ekstradycję do wyższej instancji.

„21 x Nowy Jork” rekomendowany do EFA
Już po raz drugi Krakowski Festiwal Filmowy wśród 10 najważniejszych europejskich festiwali filmowych rekomenduje filmy dokumentalne do Europejskiej Nagrody Filmowej (European Film Awards). W tym roku oficjalną rekomendację otrzymał film “21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, który otworzył tegoroczną edycję Festiwalu.

Film ze scenariuszem stworzonym przez A.I.
Powstał film krótkometrażowy zatytułowany „Sunspring”, do którego scenariusz stworzony został za pomocą algorytmu opracowanego przez Sztuczną Inteligencję (Artificial-Intelligence).

Stopklatka.pl przechodzi do historii
To była wspaniała przygoda, wielkie doświadczenie i znaczące osiągnięcie w historii polskiego internetu. Stopklatka.pl w końcu lipca zakończy swoją działalność i tym samym definitywnie historia dobiegnie końca.

Zmarł Andrzej Kondratiuk
W wieku 79 lat zmarł Andrzej Kondratiuk, reżyser, scenarzysta, aktor i operator. Jeden z najbardziej oryginalnych twórców polskiego kina.

Akademia oszalała. 683 nowych osób!
Amerykańska Akademia Filmowa, zgodnie z zapowiedziami, bardzo się zmienia. Właśnie podjęto decyzję o zaproszeniu rekordowej liczby 683 nowych osób do tej organizacji. To może radykalnie zmienić sytuację w Akademii, która corocznie krytykowana jest za swoje wybory podczas nominacji.

LIPIEC

Zmarł Abbas Kiarostami
Zmarł jeden z najwybitniejszych jego przedstawiciel, irański reżyser Abbas Kiarostami. Mimo kilku dekad za kamerą i wielkich osiągnięć dopiero kilka dni temu Amerykańska Akademia Filmowa przyjęła go do swojego grona. Reżyser miał 76 lat, zmarł w Paryżu dokąd udał się na leczenie związane z chorobą nowotworową.

Nominacje do 9. edycji Nagród PISF
PISF ogłosił nominacje do swoich Nagród, które corocznie doceniają wysiłki osób i instytucji w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Było MI bardzo miło znaleźć się w gronie tegorocznych nominowanych w kategorii „Portal internetowy/blog o tematyce filmowej”.

Złoty Lew w Wenecji dla Skolimowskiego
Złotego Lwa za całokształt twórczości podczas 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji otrzyma Jerzy Skolimowski.

Odeszła legenda amerykańskiej komedii
W wieku 81 lat zmarł Garry Marshall, amerykański reżyser i scenarzysta, jeden z najwybitniejszych twórców amerykańskiej komedii telewizyjnej i kinowej. Twórca m.in. „Pretty Woman”.

Polacy zatrzymali właściciela Kickass Torrents
Kolejny cios w piratów. 30-letni Artem Waulin, człowiek stojący za pirackim serwisem Kickass, został zatrzymany przez Straż Graniczną na lotnisku Chopina w Warszawie.

To już koniec VHS. Naprawdę!
Wydawać by się mogło, że format VHS odszedł do historii wiele lat temu. Okazuje się jednak, że jego definitywny koniec nastąpił dopiero teraz. Ostatnia firma produkująca magnetowidy właśnie ogłosiła zakończenie tej działalności.

Laureaci 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
Dobiega końca 16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. To bez wątpienia najlepsza i najważniejsza filmowa impreza w Polsce. Dziś poznaliśmy laureatów nagród w odbywających się tam konkursach. Nagrodę publiczności otrzymał film „Wszystkie nieprzespane noce” w reżyserii Michała Marczaka.

SIERPIEŃ

Jerzy Kapuściński szefem Studia Munka
Nowym dyrektorem Studia Munka został Jerzy Kapuściński. Pod rządami tego cenionego producenta świetnie radziło sobie Studio Kadr oraz Program 2 TVP. To może znacznie polepszyć, niezłą do tej pory, sytuację w Studiu Munka. Świetny wybór!

„Demon” Wrony w amerykańskich kinach
Amerykanie wiedzą jak sprzedać trudny temat. Już niedługo w limitowanej dystrybucji pojawi się tam „Demon” w reżyserii Marcina Wrony.

„Romantik” w konkursie w Toronto
Krótkometrażowy „Romantik” Mateusza Rakowicza zakwalifikował się do konkursu ShortCuts 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Będzie to pierwszy zagraniczny pokaz produkcji, która powstała w ramach drugiej edycji projektu Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i L.e. G.R.E.C – „Warszawa-Paryż”.

Seweryn i „Komunia” z nagrodami w Locarno
Polskie kino docenione na festiwalu w Locarno. Nagrodę dla najlepszego aktora otrzymał Andrzej Seweryn, za swoją kreację w „Ostatniej rodzinie”. Film „Komunia” Anny Zameckiej zwyciężył Tydzień Krytyki Filmowej (polskie kino regularnie triumfuje w tej sekcji).

Marcin Dorociński w 452 amerykańskich kinach
Do amerykańskich kin wszedł w piątek film zatytułowany „Anthropoid”. To historia rozgrywająca się w czasie II wojny światowej. U boku gwiazd występuje tam Marcin Dorociński.

Prawica atakuje festiwal w Gdyni
Jeden z czołowych prawicowych publicystów zarzucił dyrektorowi artystycznemu festiwalu w Gdyni upolitycznienie tego filmowego wydarzenia. Powodem takiego stanu rzeczy ma być brak w konkursach filmów „Historia Roja” i „Obce ciało”. Czy to początek walki o fotel nowego dyrektora? Trzyletnia kadencja Michała Oleszczyka kończy się po tegorocznym festiwalu w Gdyni.

Krzysztof Ptak nie żyje
19 sierpnia w wieku 62 lat zmarł Krzysztof Ptak, jeden z najwybitniejszych autorów zdjęć filmowych w Polsce. Mistrz o wielkim dorobku, ale też wspaniały opiekun wielu młodych twórców.

Łódzka Szkoła Filmowa wśród najlepszych
The Hollywood Reporter opublikował coroczną listę najlepszych zagranicznych szkół filmowych. Ponownie w zestawieniu tym znalazła się Szkoła Filmowa z Łodzi.

Zmarł Gene Wilder, klasyk komedii
W wieku 83 lat zmarł amerykański aktor Gene Wilder. Od wielu lat miałem nadzieję, że jeszcze zobaczę go w błyskotliwej kreacji, ale to się już nie wydarzy. Pozostają wspomnienia wielu wspaniałych ról, z których najlepiej wspominam te zagrane u Mela Brooksa.

„Lokatorki” ze Studenckim Oscarem
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę laureatów Studenckich Oscarów. W gronie tym znalazły się „Lokatorki” w reżyserii Klary Kochańskiej.

To było pewne. Będzie „Stranger Things 2”
Powstanie drugi sezon serialu „Stranger Things”. I nikogo to nie dziwi, bo oryginalna produkcja odniosła wielki sukces i stała się wśród nowych seriali, bardzo ważnym zjawiskiem.

WRZESIEŃ

Jackie Chan z honorowym Oscarem
Zarząd Amerykańskiej Akademii Filmowej ogłosił listę twórców, którzy w tym roku otrzymają Honorowe Oscary za swój życiowy dorobek. W tym gronie znalazł się legendarny Jackie Chan.

Premiera „True Crimes” z Jimem Carreyem na WFF
Realizowany w Polsce i przy udziale naszych twórców amerykański film zatytułowany „True Crimes” zostanie premierowo zaprezentowany na tegorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym. Mimo nadziei okazało się, że film się nie udał.

25 najfajniejszych festiwali filmowych na świecie
Camerimage znalazł się na liście 25 najfajniejszych festiwali filmowych świata 2016/2017, stworzonej przez prestiżowy magazyn MovieMaker. W tym gronie przeważają imprezy amerykańskie, ale Europa też jest silnie reprezentowana.

Obejrzałem „Smoleńsk”
Obejrzałem "Smoleńsk" nieco z ciekawości, nieco z obowiązku dziennikarskiego. Teraz mogę więc zabrać głos. Niestety nie jest to film, któremu warto poświęcać zbyt wiele uwagi. Największą dla niego karą, byłoby szybkie o nim zapomnienie. I niech tak po weekendzie się stanie.

Wenecja 2016. „The Woman Who Left” wygrywa
Złotego Lwa 73. MFF w Wenecji otrzymał filipiński film zatytułowany „The Woman Who Left” (Ang Babaeng Humayo). Emma Stone zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki, a wśród laureatów są jeszcze m.in. Tom Ford, Andriej Konczałowski i Noah Oppenheim.

„La La Land” wygrywa w Toronto
Do ceremonii rozdania Oscarów jeszcze kilka miesięcy, ale nagroda publiczności na festiwalu w Toronto to niemal pewna przepustka do zwycięstwa, a przynajmniej nominacji. W tym roku najlepszym filmem festiwalu w Toronto został musical „La La Land” w reżyserii Damiena Chazelle’a.

Emmy 2016. „Gra o tron” bezkonkurencyjna
Rozdano Emmy, najważniejsze wyróżnienia w świecie telewizji. „Gra o tron” pobiła rekord najczęściej nagradzanego serialu w historii tych nagród. W sumie od początku emisji produkcja ta otrzymał już 38 nagród i o jedną wyścignął komediowy serial „Frasier”. Tylko w tym roku „Gra o tron” otrzymała 12 nagród Emmy. HBO zwyciężyło w dwóch głównych kategoriach 68. edycji Emmy.

Koniec małżeństwa Jolie i Pitta
Angelina Jolie i Brad Pitt rozwodzą się. Słynna para z Hollywood i wydawałoby się zgrany zespół, rozstaje się. Szkoda, bo mogli zaprzeczyć obiegowym opiniom o świecie wielkich sław i kasy. Ich związek trwał 12 lat, a małżeństwo 2 lata.

Netfilix pokazuje „Portrety wojenne” w 200 krajach
Znaczące wyróżnienie dla polskich twórców. Fabularyzowany dokumentalny serial animowano-aktorski zatytułowany „Portrety wojenne” znalazł się na platformie Netflix. Oznacza to, że ta niezwykła polska produkcja dotrze do widzów w ponad 200 krajach.

Gdynia 2016. "Ostatnia rodzina" ze Złotymi Lwami
Jury pod przewodnictwem Filipa Bajona przyznało nagrody w Konkursie Głównym 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Złote Lwy zdobył film „Ostatnia rodzina”. Nagrody za główne role aktorskie otrzymali Andrzej Seweryn i Aleksandra Konieczna występujący w „Ostatniej rodzinie”, a za role drugoplanowe Łukasz Simlat i Dorota Kolak za „Zjednoczone Stany Miłości” i w sumie pięć nagród dla tego filmu. "Wołyń" zdobył trzy nagrody, ale można uznać, że zdecydowanie to najbardziej skrzywdzony film tegorocznego festiwalu w Gdyni.

„Powidoki” do Oscara
Komisja Oscarowa złożona z przedstawicieli polskiej kinematografii zadecydowała o wystawieniu filmu „Powidoki” w reżyserii Andrzeja Wajdy do rywalizacji o Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Wybór komisji nie był jednomyślny, a największym kontrkandydatem była „Ostatnia rodzina”.

PAŹDZIERNIK

„Westworld” w czołówce hitów HBO
Na początku października zaprezentowano widzom pierwszy odcinek serialu „Westworld”. Produkcja podpisana m.in. przez Jonathana Nolana i J.J. Abramsa to jedna z najważniejszych telewizyjnych premier tego roku. Start okazał się udany. Widzowie dopisali, krytyka jest zachwycona. Należę do obu tych grup i czekam na kolejne odsłony tej opowieści. HBO na razie jest zadowolone, bowiem serial wystartował ze świetną oglądalnością.

Andrzej Wajda nie żyje
W wieku 90 lat zmarł Andrzej Wajda. Na swoim koncie miał 40 filmów, z których zdecydowana większość to dzieła ważne, znaczące, wybitne. Polskie i światowe kino straciło wielkiego mistrza.

32. WFF. Laureaci nagród
15 października 2016 ogłoszono werdykty jury konkursowych i wręczono nagrody laureatom 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Wśród laureatów znalazły się m.in. "Plac zabaw" i "Komunia".

Ukraina boi się „Wołynia” Smarzowskiego
Zaplanowany pokaz filmu „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego w Kijowie, został odwołany przez Instytut Polski. Powodem takiej decyzji jest zalecenie, jakie wpłynęło od ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Kinowy „Thorgal” od twórcy „Życia na podsłuchu”
Nagrodzony Oscarem za „Życie na podsłuchu” niemiecki reżyser Florian Henckel von Donnersmarck przygotowuje filmową wersję komiksu „Thorgal”, którego współautorem jest Grzegorz Rosiński.

„Więzi” na skróconej liście do Oscarów
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła skróconą listę kandydatów do Oscara w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny. W tym zestawieniu znalazł się polski film zatytułowany „Więzi”.

NCKF z radą programową
Nie było łatwo, ale w końcu wszystkie zainteresowane strony doszły do porozumienia i Narodowe Centrum Kultury Filmowej ma już radę programową.

MKiDN oficjalnie łączy FN i NInA
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikował Zarządzenie, w którym oficjalnie zawiadamia o połączeniu państwowych instytucji kultury – Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

LISTOPAD

50 pomysłów na film o historii Polski
Znane są już nazwiska 50 finalistów I etapu konkursu na scenariusz filmu o historii Polski. Każdy z nich otrzyma od MKiDN stypendium w wysokości 3 tysięcy złotych i przystąpi do tworzenia treatmentu scenariusza. W tym gronie są m.in. Jan Komasa, Grzegorz Królikiewicz, Wojciech Lepianka, Bartosz Warwas i Jacek Komuda.

Jessica Lange z nagrodą im. Kieślowskiego
Tegoroczną laureatką Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego za wybitne osiągnięcia aktorskie została Jessica Lange. Aktorka przyjedzie na festiwal Camerimage do Bydgoszczy, a widzowie będą mogli obejrzeć także wystawę jej prac fotograficznych.

„Powidoki” w amerykańskich kinach
Ostatni film Andrzeja Wajdy zatytułowany „Powidoki” znalazł już amerykańskiego dystrybutora. Na dystrybucję „Powidoków” Andrzeja Wajdy w USA zdecydowała się nowojorska firma Film Movement, która premierę filmu zapowiada na 2017 rok.

Camerimage 2016. Złota Żaba dla filmu „Lion”
W Bydgoszczy dobiegł końca 24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Camerimage. Złotą Żabę otrzymał Greig Fraser za zdjęcia do filmu „Lion. Droga do domu”. Najlepsze zdjęcia w polskim filmie to praca Kacpra Fertacza do „Ostatniej rodziny”

Będzie reforma polskiej kinematografii
Polska Agencja Prasowa opublikowała materiał, który powstał po rozmowie z ministrem kultury Piotrem Glińskim. Informacje tam zamieszczone dotyczą przyszłości polskiej kinematografii.

Najpopularniejszy film w polskich kinach w 2016
„Pitbull. Niebezpieczne kobiety” został największym kinowym przebojem 2016 roku w Polsce i jako jedyny przekroczył w tym roku granicę 2 milionów widzów.

GRUDZIEŃ

Zmarł Tadeusz Chmielewski
W wieku 89 lat zmarł Tadeusz Chmielewski, słynny polski reżyser i scenarzysta. Wśród jego filmowych dokonań znalazły się m.in. "Ewa chce spać", "Nie lubię poniedziałku" i "Jak rozpętałem II wojnę światową".

Polański bezpieczny w Polsce. Czy kiedyś wróci?
Nie będzie ekstradycji Romana Polańskiego do USA, nie zgodził się na nią Sąd Najwyższy. Wyższa instancja oddaliła tym samym kasację, jaką złożył prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Czy Roman Polański wróci jeszcze do Polski w przyszłości? Krystyna Zachwatowicz chciała by reżyser odwiedził wraz z nią grób Andrzeja Wajdy. To byłoby bardzo symboliczne i piękne wydarzenie.

„Więzi”, "Cipka" i "Skwar" na Sundance. „Królewicz olch” na Slamdance
Dobre wieści zza oceanu. Polskie filmy pojawią się na dwóch prestiżowych festiwalach amerykańskich, które będą miały miejsce na początku przyszłego roku. Obecność na Sundance i Slamdance to wielkie wyróżnienie.

Spadkobiercy Fiedlera wycofują się z „Dywizjonu 303”
Synowie Arkadego Fiedlera, autora książki „Dywizjon 303”, wycofali się ze współpracy z produkcją filmu, który opowiada o dzielnych polskich lotnikach. Co na to producent Jacek Samojłowicz?

Najlepsze filmy i seriale 2016 wg AFI
Amerykański Instytut Filmowy (American Film Institute) opublikował doroczną listę najlepszych filmów i seriali 2016 roku. Dobrze to wygląda.

Europejskie Nagrody Filmowe dla "Toni Erdmann"
We Wrocławiu dobiegła końca gala wręczenia 29. Europejskich Nagród Filmowych. Uroczystość poprowadził Maciej Stuhr. Wielkim zwycięzcą tegorocznej edycji został film "Toni Erdmann", który otrzymał pięć nagród. Wyróżnienie publiczności powędrowało do Małgorzaty Szumowskiej  za "Body/Ciało". Nagrodą specjalną uhonorowano Andrzeja Wajdę.

„Łotr 1” na gorąco. Dobre, ale smutne
Najnowsze „Gwiezdne wojny” to jeden z najlepszych odcinków z całej serii. Pełny sensownej akcji, wizualnych atrakcji, nowych światów, odniesienia do klasyki, postaci znanych i lubianych oraz ciekawych nowych bohaterów. Niestety jest to także najbardziej fatalistyczny z odcinków całej serii, bije na głowę nawet „Imperium kontratakuje”.

Zofia Wichłacz wśród European Shooting Stars 2017
European Film Promotion wybrała grupę młodych europejskich aktorów w ramach corocznej edycji European Shooting Stars. Wschodzące gwiazdy europejskiego kina zostaną zaprezentowane na przyszłorocznym festiwalu w Berlinie. W tym gronie są m.in. Zofia Wichłacz oraz znana z „Kosmosu” Andrzeja Żuławskiego Victoria Guerra.

„Pokot” w Konkursie Głównym Berlinale 2017
Najnowszy film Agnieszki Holland zatytułowany „Pokot” został zakwalifikowany do Konkursu Głównego 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Już trzeci rok z rzędu polski film znajduje się wśród tytułów rywalizujących o Złotego Niedźwiedzia na Berlinale.

9 filmów ze świata do Oscara. Bez „Powidoków”
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła skróconą listę do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. W gronie dziewięciu tytułów nie ma „Powidoków” Andrzeja Wajdy.

Królikiewicz nagrodzony przez Gildię Reżyserów
Po raz pierwszy swoją doroczną nagrodę przyznała Gildia Reżyserów Polskich. Nagrodę im. Krzysztofa Krauze otrzymał w tym roku Grzegorz Królikiewicz za reżyserię filmu „Sąsiady”.

Zmarły Carrie Fisher i Debbie Reynolds
W wieku 60 lat, po niedawnym zawale, zmarła Carrie Fisher. Aktorka najlepiej znana była widzom z odtwarzania roli Księżniczki Lei w „Gwiezdnych wojnach”. Dzień później odeszła jej matka Debbie Reynolds. Świat ponownie pogrążył się w żałobie.
WIĘCEJ

Ponad 50 milionów sprzedanych biletów w polskich kinach
W 2016 roku zanotowaliśmy frekwencyjny rekord, który sięgnął ponad 50 milionów sprzedanych biletów. Na pierwszym miejscu "Pitbull: Niebezpieczne kobiety".
WIĘCEJ

***

Więcej wydarzeń roku 2016 znajduje się w archiwum bloga "Spór w kinie". Na koniec pochwalę się jeszcze, że oglądalność miesięczna mojego skromnego internetowego przedsięwzięcia, na koniec grudnia 2016, sięgnął ponad 60 tysięcy odsłon, za co dziękuję wszystkim czytelnikom i życząc WSZYSTKIEGO CO NAJLEPSZE W NOWYM ROKU, zapraszam do śledzenia mojej pracy w roku 2017. Z uszanowaniem Krzysztof Spór