środa, 28 grudnia 2016

Komputerowy Tarkin w „Łotrze 1”


Komputerowo wygenerowany aktor Peter Cushing w roli Tarkina wzbudził wielkie dyskusje nie tylko wśród fanów „Gwiezdnych wojen”. Wskrzeszenie nieżyjącego aktora udało się dzięki połączeniu motion-capture i efektów wizualnych. Mi się ten zabieg spodobał.

Faktem jest, że wielu widzów „Łotra 1” nie było w ogóle świadomych tego, że Tarkin to postać wygenerowana komputerowo, cyfrowa wersja zmarłego aktora. Dziś znane są już szczegóły tego śmiałego pomysłu.

Po pierwsze LucasFilm oraz ILM otrzymały oficjalną zgodę od spadkobierców Petera Cushinga na wykorzystanie jego sylwetki w „Łotrze 1”. W ten sposób kwestie etyczne powinny być uspokojone, bowiem nie naruszono delikatnej granicy i z należytym szacunkiem zadbano o uhonorowanie pamięci po nieżyjącym aktorze.

W „Łotrze 1” rolę Tarkina zagrał aktor Guy Henry, który na planie pracował z technologią motion-capture. Podobno pojawił się też pomysł, by Tarkin pokazany był w filmie za pomocą hologramu, a nie wymagało to tak dużego nakładu pracy. Zastanawiano się też nad zwykłym zamienieniem aktorów. Ostatecznie wygrała chęć pokazania czegoś niezwykłego.

Efekt końcowy jest bardzo ciekawy.