piątek, 11 maja 2018

„Fuga” od Smoczyńskiej i Muskały. Jest zwiastun


Pojawił się pierwszy zwiastun zapowiadający film „Fuga”, którego światowa premiera odbędzie się już wkrótce na festiwalu w Cannes w sekcji Tydzień Krytyków. Ten krótki materiał prezentuje się wyśmienicie.

W filmie „Fuga” Alicja straciła pamięć. Z dala od domu i rodziny zbudowała nową siebie niezależną i bezkompromisową. Alicja wraca po dwóch latach do swojego poprzedniego życia. Jej rodzina oczekuje, że na powrót odnajdzie się w roli żony, matki i córki. Alicja nie pamięta miłości do rodziny. Mąż i syn nie rozpoznają kobiety, która wygląda znajomo, ale zachowuje się jak ktoś obcy. Czy przypomnienie sobie dawnego uczucia jest niezbędne do bycia szczęśliwym?

O filmie mówi Agnieszka Smoczyńska: „Historia Alicji inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Kilka lat temu autorka scenariusza Gabriela Muskała zobaczyła w programie telewizyjnym twarz kobiety, która nie pamiętała jak się nazywa ani skąd jest. Podczas programu zadzwonił telefon i męski głos w słuchawce powiedział, że kobieta ma na imię Maria, jest jego córką oraz, że ma męża i syna. Kobieta była w szoku, nie poznała głosu ojca, nie pamiętała, że ma rodzinę. Nie była pewna czy chce ich zobaczyć.

Poruszone jej historią postanowiłyśmy odnaleźć Marię i dowiedzieć się dlaczego zapomniała siebie i swoich bliskich. Jak doszło do tego, że wyszła z domu i zniknęła na wiele miesięcy? Dlaczego nikt jej nie szukał? Jak to możliwe, że zapomniała własne dziecko? Jak po tak traumatycznych wydarzeniach wróciła do rzeczywistości? Jak poradziła sobie ze świadomością, że z dnia na dzień wymazała miłość do męża i syna, i że kiedyś była kiedyś innym człowiekiem.

Maria cierpiała na fugę dysocjacyjną, która wiąże się z opuszczeniem miejsca zamieszkania, częściową utratą pamięci i zmianą dotychczasowej osobowości. Maria tracąc pamięć w jednej chwili stała się tabula rasa i zaczęła budować od nowa siebie i swoje życie. W tym momencie poznajemy naszą filmową bohaterkę: Alicję.

W historii Alicji, która tracąc pamięć wymazała swoją osobowość, widzę możliwość opowiedzenia pogłębionej historii: o istocie tożsamości i wolności człowieka. O tym co konstytuuje nasze ja - jak bardzo określa nas otoczenie, w którym przebywamy, nasze myślenie o sobie, nasza przeszłość i historia. Poruszyć tabu czy miłość macierzyńska jest bezwarunkowa skoro tracąc pamięć tracimy też uczucia do ludzi, których kochamy. Czy jesteśmy w stanie na nowo pokochać swoich bliskich.

Chciałabym tym filmem przeprowadzić widzów przez skrajnie różne emocje, od śmiechu, przez wzruszenie aż po głębszą refleksję. Postawić widzów przed pytaniem: Co by się stało gdyby to was spotkało? W którą stronę byście poszli, gdybyście mogli wymyśleć na nowo samych siebie?” – mówi Agnieszka Smoczyńska.

W filmie występują: Gabriela Muskała, Łukasz Simlat, Małgorzata Buczkowska, Zbigniew Waleryś, Halina Rasiakówna, Piotr Skiba i Iwo Rajski.