wtorek, 29 maja 2018

Polskie filmy w konkursach Karlowych Warów


Polskie filmy znalazły się głównych sekcjach 53 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. „Atak paniki” Pawła Maślony powalczy o główną nagrodę.

„Atak paniki” to film, który na początku tego roku wszedł do polskich kin, a wcześniej został zauważony na kilku krajowych wydarzeniach. To wielowątkowa opowieść, w której zwykli ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń, co radykalnie odmieni ich życie. Atrakcyjna autorka kryminałów na randce spotyka swojego byłego. Wracające z wakacji małżeństwo wybiera najgorsze miejsca w samolocie. Nastolatek po raz pierwszy pali trawkę i przeżywa totalny odlot. Młoda dziewczyna ryzykuje, że koleżanki zdemaskują ją jako gwiazdę porno. Panna młoda z pomocą psiego psychologa rodzi na własnym weselu, a w tym czasie kelner próbuje uratować planetę. Brawurowa komedia, w której nic nie jest tym, czym się wydaje, a codzienność zamienia się w czyste wariactwo – czytam w oficjalnym opisie tego znakomitego filmu.

W konkursie głównym festiwalu w Karlowych Warach mamy jeszcze jeden polski akcent. „Winter Flies / Kawki na drodze” w reżyserii Olmo Omerzu to czesko-słowacko-polsko-słoweńska koprodukcja, wsparta przez PISF. Historia rozpoczyna się na posterunku policji, gdzie przesłuchiwany jest młody chłopak, podejrzany o kradzież samochodu, którym przejechał cały kraj. Chłopiec nie chce ujawnić, czy auto skradł, czy wypożyczył. Policjanci nie mogą uwierzyć, że chłopak odbył tak długą podróż, a on stopniowo zaczyna opowiadać historię pełną fantastycznych szczegółów. Granica pomiędzy prawdą, kłamstwem a manipulacją jest bardzo cienka – pisze na swojej stronie o filmie producent ze Słowenii. Polską producentką filmu jest Natalia Grzegorzek i jej Koskino. Autorem muzyki do filmu jest Paweł Szamburski.

W konkursie głównym swoje nowe filmy pokażą także m.in. Radu Jude, Adam Sedlak, Ana Katz, Peter Brunner i Ivan I Tverdovsky.

Dwa polskie filmy znajdują się także w sekcji konkursowej East of the West, która prezentuje najnowsze dokonania twórców z Europy środkowo-wschodniej. W tym gronie znalazły się „53 wojny” Ewy Bukowskiej oraz „Via Carpatia”, którego autorami są Klara Kochańska i Kasper Bajon.

Film „53 wojny” został zrealizowany na podstawie książki „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym” Grażyny Jagielskiej. Anka i Witek są zakochanym w sobie małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość dni w roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka wygrywa. Zaczyna szykować się na najgorsze… Producentem filmu Ewy Bukowskiej jest Studio Munka - Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Autorem zdjęć do „53 wojen” jest Tomasz Naumiuk. W filmie występują m.in. Magdalena Popławska, Michał Żurawski, Kinga Preis, Dorota Kolak i Krzysztof Stroiński.

W filmie „Via Carpatia” bohaterami są Piotr i Julia, którzy od miesięcy planują urlop. Julia zadbała nawet o to, by ich jedyny podopieczny - żółw – mógł z nimi bezpiecznie podróżować. Niespodziewanie jednak ich plany krzyżuje matka: chce aby Piotr sprowadził do domu ojca, uchodźcę, który od kilku miesięcy przebywa w jednym z obozów w Grecji. Mimo dużych wątpliwości mężczyzna decyduje się spełnić tę niecodzienną prośbę. I tak zamiast na wakacje all-inclusive małżeństwo rusza w męczącą podróż na Południe, podczas której będzie musiało odpowiedzieć sobie na kilka fundamentalnych pytań... „Via Carpatia” jest koprodukcją polsko-macedońsko-czeską. Polskim producentem filmu jest firma MD4 i Agnieszka Kurzydło. Koproducentem obrazu jest firma Kijora Film. Autorami zdjęć do filmu są Zuzanna i Julian A. Ch. Kernbach.

53. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach odbędzie się w dniach 29 czerwca – 7 lipca.

Lista filmów konkursowych (wersja angielska):

Official Selection – Competition

I Do Not Care if We Go Down in History as Barbarians – Radu Jude (Romania/Czech Republic/France/Bulgaria/Germany)
Panic Attack [+] - Paweł Maślona (Poland)
The Fireflies Are Gone – Sébastien Pilote (Canada)
Domestique – Adam Sedlák (Czech Republic/Slovakia)
Redemption – Joseph Madmony, Boaz Yehonatan Yaakov (Israel)
Brothers - Ömür Atay (Turkey/Germany/Bulgaria)
Miriam Lies – Oriol Estrada, Natalia Cabral (Dominican Republic/Spain)
Jumpman – Ivan I Tverdovsky (Russia)
Sueño Florianópolis – Ana Katz (Argentina/Brazil/France)
To the Night – Peter Brunner (Austria)
Winter Flies – Olmo Omerzu (Czech Republic/Slovenia/Poland/Slovakia)
History of Love – Sonja Prosenc (Slovenia/Italy/Norway)

East of the West

53 Wars – Ewa Bukowska (Poland)
Amir – Nima Eghlima (Iran)
Bear With Us – Tomáš Pavlíček (Czech Republic)
Moments – Beata Parkanová (Czech Republic/Slovakia)
Crystal Swan – Darya Zhuk (Belarus/Germany/USA/Russia)
Deep Rivers – Vladimir Bitokov (Russia)
Breathing Into Marble - Giedrė Beinoriūtė (Lithuania/Latvia/Croatia)
Pause [+] – Tonia Mishiali (Greece/Cyprus)
Suleiman Mountain [+] – Elizaveta Stishova (Kyrgyzstan/Russia)
Via Carpatia - Klara Kochańska, Kasper Bajon (Poland)
Blossom Valley – László Csuja (Hungary)
Volcano – Roman Bondarchuk (Ukraine/Germany)

Documentary Competition

The Best Thing You Can Do With Your Life – Zita Erffa (Germany/Mexico)
Cielo – Alison McAlpine (Canada/Chile)
Dream Away – Marouan Omara, Johanna Domke (Germany/Egypt)
In the Stillness of Sounds [+] – Stéphane Manchematin, Serge Steyer (France)
Bridges of Time - Audrius Stonys, Kristīne Briede (Lithuania/Latvia/Estonia)
A Little Wisdom – Yuqi Kang (Canada/Nepal/China)
Breaking News – Tomáš Bojar (Czech Republic)
Putin’s Witnesses – Vitaly Mansky (Latvia/Switzerland/Czech Republic)
The Swing – Cyril Aris (Lebanon)
Inside Mosul – Jana Andert (Czech Republic)
Walden – Daniel Zimmermann (Switzerland/Austria)
Treasure Island – Guillaume Brac (France)

Official Selection – Out of Competition

Support the Girls - Andrew Bujalski (USA)
My Friend “A” - Takahisa Zeze  (Japan)
Mars – Ben Tuček (Czech Republic)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz