wtorek, 21 maja 2019

Fox Searchlight kupuje Malicka. Jest polski wkład


Dobre oceny w Cannes zbiera najnowszy film Terrence’a Malicka. Jego „A Hidden Life” został zakupiony do dystrybucji w USA przez Fox Searchlight, co wskazuje na jego spore oscarowe aspiracje. Mamy mały, ale ważny polski akcent w tej produkcji.

W tym roku minie osiem lat od Złotej Palmy dla Malicka za „Drzewo życia”, ale potem twórca ten zaliczył kilka artystycznych nieporozumień. Krytycy dość zgodnie piszą, że „A Hidden Life” jest najlepszym filmem tego twórcy od czasu „Drzewa życia”. Malick zdecydował się na bardziej tradycyjną narrację i takie kino woli publiczność. Akcja filmu rozgrywa się podczas II wojny światowej, a bohaterem opowieści jest  Austriak Franz Jägerstätter, który nie zgadza się z hasłami głoszonymi przez nazistów, co sprowadza na niego ogromne problemy. Malick zadaje pytania o sens toczenia walki, staje po stronie miłości, rezygnując z okrucieństwa. Interesują go pozbawione emocji rozważania duchowe i intelektualne głównego bohatera – przeczytać można w recenzji na stronie naekranie.pl.

Dobre przyjęcie filmu i nazwisko Malicka zachęciło amerykańskiego dystrybutora Fox Searchlight do zakupu filmu do dystrybucji. Firma ta znana jest ze znakomitego wyczucia, jeśli chodzi o pozyskiwanie filmów z szansami na Oscary.

Zakup filmu przez Fox Searchlight kosztował od 12 do 14 milionów dolarów, co jest bardzo wysoką kwotą, ale zabezpieczyło firmie prawa do dystrybucji w USA i na całym świecie. Firma kontrolowana dziś przez Disneya wygrała licytację z takimi firmami, jak: Netflix, Paramount, Focus i A24.

W produkcji „A Hidden Life” mamy znaczący polski udział. Za charakteryzację w filmie odpowiada Waldemar Pokromski, jeden z najbardziej cenionych na świecie specjalistów w tej dziedzinie. Pokromski ma na swoim koncie prace przy takich filmach, jak m.in.: „Zimna wojna”, „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” (zdjęcia w Niemczech), „Biała wstążka”, „Baader-Meinhof”, „Katyń”, „Fałszerze”, „Pachnidło. Historia mordercy”, „Upadek”, „Pianista”, „Pianistka”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz