piątek, 6 września 2019

„Boże ciało” z dwoma nagrodami w Wenecji


„Boże ciało” w reżyserii Jana Komasy otrzymało dwie nagrody na festiwalu w Wenecji. Pokazywany w sekcji Venice Days film doceniono nagrodą Europa Cinemas Label oraz Inclusive Award Edipo Re.

Nagrodę Europa Cinemas Label przyznaje międzynarodowa organizacja Europa Cinemas zrzeszająca 1100 kin z 43 krajów. Wyróżnienie to oznacza wsparcie w dystrybucji „Bożego ciała” w kinach europejskich. "Boże Ciało" dostało też Inclusive Award Edipo Re dla filmów, które niosą humanistyczne wartości.

"Boże Ciało" to historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw... W głównej roli występuje Bartosz Bielenia.  Autorem nagrodzonego w konkursie Script Pro scenariusza do „Bożego Ciała” jest Mateusz Pacewicz. Za zdjęcia odpowiada ceniony operator filmowy – Piotr Sobociński Jr. ("Wołyń", "Bogowie", "Drogówka"). Muzykę do filmu skomponował wybitny duet kompozytorów, Evgueni i Sacha Galperine, autorzy ścieżki dźwiękowej do takich filmów jak "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa, „Przeszłość” Asghara Farhadiego czy ostatnio „Dzięki Bogu” Françoisa Ozona.

Wkrótce „Boże ciało” pokazane zostanie na festiwalach w Toronto, Gdyni i Busan. W październiku film wejdzie do kin w Polsce.

Główną nagrodę w sekcji Venice Days otrzymał film "The Weeping Woman".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz