wtorek, 5 listopada 2019

Cinergia 2019. 9 filmów w polskim konkursie


Dziewięć filmów stanie w szranki w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich podczas 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Festiwal obędzie się w dniach 22-30 2019. W zmaganiach o główną nagrodę – Kryształowe Jabłko rywalizować będzie pięć filmów fabularnych oraz cztery pełnometrażowe dokumenty. Aż pięć konkursowych tytułów zaprezentowanych zostanie w Łodzi premierowo.

- Polskie kino przeżywa obecnie swój rozkwit. Jego siła to także wypowiedzi artystów młodych, debiutujących lub będących na początku swojej twórczej drogi. Od trzech lat konkursie tym zderzamy ze sobą pełnometrażowe filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Jako pierwsi w Polsce zdecydowaliśmy się na takie podejście do konkursowych zmagań. Trzy dziedziny kina, trzy różne sposoby opowiadania, ta sama pasja i chęć powiedzenia czegoś ważnego oraz własnego. Forma nie jest już dziś najważniejsza. Liczy się prawda, szczerość i odwaga ukazana na ekranie – mówi Krzysztof Spór, dyrektor programowy festiwalu i koordynator konkursu polskiego.

Wśród filmów, które zostały zakwalifikowane do konkursu znalazły się tytuły, które zaistniały już w festiwalowym obiegu, jak głośne, nagradzane na w Gdyni obrazy „Supernova” Bartosza Kruhlika czy „Wszystko dla mojej matki” Małgorzaty Imielskiej,  a także produkcje będące dopiero na początku swej festiwalowej drogi, jak nakręcony w Japonii dokument „Moja mała Polska” Mateja Bobrika czy realizowany przez 9 lat obraz „Z wnętrza” Cezarego Grzesiuka, Tomasza Szwana i Krystiana Kamińskiego przedstawiający relację malarza Zdzisława Beksińskiego z marszandem Piotrem Dmochowskim. W zestawie filmów rywalizujących o nagrodę są też m.in. „Diagnosis” Ewy Podgórskiej, „Jutro czeka nas długi dzień” Pawła Wysoczańskiego czy „Żelazny most” Moniki Jordan-Młodzianowskiej.

Konkursowe filmy oceni profesjonalne jury pod przewodnictwem reżyserki, scenarzystki i producentki Joanny Kos-Krauze. Zasiądą w nim także uznawana za jedną z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia Karolina Bruchnicka, światowej sławy operator Ryszard Lenczewski oraz najwybitniejsza polska fotosistka Renata Pajchel. Pokazom konkursowym towarzyszyć będą, jak co roku, spotkania z twórcami.

TYTUŁY KONKURSU
POLSKICH DEBIUTÓW I FILMÓW DRUGICH
24. FKE CINERGIA

DIAGNOSIS (dokument)
reż. Ewa Podgórska, Polska 2018, 77’
Hipnotyzująca podróż do podświadomości miasta – Łodzi, momentami surrealistyczna, w niezapomniany sposób sfotografowana. Niczym w sesji psychoanalitycznej mieszkańcy odpowiadają na raz zabawne, kiedy indziej poważne pytania. Bohaterowie się zmieniają, historia pozostaje ta sama. Ktoś ją zaczyna, a kto inny kończy, jakby wszyscy dzielili wspólny los... Film nagrodzony już w Moskwie i Krakowie.

JUTRO CZEKA NAS DŁUGI DZIEŃ (dokument)
reż. Paweł Wysoczański, Polska2019, 80’
Premiera w Łodzi
Od 30 lat doktor Helena Pyz pracuje w ośrodku wychowawczo-leczniczym dla trędowatych oraz ich rodzin Jeevodaya w Indiach. Z biegiem lat coraz mocniej odczuwa własną chorobę, ale siła charakteru nie pozwala jej skapitulować. Długotrwała obserwacja dokumentalna pozwala zrozumieć, na czym polegała wyjątkowa rola misjonarki i lekarki.

NASZA MAŁA POLSKA (dokument)
reż. Matej Bobrik, Polska 2019, 70’
Co roku kilkanaścioro młodych Japończyków rozpoczyna studia na Wydziale Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych. Mają po kilkanaście lat, nie umieją wymówić słowa „kiełbasa” i sądzą, że ludzie w Polsce piją mleko z olbrzymich kartonów. Jednym z obowiązkowych zadań studentów II roku jest wystawienie sztuki teatralnej po polsku.

NIC NIE GINIE/NOTHING IS LOST
reż. Kalina Alabrudzińska, Polska 2019, 71’
Bohaterowie filmu są częścią silnej i ważnej społeczności – społeczności samotnych ludzi. Życie wymaga od nich zmian, którym nie potrafią sprostać. Dopiero gdy zdają sobie sprawę z siły przyrody – siła zaczyna rosnąć w nich. Gdy pozwalają naturze działać, ich własna natura zaczyna się zmieniać. bardzo dobrze przyjęty i nagrodzony wcześniej w Koszalinie na Festiwalu Młodzi i Film debiut Kaliny Alabrudzińskiej jest jednocześnie dyplomem aktorskim studentów Szkoły Filmowej w Łodzi.

SUPERNOVA
reż. Bartosz Kruhlik, Polska 2019, 78’
Trzech mężczyzn, jedno miejsce i jedno zdarzenie, które zmieni życie każdego z nich. Utrzymana w realistycznym stylu uniwersalna historia o kilku godzinach z życia wiejskiej społeczności. Film przygląda się kondycji człowieka postawionego w sytuacji granicznej oraz stawia pytania o istotę przypadku i przeznaczenia. Krwista obyczajowa opowieść, oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego.

WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI
reż. Małgorzata Imielska, Polska 2019, 103’
Premiera w Łodzi
Ola ma 17 lat. Oczy zasłonięte włosami, obgryzione paznokcie i ręki w bliznach po samookaleczaniu. Sąd umieścił ją w zakładzie poprawczym. W przeciwieństwie do innych dziewczyn nie chce w zamian za papierosy i drobne sumy świadczyć dozorcy usług seksualnych. Pragnie tylko odzyskać matkę. Ta jej „oddzielność” od świata sprawia, że staje się ofiarą przemocy.

ZGNIŁE USZY
reż. Piotr Dylewski, Polska 2019, 60’
Premiera w Łodzi
Opowieść o wczesnym kryzysie małżeńskim, spowodowanym niespełnionymi oczekiwaniami i brakiem komunikacji. Janek i Marzena mierzą się ze swoimi najskrytszymi demonami pod okiem niekonwencjonalnego terapeuty. Rzeczywistość wydaje się zacierać, a tłumione pretensje i niedopowiedzenia zaczynają obracać się przeciwko bohaterom. Film nagrodzony za scenariusz na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

Z WNĘTRZA (dokument)
reż. Cezary Grzesiuk, Tomasz Szwan, Krystian Kamiński, Polska 2019, 90’
Premiera w Łodzi
Zdzisław Beksiński własnymi oczami. Film z całości składa się z materiałów wideo zarejestrowanych przez samego mistrza i jego najbliższych. To swoista ostatnia praca malarza, jego ostatnia próba zmierzenia się z nieubłaganie upływającym czasem. Ten unikatowy intymny dziennik, powstały z około 300 godzin nagrań, jest zarazem kroniką przemian w Polsce, upadku komunizmu i pierwszych lat demokracji.

ŻELAZNY MOST
reż./dir. Monika Jordan-Młodzianowska, Polska 2019, 84’ 
Premiera w Łodzi
Opowieść o zakazanej miłości, poczuciu winy i pytaniach, które mogą pozostać bez odpowiedzi. Sztygar Kacper wysyła swojego przyjaciela, Oskara, również górnika, na dalekie i niebezpieczne odcinki kopalni, żeby spotykać się z jego żoną. W trakcie jednej ze schadzek dochodzi do tąpnięcia. Kochankowie, targani wyrzutami sumienia, rzucają się w wir akcji ratunkowej.

JURY KONKURSU
POLSKICH DEBIUTÓW I FILMÓW DRUGICH
24. FKE CINERGIA

JOANNA KOS-KRAUZE (Przewodnicząca Jury)
Reżyserka, scenarzystka i producentka. Współautorka obsypanych nagrodami „Papuszy”, „Placu Zbawiciela” i „Mojego Nikifora”. Przewodnicząca Związku Zawodowego Reżyserów Polskich w latach 2013-2018, obecne wiceprzewodnicząca. W latach 2006-2013 Przewodnicząca Sekcji Scenarzystów Polskich, członkini Rady Artystycznej Studia Munka-SFP oraz Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Ekspertka PISF, Silesia Film Fund, Gdynia Film Fund i Euroimages. Jej ostatni film, „Ptaki śpiewają w Kigali”, został nagrodzony na kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych festiwalach, w tym w Karlowych Warach, Chicago, Locarno, Luksemburgu, Kalkucie, Stambule i Gdyni.
KAROLINA BRUCHNICKA
Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Laureatka Nagrody dla najlepszej aktorki za rolę w spektaklu dyplomowym „Przebudzenie wiosny” Kuby Kowalskiego na 9. Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Rabacie oraz Grand Prix dla zespołu na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Za swój debiut w filmie „Córce trenera” Łukasza Grzegorzka otrzymała Nagrodę Rising Star na festiwalu Off Camera w Krakowie, Emocje Radia Wrocław i Kryształowy Żagiel na Giżyckim Festiwalu Filmowym. Kolejnym filmem był „Monument” Jagody Szelc. Współpracuje z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu i Teatrem Nowym w Łodzi.
RYSZARD LENCZEWSKI
Operator, reżyser filmów dokumentalnych i muzycznych, absolwent oraz wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Autor zdjęć do niemal 100 filmów zrealizowanych w 32 krajach. Laureat wielu nagród, w tym dwóch nagród BAFTA, Golden Camera Life Achievement na Cinematographers Film Festiwal w Macedonii oraz nominacji do Oscara. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej oraz Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Jego spojrzeniu zaufali „oscarowi” reżyserzy, tacy jak Kenneth Lonergan, Rowan Joffe, Joe Wright, John Crowley, Paweł Pawlikowski, a także Janusz Morgenstern, Grzegorz Królikiewicz, Krzysztof Zanussi, Andrzej Barański. Chętnie angażuje się w odważne, nawet ryzykowne projekty artystyczne. 
RENATA PAJCHEL
Najbardziej znana polska fotosistka. Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Od blisko 50 lat dokumentuje plany zdjęciowe. W jej dorobku znajdują się fotosy do ponad stu polskich filmów. Była obecna z aparatem przy większości dzieł Andrzeja Wajdy, w tym „Ziemi obiecanej” i „Wesela”. Współpracowała m.in. z Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Żuławskim, Januszem Morgensternem, Agnieszką Holland, Andrzejem Barańskim i Witoldem Adamkiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz