Złotego Niedźwiedzia 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie zdobył film Carli Simón zatytułowany „Alcarràs”. Wielka Nagroda Jury dla "The Novelist's Film" (reż. Hong Sang-soo), Nagroda Jury dla "Robe of Gems" (reż. Natalia López Gallardo), nagroda za reżyserię dla Claire Denis za "Both Sides of the Blade". Meltem Kaptan i Laura Basuki zdobyli nagrody aktorskie.
Zwycięski film opowiada o życiu rodziny rolników zajmujących się hodowlą brzoskwini w małej wiosce w Katalonii. Ich egzystencja zmienia się, gdy umiera właściciel dużej posiadłości, na której pracują, a jego dożywotni spadkobierca postanawia sprzedać ziemię. Zagraża to ich przyszłej egzystencji. To opowieść, której rytm wyznaczają zmieniające się pory roku. Film jest hiszpańsko-włoską produkcją, za reżyserię której odpowiada Carla Simon, widzom w Polsce znana jako reżyserka filmu „Lato 1993”. Jej poprzedni film zdobył w Berlinie Kryształowego Niedźwiedzia w 2017 roku.
Carla Simon to Katalońska reżyserka i scenarzystka urodzona w 1986 roku w Barcelonie. Obok takich nazwisk jak Neus Ballús, Mar Coll, Meritxell Colell, Nely Reguera, Roser Aguilar przedstawicielka młodego pokolenia katalońskich reżyserek. Dorastała w małym miasteczku Les Planes d'Hostoles. "Wychowałam się w wielkiej rodzinie, która jest dla mnie rezerwuarem opowieści, związków, uczuć i uwikłań - mówiła reżyserka. Oglądając i słuchając tych historii, zdecydowałam, że chcę robić filmy, by pokazać złożoność ludzkiej kondycji, a w szczególności złożoność relacji rodzinnych" – mówiła po premierze „Lata 1993”.
„Alcarràs” to skromna opowieść, sfilmowana powolnie i bardzo subtelnie ukazująca życie rodziny, której grozi zagłada. „Simón jest niezwykle subtelnym filmowcem, więc nie ma tu żadnych wielkich rozmów wyjaśniających wszystko” – przeczytać można w jednej z recenzji. Autorka jest bardzo blisko swoich bohaterów i każdego z nich ukazuje z wielką starannością. „Tak naprawdę w tym filmie nic się nie dzieje, a jednak dzieje się wszystko”.
Odbierając statuetkę, Simon przyznała, że czuje się "córką Berlinale". To właśnie na tym festiwalu w 2017 r. odebrała nagrodę za najlepszy debiut filmowy za "Lato 1993". "Naprawdę jest to mój filmowy dom. Może po prostu powinnam się tutaj przeprowadzić, ponieważ za każdym razem, gdy tu przyjeżdżam, dzieje się coś niesamowitego. Bardzo dziękuję festiwalowi, jury i mojej ekipie (...). Pragnę także podziękować mojej rodzinie, która uprawia brzoskwinie w Alcarras. Bez nich i bez mojej przynależności do tego miejsca nie byłabym w stanie opowiedzieć tej historii. Złotego Niedźwiedzia chciałabym zadedykować małym farmom lub rodzinom, które codziennie uprawiają ziemię, aby jej owoce mogły trafić do nas" - powiedziała.
Srebrny Niedźwiedź - Wielka Nagroda Jury trafił do "The Novelist's Film" Honga Sangsoo, historii powieściopisarki, która za sprawą przypadkowego spotkania postanawia po raz pierwszy wyreżyserować film. "Dzięki mistrzowskiej prostocie film przekracza granice wyobraźni. Popycha czas i przestrzeń do granic ekstremalnych. Czas staje się przeznaczeniem, a przestrzeń - wszechświatem" - uznało jury. Laureatką Srebrnego Niedźwiedzia - Nagrody Jury została Natalia Lopez Gallardo, doceniona za "Robe of Gems" o powrocie do rodzinnego domu na meksykańskiej wsi.
Claire Denis odebrała statuetkę za najlepszą reżyserię za "Both Sides of the Blade", historię wieloletniej pary, w której życiu nagle pojawia się ten trzeci. Natomiast Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz doceniono Lailę Stieler za "Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush". To rzecz o matce, która walczy o uwolnienie swojego syna z więzienia Guantanamo.
Tegoroczna odsłona Berlinale jest
drugą, w której zniesiono kategorie płciowe w nagrodach aktorskich. Srebrny
Niedźwiedź za najlepszą rolę pierwszoplanową przypadł Meltem Kaptan za występ w
"Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush". Nagroda za najlepszą rolę drugoplanową
przypadła Laurze Basuki za kreację w "Nanie". Statuetkę za wybitne osiągnięcie
artystyczne otrzymał Rithy Panh za eseistyczny "Everything Will Be
Ok". Film ukazuje dystopijną wizję świata, w której zwierzęta zniewalają
ludzi i przejmują władzę. Wyróżnienie powędrowało do "A Piece of Sky"
Michaela Kocha o miłości, która rodzi się między farmerem pracującym w
szwajcarskiej wiosce i miejscową dziewczyną. [źródło berlinale.de, interia.pl]
Tegoroczna odsłona festiwalu w Berlinie to wielki triumf kobiet, które zdobyły większość nagród. Dzień wcześniej, we wtorek 15 lutego, odbyła się uroczystość wręczenia Honorowego Złotego Niedźwiedzia, który otrzymała w tym roku Isabelle Huppert.
Festiwal w Berlinie potrwa jeszcze do 20 lutego, filmy będą prezentowane publiczności w kinach festiwalowych tego miasta.
Lista nagrodzonych (wersja angielska):
Konkurs Główny
Golden Bear for Best Film
Alcarràs
by Carla Simón
produced by María Zamora, Stefan Schmitz, Tono Folguera, Sergi Moreno
Silver Bear Grand Jury Prize
So-seol-ga-ui yeong-hwa
by Hong Sangsoo
Silver Bear Jury Prize
Robe of Gems
by Natalia López Gallardo
Silver Bear for Best Director
Claire Denis for
Avec amour et acharnement
Silver Bear for Best Leading Performance
Meltem Kaptan in
Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush
by Andreas Dresen
Silver Bear for Best Supporting Performance
Laura Basuki in
Nana
by Kamila Andini
Silver Bear for Best Screenplay
Laila Stieler for
Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush
by Andreas Dresen
Silver Bear for Outstanding Artistic Contribution
Rithy Panh and Sarit Mang for
Everything Will Be Ok
by Rithy Pan
Special Mention
Drii Winter
by Michael Koch
Konkurs Encounters
Best Film
Mutzenbacher
by Ruth Beckermann
Best Director
Unrueh
by Cyril Schäublin
International Short Film
Golden Bear for Best Short Film
Trap
by Anastasia Veber
Silver Bear Jury Prize (Short Film)
Manhã de Domingo
by Bruno Ribeiro
Berlinale Documentary Award
Award Winner 2022
Myanmar Diaries
by The Myanmar Film Collective
produced by Corinne van Egeraat
Special Mention
No U-Turn
by Ike Nnaebue
produced by Christilla Huillard-Kann, Okechukwu Omeire, Don Edkins, Tiny Mungwe
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz