„Sukienka”, film wyreżyserowany przez Tadeusza Łysiaka i wyprodukowany przez Macieja Ślesickiego w Warszawskiej Szkole Filmowej, zdobył nominację do Oscara w kategorii doceniającej krótkometrażowe filmy aktorskie. Obaj twórcy znaleźli się na liście nominowanych. Dla Macieja Ślesickiego to druga w karierze producencka nominacja do Oscara. Wcześniej zdobył ją za produkcję krótkometrażowego dokumentu „Nasza Klątwa”.
Krótkometrażowy film "Sukienka" to przejmująca opowieść o pragnieniu miłości i bliskości, której główną bohaterką jest kobieta z niepełnosprawnością. Produkcja ta, napisana i wyreżyserowana przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej – Tadeusza Łysiaka – przyniosła twórcom m.in. zwycięstwo na Atlanta Film Festival czy Brązową Kijankę festiwalu Energa Camerimage oraz bliską memu sercu nagrodę Grand Prix w konkursie Filmowa Młoda Polska na festiwalu "Lato z Muzami" w Nowogardzie.
"Sukienka" to historia niskorosłej kobiety, która nie zaznała nigdy miłości i intymności. Bohaterka po raz pierwszy w życiu spotyka na swej drodze mężczyznę, który zdaje się ją akceptować. Jednak czy jego intencje naprawdę są szczere? Film przełamuje tabu narosłe wokół seksualności osób niepełnosprawnych i stara się walczyć z krzywdzącymi stereotypami. W rolę główną wcieliła się Anna Dzieduszycka, której kreacja aktorska została doceniona na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Pod tym względem "Sukienka" może stanowić wyróżniający się przykład inkluzywności oraz castingu, który uwzględnia różnorodność.
Podczas gdy badania Annenberg Inclusion Initiative wskazują, że w latach 2007-2019 zaledwie 2,3% wszystkich postaci w 100. najlepiej zarabiających filmach amerykańskich było osobami niepełnosprawnymi, gwiazda "Sukienki" w wielkim stylu przebija szklany sufit dla przedstawicieli tej mniejszości w branży filmowej. Sama aktorka ma nadzieję, że jej rola będzie jednym z kroków na drodze ku zmianie postrzegania osób niepełnosprawnych na ekranie: "Chciałabym, żeby ludzie przestali używać słowa "inność" i otworzyli się na to, że są różne perspektywy. [...] Chciałabym, żeby to było naturalne, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami są w kinie i są wśród nas. Nieważne jak wyglądasz. Wszyscy jesteśmy magiczni, bo jesteśmy sobą." [na podstawie info prasowego]
Nominacja dla „Sukienki” to znaczące osiągnięcie polskiej kinematografii. „Sukienka” na drodze do nominacji znalazła się wśród 145 kandydatów zabiegających o to wyróżnienie, a potem wśród 15 tytułów, które zakwalifikowano na skróconą listę do Oscara. Twórcy filmu, Tadeusz Łysiak i Anna Dzieduszycka wzięli udział w licznych spotkaniach promujących ich nominację do Oscara.
Maciej Ślesicki, producent z Warszawskiej Szkoły Filmowej i jej współtwórca, otrzymał już kolejną nominację do Oscara. W 2015 roku nominację zdobył krótkometrażowy dokument „Nasza Klątwa” przez niego wyprodukowany, a wyreżyserowany przez Tomasza Śliwińskiego, przy wsparciu jego żony Magdy Hueckel.
Gala wręczenia Oscarów odbędzie się 27 marca 2022. Polski film nie jest tutaj bez szans na nagrodę, tematyka bowiem poruszana przez twórców jest bardzo ważna i otwiera dyskusję o znaczących społecznych wartościach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz