środa, 30 sierpnia 2023

3 polskie dokumenty wśród najlepszych w Europie

Europejska Akademia Filmowa przedstawiła listę 14 filmów zabiegających o nagrodę w kategorii doceniającej pełnometrażowe filmy dokumentalne. W tym gronie znalazły się trzy polskie produkcje/koprodukcje.

14 produkcji reprezentujących 16 krajów znalazło się w gronie pełnometrażowych filmów dokumentalnych zabiegających o nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej. Do nagrody kandydować mogły tylko filmy, które miały pierwszy oficjalny od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023, a które wyreżyserował europejski reżyser/reżyserka. Nie jest wykluczone, że lista zostanie powiększona we wrześniu o dodatkowe dokumenty, których pokazy miały miejsce na letnich festiwalach. O wyborze tytułów rekomendowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Pełnometrażowy Film Dokumentalny zadecydowała specjalna komisja złożona z zaproszonych europejskich specjalistów. Nominacje ogłoszone zostaną 7 listopada, laureatów nagród poznamy 9 grudnia, a gala ich wręczenia odbędzie się w Berlinie.

W gronie rekomendowanych filmów dokumentalnych znalazły się trzy produkcje/koprodukcje z Polski i są to: „Apolonia, Apolonia” (reż. Lea Glob), „Nie znikniemy” (reż. Alisa Kovalenko) oraz „Skąd dokąd” (reż. Maciek Hamela).

„Apolonia, Apolonia” to dokument, którego bohaterką jest francusko-polska malarka Apolonia Sokol, która opuszcza Danię i przeprowadza się do rodzinnego miasta – Paryża, by tam tworzyć swoje dzieła. W filmie przedstawiona została droga jej osobistego i artystycznego rozwoju – od dojrzewania talentu, aż po przejście na komercyjną stronę świata artystycznego.

Ta produkcja (wsparta m.in. przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film) nagradzana była na takich festiwalach jak: IDFA w Amsterdamie, Göteborg Film Festival, International Human Rights Documentary Film Festival, Millennium Docs Against Gravity czy Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Polską producentką obrazu jest Małgorzata Staroń, za realizację dźwięku odpowiada Anna Żarnecka-Wójcik, autorkami zdjęć są: Magdalena Bojdo i Maggie Olkuska, a kierowniczką produkcji – Joanna Tatko.

„Nie znikniemy” (ang. We Will Not Fade Away) to film, którego bohaterami jest piątka wchodzących w dorosłość nastolatków. Niektórzy z nich malują, inni robią zdjęcia, a jeszcze inni marzą o karierze aktorskiej albo zostaniu kolejnym Elonem Muskiem. Udaje im się znaleźć miejsce na marzenia i nadzieję, mimo że świat wokół płonie. Buntują się, dają się porwać przygodzie, brawurowo zapuszczają się na pola minowe i do szybów węglowych. Równocześnie marzą o ucieczce, nie tylko od wojny, ale od nudy małej miejscowości. Czy ich sen o podboju świata się spełni?

Ten ukraińsko-francusko-polski dokument miał swoją światową premierę na festiwalu w Berlinie w sekcji Generation. Obraz zdobył Specjalne Wyróżnienie Jury DOXA Documentary Film Festival w Vancouver, Silver Eye podczas East Doc Platform w Pradze, a także nagrodę za reżyserię na International Human Rights Documentary Film Festival One World. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Alisa Kovalenko, za zdjęcia – Serhyi Stetsenko oraz Alisa Kovalenko, za montaż – Maryna Maykovska i Kasia Boniecka, za muzykę – Wojciech Frycz, a za dźwięk – Mariia Nesterenko. Polskimi producentami filmu są Katarzyna Kuczyńska i Tomasz Morawski (Haka Films).

Pełnometrażowy dokument „Skąd dokąd” (ang. In the Rearview) to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.

Ta polsko-francusko-ukraińska produkcja zdobyła już nagrody na festiwalach Millennium Docs Against Gravity, Sheffield DocFest oraz Odesa International Film Festival. Światowy pokaz filmu miał miejsce w Cannes – w sekcji ACID. Autorem scenariusza i reżyserem „Skąd dokąd” jest Maciek Hamela, a autorami zdjęć: Yura Dunay, Wawrzyniec Skoczylas, Marcin Sierakowski i Piotr Grawender. Za montaż odpowiada Piotr Ogiński, za muzykę – Antoni Komasa Łazarkiewicz, za postprodukcję dźwięku Marcin Lenarczyk, a za postprodukcję koloru Aleksandra Kraus. Polskimi producentami filmu są Piotr Grawender (Affinity Cine) i Maciek Hamela (Pemplum). Film wejdzie na ekrany polskich kin 24 listopada.

Na liście Europejskiej Akademii Filmowej jest sporo tytułów, które miały już swoje festiwalowe pokazy w Polsce. Jest tutaj m.in. „Adamant”, zdobywca Złotego Niedźwiedzia w Berlinie, jest głośne „Siostrzeństwo świętej sauny” oraz „Raj” (Paradise) i wszystkie one pokazywane były na Millennium Docs Against Gravity. Z festiwalu Nowe Horyzonty znany są dokumenty „Four Daughters” i „Orlando, My Political Biography”. Na Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazano „Între revoluții”, „Matczynę” i „Who I Am Not”.

 

Pełna lista filmów rekomendowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Europejski Film Dokumentalny (wersja angielska).

 

APOLONIA, APOLONIA / APOLONIA, APOLONIA

Denmark, Poland

Directed by: Lea Glob

Written by: Lea Glob

 

BETWEEN REVOLUTIONS / ÎNTRE REVOLUTII

Romania, Croatia

Directed by: Vlad Petri

Written by: Vlad Petri, Lavinia Braniste

 

FOUR DAUGHTERS / LES FILLES D'OLFA

France, Tunisia, Germany, Saudi Arabia

Directed by: Kaouther Ben Hania

Written by: Kaouther Ben Hania

 

IN THE REARVIEW / SKAD DOKAD

Poland, France, Ukraine

Directed by: Maciek Hamela

Written by: Maciek Hamela

 

LIGHT FALLS VERTICAL / ARA LA LLUM CAU VERTICAL

Spain, Germany, Italy, The Netherlands

Directed by: Efthymia Zymvragaki

Written by: Efthymia Zymvragaki

 

MOTHERLAND

Sweden, Ukraine, Norway

Directed by: Hanna Badziaka, Alexander Mihalkovich

Written by: Hanna Badziaka, Alexander Mihalkovich

 

ON THE ADAMANT / SUR L'ADAMANT

France, Japan

Directed by: Nicolas Philibert

 

ORLANDO, MY POLITICAL BIOGRAPHY / ORLANDO, MA BIOGRAPHIE POLITIQUE

France

Directed by: Paul B. Preciado

Written by: Paul B. Preciado

 

OUR BODY / NOTRE CORPS

France

Directed by: Claire Simon

 

PARADISE / PARADIS

France, Switzerland

Directed by: Alexander Abaturov

Written by: Alexander Abaturov

 

SMOKE SAUNA SISTERHOOD / SAVVUSANNA SÕSARAD

Estonia, France, Iceland

Directed by: Anna Hints

Written by: Anna Hints

 

THE HEARING / DIE ANHÖRUNG

Switzerland

Directed by: Lisa Gerig

Written by: Lisa Gerig

 

WE WILL NOT FADE AWAY / MY NE ZGASNEMO

Ukraine, France, Poland

Directed by: Alisa Kovalenko

Written by: Alisa Kovalenko

 

WHO I AM NOT / WHO I AM NOT

Romania, Canada , Germany

Directed by: Tunde Skovran

Written by: Tunde Skovran

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz