poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Godzilla nie żyje


W wieku 88 lat zmarł Haruo Nakajima, człowiek który jako pierwszy nosił kostium Godzilli w filmach o tym potworze. Aktor znany był też z występu w „Siedmiu samurajów” Kurosawy.

Kostium Króla Potworów Haruo Nakajima ubierał od pierwszego filmu nakręconego w 1954 roku, aż do 1972 roku, kiedy to po raz ostatni wcielił się w tę postać w filmie „Godzilla kontra Gigan”. Kariera Nakajimy rozpoczęła się jednak od roli samuraja w filmie Akiry Kurosawy „Siedmiu samurajów”, a aktor zagrał także w filmach „Orzeł Pacyfiku”, „Ukryta forteca”.

Jeszcze niedawno Nakajima mówił o tym, jak stworzony został oryginalny kostium Godzilli. W 1954 roku kauczuk i lekkie materiały nie były dostępne więc kostium potwora powstał z bardzo ciężkich materiałów i aktor mówił o tym, że nosił strój ważący 100 kilogramów. Fani dowiedzieli się, że aktor nie otrzymał zbyt wielu wskazówek na temat swojej roli i przeprowadził własne badania w zoo w Tokio, które pozwoliły mu zagrać Godzillę.

Nakajima grał potwora nie tylko w filmach o Godzilli, ale był też Mothrą i King Kongiem w filmie „Ucieczka King Konga” w 1967 roku oraz pojawił się w „War of the Gargantuas” i „Frankenstein Conquers the World”.