piątek, 4 sierpnia 2017

Michał Oleszczyk w TVP 1 zajmie się repertuarem


Michał Oleszczyk, ceniony krytyk filmowy i do niedawna dyrektor artystyczny festiwalu w Gdyni, od bieżącego tygodnia pełnił będzie funkcję zastępcy dyrektora Mateusza Matyszkowicza do spraw repertuaru filmowego w TVP1.


To już oficjalne: od bieżącego tygodna pełnię funkcję zastępcy dyrektora Mateusza Matyszkowicza do spraw repertuaru filmowego w TVP1. Wspólnie z Mateuszem mamy nadzieję zdywersyfikować i podnieść jakość oferty filmowo-serialowej Jedynki. Dołożę wszelkich starań, by tak właśnie się stało i żeby Jedynka była anteną wartościowych produkcji polskich i zagranicznych – napisał Michał Oleszczyk na swoim profilu na Facebooku.

W komentarzach pod postem przeczytać można wiele gratulacji dla Michała Oleszczyka, bo też jego nazwisko gwarantować ma podniesienie jakości oferty filmowej TVP 1. Są też głosy mniej pochlebne, w których przeczytać można między innymi: Niestety to telewizja TVP zmienia ludzi a nie ludzie telewizje..., Serio uważasz, że za wysoką pensję warto legalizować własnym nazwiskiem goebelsowskie treści, jakie sprzedaje TVP pod kierunkiem Kurskiego?  Są tacy, którzy wierzą w dobrą zmianę w TVP 1, ale też tacy, którzy nie rozumieją decyzji Oleszczyka, są przykro zaskoczeni jego decyzją i zadają pytanie, jak długo Michał Oleszczyk wytrzyma w publicznej telewizji.

***


Cóż… Telewizja Publiczna nie cieszy się dziś przesadnym zaufaniem w dużej części społeczeństwa. Kierowana przez Jacka Kurskiego instytucja stała się miejscem bardzo upolitycznionym i pod wieloma względami się skompromitowała. Michał Oleszczyk podejmuje więc zadanie ryzykowne, choć jak rozumiem podkreślające jego niezależne myślenie (nigdy nie krył swoich poglądów i za to jest między innymi szanowany). Jestem przekonany, że zadanie kierowania repertuarem filmowym Oleszczyk wykona doskonale, ale przecież może być to także niebezpieczne narzędzie w rękach jego przełożonych. Czy uda się Michałowi obronić swoją niezależność i w jakim kierunku potoczy się jego praca? Mam tylko nadzieję, że nie będzie to „bezpieczna” posada, że Michał Oleszczyk wniesie do TVP 1 świeże spojrzenie, a dzięki swoim odważnym wyborom sięgnie po repertuar pod wieloma względami bardzo wartościowy. Za jakiś czas będziemy mogli ocenić jego pracę, która na tle obecnej sytuacji w TVP1 i tak przyniesie wielką zmianę. Tylko, że to ciągle TVP 1…