środa, 9 sierpnia 2017

„Zaginione miasto Z” i „Colossal” tylko na DVD


W oczekiwaniu na pełną listę premier DVD/Blu-ray na sierpień, dziś spieszę z informacją, że dwie bardzo oczekiwane premiery filmowe niestety ominą polskie kina. Zbierające dobre recenzje „Zaginione miasto Z” i „Monstrum” (Colossal) pojawią się w naszym kraju jedynie na DVD.

Pocieszające jest jedynie to, że oba filmy dostępne będą na rynku już 17 sierpnia, ale trochę szkoda (szczególnie „Zaginionego miasta Z”), że nie będzie można oglądać ich na dużych ekranach. Powód? Chodzi o kalkulację opłacalności wprowadzania obu filmów do polskich kin. Specjalny algorytm, który ocenia szansę zwrotu z inwestycji tym razem był bezwzględny i wykazał, że szanse na sukces są znikome.

W filmie „Monstrum” w głównych rolach wystąpili Anne Hathaway, Dan Stevens, Jason Sudeikis. Film miał swoją premierę przed rokiem w Toronto, a potem odwiedził m.in. San Sebastian, Fantastic Fest, Sitges i Sundance. W kwietniu 2017 roku trafił do kin w USA, a potem do innych krajów, zaś w Polsce pokazywany był na Netia Off Camera. Japończycy obejrzą ten film w kinach 3 listopada 2017 roku i dla nich będzie to specjalna uczta, bowiem w Azji film ten po części się rozgrywa. Liczba pozytywnych ocen na Rotten Tomatoes sięgnęła 80 procent.

Po utracie pracy i rozstaniu z chłopakiem Gloria (Anne Hathaway) porzuca życie w Nowym Jorku i wraca do swojego rodzinnego miasteczka, by zacząć wszystko od nowa. Gdy media donoszą o gigantycznym monstrum, które zaatakowało stolicę Korei Południowej, dziewczyna dochodzi do wniosku, że jej losy są w jakiś sposób związane z wydarzeniami w Seulu. Odkrycie, dlaczego jej pozornie nieistotne istnienie ma tak ogromny wpływ na los świata, będzie dla Glorii okazją do uporania się z przeszłością i swoimi słabościami.


Bardzo ciekawie od początku produkcji zapowiadał się film „Zaginione miasto Z”. To oparta na faktach opowieść o brytyjskim podróżniku, który zaginął próbując odnaleźć El Dorado. Początek XX wieku. Brytyjski wojskowy i podróżnik Percy Fawcett w sercu amazońskiej dżungli odkrywa ślady istnienia nieznanej wcześniej, zaawansowanej indiańskiej cywilizacji, która kiedyś zamieszkiwała te tereny. Jego rewelacje nie znajdują uznania w gronie naukowców traktujących rdzenną ludność Amazonii jako „dzikusów". Wspierany przez rodzinę i przyjaciół Fawcett postanawia wyruszyć w głąb dżungli, by odnaleźć ruiny dawnej stolicy mitycznego El Dorado i tym samym udowodnić swoją teorię. W głównych rolach wystąpili Charlie Hunnam, Robert Pattinson, Sienna Miller, Tom Holland. Reżyserem jest James Gray, a producentem wykonawczym Brad Pitt.

Film miał premierę na zeszłorocznym festiwalu w Nowym Jorku, a potem trafił też na Berlinale. Wiosną odbyły się premiery filmu w różnych krajach, ale w Polsce film obejrzeli w kinie jedynie widzowie Netia Off Camera. Trochę szkoda, że film ominie polskie kina. Krytycy piszą dobrze o nim, a na Rotten Tomatoes liczba pozytywnych ocen sięga aż 87 procent.