czwartek, 10 sierpnia 2017

„Zimna wojna”. Zdjęcia z filmu PawlikowskiegoKilka dni temu dobiegły końca zdjęcia do najnowszego filmu Pawła Pawlikowskiego zatytułowanego „Zimna wojna”. Są już dostępne pierwsze fotki z tej produkcji, gdzie poczuć można klimat filmu. Pawlikowski ponownie opowiada w czarno-białych barwach, a za zdjęcia odpowiada Łukasz Żal. Reżyser przystępuje do post-produkcji filmu i szykuje go zapewne na któryś z dużych międzynarodowych festiwali. Naturalnie myślę, że jest to nasz kandydat do udziału w konkursie głównym w Cannes 2018.

W informacji prasowej przeczytać można: Na początku sierpnia padł ostatni klaps na planie nowego filmu Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”. Tym razem twórcy nagrodzonej Oscarem „Idy” przeniosą nas do lat 50. i 60. XX wieku, stalinowskiej Polski i budzącej się do życia Europy. Na tym tle rozegra się historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. Jednym z głównym bohaterów filmu będzie... muzyka, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

W rolach głównych zobaczymy Joannę Kulig, Tomasza Kota,  Agatę Kuleszę oraz Borysa Szyca. Paweł Pawlikowski jest nie tylko reżyserem, ale także – wraz z Januszem Głowackim – autorem scenariusza. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal.

Zdjęcia rozpoczęły się w styczniu 2017 i zakończyły na początku sierpnia bieżącego roku. Ekipa kręciła film nie tylko w Polsce, ale również Francji i Chorwacji. Obraz jest koprodukcją polsko-francusko-brytyjską. Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, a dystrybutorem firma KINO ŚWIAT.