czwartek, 7 września 2017

Kolejni silni kandydaci do Oscara


Idąc za ciosem przedstawiam innych kandydatów do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, którzy objawili się w ostatnich dniach. Mocne tytuły reprezentować będą Węgrów, Hiszpanów, Austriaków, Finów i Norwegów.

"Thelma" Joachima Triera to tegoroczny kandydat Norwegii do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Najnowszy film reżysera "Reprise. Od początku raz jeszcze", "Oslo, 31 sierpnia" oraz "Głośniej od bomb" będzie walczył o nominację, a później - być może - o Oscarową statuetkę. Jego światowa premiera będzie miała miejsce na tegorocznym MFF w Toronto.

Początek studiów w Oslo to dla Thelmy początek nowego życia. Młoda kobieta nie tylko musi stawić czoła miłości, lecz także gwałtownym emocjom, których sama nie potrafi nazwać, a wręcz woli ich nie dostrzegać. Czy po tym, jak zawładną życiem jej i jej otoczenia, Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość?  W uzasadnieniu norweska Komisja Oscarowa napisała: "Thelma" porusza widzów zarówno emocjonalnie, jak i intelektualnie. To film efektowny wizualnie, nowocześnie zrealizowany, z wieloma odniesieniami do filmowej klasyki. To dzieło, które trafi do szerokiej publiczności na całym świecie. "Thelma" w polskich kinach pojawi się wiosną 2018 [opis Gutek Film]. Korzystając z okazji prezentuję zwiastun tego bardzo przeze mnie oczekiwanego filmu.


Węgierskim kandydatem do Oscara w tej kategorii jest „Dusza i cało” w reżyserii Ildikó Enyedi, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym festiwalu w Berlinie. Film ten znany jest już polskiej publiczności z licznych seansów festiwalowych.

Od chwili gdy Maria zostaje kontrolerem jakości w rzeźni w Budapeszcie, zaczynają się zakulisowe szepty. W czasie lunchu w sterylnej kantynie młoda kobieta siada samotnie. Podchodzi do swojej pracy poważnie i ściśle przestrzega przepisów. Jej świat składa się z liczb i danych, które wryły się w jej pamięć od dzieciństwa. Jej szef, trochę starszy od niej Endre, to również spokojny człowiek.  Stopniowo zaczynają się poznawać. Odkrywają nie tylko braterstwo dusz, ale nawet to, że mają takie same sny. Ostrożnie próbują sprawić, by się spełniły. Film o lękach i zahamowaniach, które towarzyszą otwieraniu się na drugiego człowieka i o tym, jak porywającym doświadczeniem może być moment, gdy w końcu się na to zdecydujemy [opis Wiosna Filmów 2017].  Polska premiera w pierwszych miesiącach 2018.

Hiszpanów w rywalizacji oscarowej reprezentować będzie film „Summer 1993”. Upalnym latem 1993 roku sześcioletnia Frida (Laia Artigas) opuszcza w asyście dziadków rodzinną Barcelonę. Osierocona przez rodziców ma zamieszkać na katalońskiej prowincji z wujostwem (David Verdaguer i Bruna Cusí) i ich czteroletnią córką Anną (Paula Robles). Próbując uporać się z bólem i tęsknotą, nocami modli się do matki. Próbuje też pozyskać uwagę i uczycie „nowych rodziców”, co robi na różne znane dziecku sposoby, takie jak ucieczka z domu czy agresja wobec kuzynki. Katalońska reżyserka Carla Simón, której matka zmarła na AIDS, oparła swój pierwszy film na własnych wspomnieniach. [opis Transatlantyk 2017]. Polska premiera nie jest jeszcze znana.

Finów będzie reprezentował film „Tom of Finland". Filmowa biografia jednej z najważniejszych postaci kultury gejowskiej XX wieku. Fiński rysownik, Touko Laaksonen, wraca z frontu II Wojny Światowej do rodzimych Helsinek. W tym czasie Finlandia, jak i wiele innych europejskich krajów, ogarnięta jest falą homofobii i represji wobec gejów. Nie mogąc realizować swoich pragnień, Touko szuka wolności w sztuce. Tak powstają pierwsze homoerotyczne rysunki przedstawiające muskularnych mężczyzn w skórach i opiętych jeansach. Mimo usilnych prób, nie udaje się opublikować jego prac w żadnym magazynie. Dopiero wyjazd do USA otwiera Touko drogę do szerokiej publiczności. Tak rodzi się „Tom of Finland”, symbol pokolenia gejowskiej rewolucji [opis Tongariro]. Polska premiera 24 listopada 2017.

Austrię reprezentować będzie film Michaela Haneke „Happy End”. Kilka dramatycznych dni z życia bogatej europejskiej rodziny, mieszkającej w Calais. Kilka dni, podczas których wyjdą na jaw długo skrywane sekrety, stawiając bohaterów w obliczu katastrofy. Kilka dni, które zakończą się… happy endem? W głównej roli występuje Isabelle Huppert [opis Gutek Film]. Polska premiera 19 stycznia 2017.

Termin zgłaszania kandydatów w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny mija 2 października 2017. Lista pięciu filmów nominowanych do Oscara w tej kategorii zostanie ogłoszona 23 stycznia 2018, a sama ceremonia rozdania Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 4 marca 2018.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz