Ukraiński twórca Siergiej Łoźnica zrezygnował z członkostwa w Europejskiej Akademii Filmowej, krytykując jej reakcję na inwazję Rosji na Ukrainę.
Ukraiński twórca Siergiej Łoźnica zrezygnował z członkostwa w Europejskiej Akademii Filmowej, krytykując jej reakcję na inwazję Rosji na Ukrainę.
W związku z apelem członków Ukraińskiej Akademii Filmowej do bojkotu rosyjskiej kinematografii informujemy, że Polski Instytut Sztuki Filmowej przyłącza się z całą stanowczością do tej akcji.
Zakończono oficjalnie zdjęcia do filmu „Indiana Jones 5”. Teraz pozostaje czekać na premierę i rozkręcającą się kampanię reklamową. Premiera w kinach w Polsce 30 czerwca 2023 roku.
„CODA”, „Sukcesja”, „Ted Lasso” to tegoroczni laureaci nagród Gildii Aktorów Ekranowych. Wzrosły szanse na Oscary Willa Smitha i Jessiki Chastain. Najwięcej nagród zdobyli koreańscy aktorzy z serialu „Squid Game”. Podczas ceremonii wiele razy okazywano wsparcie dla Ukrainy, która stawia opór najeźdźcom z Rosji. Oddano też uznanie prezydentowi Ukrainy, który jest aktorem i komikiem, a dziś bohaterem walczącego kraju.
Jak piszą zachodnie media, złodzieje ukradli rekwizyty z serialu „The Crown” o wartości ponad 200 tysięcy dolarów. Do kradzieży doszło podczas pracy nad nowym sezonem serialu w Yorkshire.
Pięć arcydzieł Ingmara Bergmana na stałe dołącza do oferty platformy Nowe Horyzonty VOD. To znakomita okazja, aby poznać jednego z najbardziej bezkompromisowych i wizjonerskich twórców światowej kinematografii. Dla wielbicieli klasyki, pozycja obowiązkowa.
USC Scripter Awards przyznawane są za najlepsze scenariusze będące adaptacjami istniejących materiałów literackich. W tym roku nagrody zdobyły „Córka” i „Dopesick”.
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę Ukraińska Akademia Filmowa wezwała do międzynarodowego bojkotu rosyjskiego kina i środowiska filmowego.
Steven Spielberg sięgnie po historię Franka Bullitta. Wcześniej był on bohaterem klasycznego dziś filmu „Bullitt” z udziałem Steve’a McQueena. Stary bohater, nowa historia. I nie będzie to remake.
Film „Illusions Perdues” (Lost Illusions/Stracona złudzenia) w reżyserii Xaviera Giannoliego zdobył 7 nagród z 15 nominacji do Cesarów, wyróżnień przyznawanych przez Francuską Akademię Filmową.
71 pełnometrażowych filmów ubiega się o nominacje w 24. edycji Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej. W kategorii Najlepszy Dokument kandyduje 67 tytułów, zaś w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny - 19 produkcji. Nominacje ogłoszone zostaną 16 marca.
W 2022 roku Netflix przygotowuje kilka dużych produkcji, które ponownie będą wydarzeniami i zapewne uświetnią któryś z dużych festiwali filmowych. Nie będzie to Cannes, choć wydawało się, że Francuzi dogadali się z producentem.
James Mangold, twórca „Logana”, „Le Mans ‘66” i powstającego „Indiany Jonesa 5” wybrał kolejny projekt. Ma być to filmowa opowieść, której bohaterem będzie słynny komik ery kina niemego, Buster Keaton.
W tym roku mija 40 lat od premiery horroru science fiction zatytułowanego „Coś” (The Thing) w reżyserii Johna Carpentera. Tamten film był nową wersją klasyka sprzed wielu dekad i kolejną ekranizacją książki Johna W. Campbella Jr., doczekał się nieudanej nowej odsłony po wielu latach. Teraz twórca wersji z 1982 roku wypowiada się na temat możliwości powrotu do „Coś”.
Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych po raz kolejny uhonoruje swoją nagrodą twórców najlepszych zdjęć do pełnometrażowego filmu fabularnego, filmu dokumentalnego oraz odcinka serialu. O przyznaniu Nagrody PSC decydują autorzy zdjęć zrzeszeni w Stowarzyszeniu. Organizacja właśnie ogłosiła listy produkcji kandydujących do tego wyróżnienia. Laureatów poznamy 26 marca 2022.
Animoon - warszawskie studio animacji otrzymało prestiżową, branżową nominację do nagrody Cartoon Tributes przyznawanej rokrocznie na Cartoon Movie - największym forum koprodukcyjnym dla projektów pełnometrażowych film animowanych. Nominacja została przyznana za lalkowy film „Nawet myszy idą do nieba”.
[BOX OFFICE] Mamy pierwszego milionera w polskich kinach w 2022 roku. Osiągnięciem takim pochwalił się dystrybutor filmu „Sing 2”. Na koncie tej animowanej produkcji jest już 1,2 mln sprzedanych biletów.
Od 1 marca rząd znosi większość restrykcji covidowych. Dla ośrodków kultury to dobra wiadomość, bo tego dnia przestaną obowiązywać limity osób w kinach. Ciągle jednak musimy nosić maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej poinformowała, że kilka z tegorocznych kategorii nie zostanie wręczonych na żywo podczas głównej transmisji gali Oscarów. Laureaci Ci zostaną docenieni godzinę przed ceremonią, a podczas programu poświęcony zostanie im krótki materiał filmowy. Wśród kategorii skrzywdzonych w ten sposób są te dla filmów krótkometrażowych, gdzie o Oscara rywalizuje polski film, ale też muzyka, montaż, charakteryzacja, scenografia i dźwięk. To nie jest dobra wiadomość dla osób, które lubią Oscary w sposób szczególny.
W sieci pojawiło się pierwsze zdjęcie przedstawiające głównego bohatera filmu „Oppenheimer”, w postać którego wciela się Cillian Murphy. W obsadzie są także Robert Downey Jr, Emily Blunt, Florence Pugh, Rami Malek i rzutem na taśmę Kenneth Branagh. Murphy dobrze wygląda w roli J. Roberta Oppenheimera.
[HUMOR] Ten filmik bardzo mnie bawi. Elmo z „Ulicy Sezamkowej” staje przed wielkim wyzwaniem, z którym w „Diunie” mierzył się Paul.
Na mocy Zarządzenia Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 26 maja 2021 roku ustanowiona została Nagroda im. Alicji Helman za wybitną rozprawę doktorską z zakresu filmoznawstwa. Wysokość Nagrody wynosi 10 tysięcy złotych i przyznawana jest przez Kapitułę, w skład której weszli przedstawiciele sześciu ośrodków naukowych w kraju.
[BOX OFFICE] Dobre wiadomości z polskiego rynku kinowego. W weekend otwarcia film „Uncharted” przyciągnął 180 tysięcy widzów, a suma sprzedanych biletów na „Matkach równoległych” przekroczyła 50 tysięcy.
Channing Tatum będzie gwiazdą i producentem amerykańskiej wersji bardzo ważnego niemieckiego filmu zatytułowanego „Błąd systemu”. To wybitny film, ale za oceanem powstanie zapewne wersja bardzo „spłaszczona”.
[WIDEO] Pierwszy zwiastun serialu „Krakowskie potwory”, produkcji Netflixa, zapowiada się dobrze. Oczywiście to tylko ścinki i wycinki, ale już na tym etapie czuć klimat i niezłe zabawy z gatunkiem i efektami wizualnymi. Premiera w marcu.
Obchodzący w tym roku 90. urodziny, wybitny kompozytor muzyki filmowej, John Williams stworzy motyw przewodni do serialu „Obi-Wan Kenobi”.
[WIDEO] Baz Luhrmann najlepsze swoje filmy nakręcił, gdy kręciły się one wokół muzyki. „Roztańczony buntownik”, „Romeo i Julia”, „Moulin Rouge!” to ciągle świetne kino. I dlatego, tak bardzo czekam na jego „Elvisa”, pierwszy film Luhrmanna od 2013 roku. Zwiastun zapowiada wizualny majstersztyk, aktor w roli tytułowej przekonuje, Tom Hanks chyba nie bardzo. To może być ważny film 2022 roku. Przynajmniej zwiastun „Elvisa” tak to zapowiada. Premiera w czerwcu.
Podczas 41. edycji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film zadebiutuje nowy konkurs. Będzie on dedykowany Pełnometrażowym Debiutom Dokumentalnym. Odbędą się też Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych i Konkurs Krótkometrażowych Debiutów Filmowych: Fabularnych, Dokumentalnych i Animowanych. Organizatorzy ogłosili nabory filmów do tych trzech konkursów.
Złotego Niedźwiedzia 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie zdobył film Carli Simón zatytułowany „Alcarràs”. Wielka Nagroda Jury dla "The Novelist's Film" (reż. Hong Sang-soo), Nagroda Jury dla "Robe of Gems" (reż. Natalia López Gallardo), nagroda za reżyserię dla Claire Denis za "Both Sides of the Blade". Meltem Kaptan i Laura Basuki zdobyli nagrody aktorskie.
Amerykańska Akademia Filmowa zabiega o poprawę oglądalności swojej gali. Już wiadomo, że ceremonię wręczenia nagród poprowadzą trzy aktorki komediowe. Teraz Akademia zdecydowała się na organizację plebiscytu, który wyłoni najpopularniejszy film według publiczności. Werdykt znany jest z góry? Niestety nie weźmiecie udziału w tej zabawie.
Oficjalnie Amerykańska Akademia Filmowa poinformowała, że tegoroczną galę wręczenia Oscarów poprowadzą trzy aktorki komediowe – Regina Hall, Amy Schumer i Wanda Sykes. Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 27 marca.
W wieku 75 lat zmarł amerykański reżyser, scenarzysta i producent Ivan Reitman. Jego najsłynniejszym osiągnięciem byli „Pogromcy duchów”, ale jego wpływ na amerykańską komedię był znacznie większy. Jedyną nominację do Oscara otrzymał za produkcję filmu swojego syna Jasona Reitmana, „W chmurach”.
Według informacji, do których dotarło Variety, galę Oscarów poprowadzą trzy kobiety. Wiele źródeł mówi, że Amy Schumer, Regina Hall i Wanda Sykes finalizują rozmowy na temat swojego udziału w tym wydarzeniu. Bardzo to fajnie zostało wymyślone.
Wygląda na to, że nie jedna, ale trzy osoby będą gospodarzami tegorocznej gali rozdania Oscarów. Każda z prowadzących osób, będzie odpowiadała za jedną godzinę wydarzenia, które w sumie trwać ma trzy godziny. Ciekawa koncepcja.
Wczoraj w Walencji rozdano nagrody Goya. Wielkim zwycięzcą gali został „Szef roku”, który otrzymał aż sześć statuetek, w tym dla najlepszego filmu roku. Film Almodovara „Matki równoległe” nie zdobył żadnej nagrody, nawet dla nominowanej do Oscara Penelope Cruz.
Było kilka prób zmierzenia się z legendą „Łowcy androidów”, jedne wypadły lepiej, inne gorzej. 10-odcinkowy serial aktorski przygotowywany przez Amazon Prime dziś intryguje. Jakiej klasy i jakości będzie „Blade Runner 2099”? Mam pewne obawy.
[WIDEO] Jedyny polski pełnometrażowy film prezentowany w oficjalnej selekcji tegorocznego festiwalu w Berlinie to „Nie zgubiliśmy drogi” (We Haven’t Lost Our Way) w reżyserii Anki Sasnal i Wilhelma Sasnala. Oto jego zwiastun.
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do swoich nagród. Oscary zostaną przyznane po raz 94. W tym roku wraz z nominacjami pojawiło się wiele ciekawostek, rekordów i znaczących osiągnięć. Oto ich przegląd.
Małgorzata Szumowska przygotowuje kolejny projekt filmowy. Nosił będzie on tytuł "The Gambler Wife", a jego bohaterką będzie Anna Snitkina, żona rosyjskiego pisarza Fiodora Dostojewskiego.
Wczorajsze nominacje do Oscarów przyniosły sporo znaczących osiągnięć. Kilka z nich jest udziałem Stevena Spielberga. Wielki twórca jest najbardziej utytułowanym producentem nominowanym do Oscarów i dołączył do najbardziej utytułowanych reżyserów.
[WIDEO] A24 zaprezentowało zwiastun nowego filmu Alexa Garlanda „Men”. Twórca stojący za „Ex Machina” i „Anihilacją” dostarcza zawsze znaczących filmowych wrażeń. Główną rolę w filmie gra Jessie Buckley, nominowana w tym roku do Oscara za „Córkę”.
Jestem dobrze nastawiony, co do przyszłości kina jako takiego. Może to trochę naiwne z mojej strony, ale patrzę na wyniki niektórych filmów granych obecnie i mam sporo pozytywnych przemyśleń na ten temat.
Agnieszka Holland wyreżyseruje film biograficzny, którego bohaterem będzie Franz Kafka. Produkcję tę sfinansują Czesi i Irlandczycy, z którymi polska reżyserka pracowała ostatnio przy „Szarlatanie”. Nie będzie to jednak tak klasyczna biografia.
Bez jego pracy nie byłoby tak imponujących efektów specjalnych, jakie zobaczyliśmy w „2001: Odysei kosmicznej”, „Bliskich spotkaniach trzeciego stopnia” i „Łowcy androidów”. Był ojcem nowoczesnych efektów wizualnych i pionierem w ich tworzeniu. W wielu 79 lat zmarł Douglas Trumbull.
Christopher Nolan przygotowuje swój najnowszy film. Do obsady „Oppenheimer” dołączył kolejny znany wykonawca, a to czyni ten film jednym z najbardziej imponująco obsadzoną produkcją najbliższych miesięcy.
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do swoich Oscarów. Nagrody przyznane zostaną po raz 94. Najwięcej nominacji do Oscarów zdobyły „Psie pazury”, które mają ich 12. O 10 nagród rywalizuje „Diuna”. Po siedem nominacji mają „Belfast” i „West Side Story”. O tytuł najlepszego filmu roku zabiegają także: „CODA”, „Nie patrz w górę”, japoński „Drive My Car”, „King Richard”, „Licorice Pizza” i „Zaułek koszmarów”. Wśród nominowanych jest polski film krótkometrażowy, „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka. Laureatów nagród poznamy w nocy z 27 na 28 marca 2022.
„Sukienka”, film wyreżyserowany przez Tadeusza Łysiaka i wyprodukowany przez Macieja Ślesickiego w Warszawskiej Szkole Filmowej, zdobył nominację do Oscara w kategorii doceniającej krótkometrażowe filmy aktorskie. Obaj twórcy znaleźli się na liście nominowanych. Dla Macieja Ślesickiego to druga w karierze producencka nominacja do Oscara. Wcześniej zdobył ją za produkcję krótkometrażowego dokumentu „Nasza Klątwa”.
Firma produkcyjna Village Roadshow pozwał Warner Bros., twierdząc, że studio sabotowało kinowe wydanie „Matrix Zmartwychwstania”, aby zachęcić subskrybentów do oglądania filmu na HBO Max.
Najwybitniejszy kompozytor muzyki filmowej w historii kończy 8 lutego 90 lat. John Williams nie zamierza zwalniać w pracy. Przygotowuje muzykę do nowego filmu Spielberga, kolejny raz zmierzy się z Indianą Jonesem i szykuje płytę z muzykami z Filharmonii Berlińskiej. Williamsowi specjalny artykuł poświęca „Variety”.
Nominacje do Oscarów ogłoszone zostaną lada chwila, trwają ostatnie spekulacje na temat filmów i twórców, którzy mogą zdobyć nominacje. Faworyci są powszechnie znani, ale ja liczę na kilka niespodzianek. Mam sporo takich pomysłów.