poniedziałek, 28 września 2015

"Nadejdą lepsze czasy" w polskich kinach i do Oscara


Film dokumentalny Hanny Polak zatytułowany "Nadejdą lepsze czasy" w listopadzie pojawi się w polskich kinach. Jego twórcy planują też włączyć się w rywalizację o Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny. By poważnie myśleć o szansie na tę nagrodę, potrzebne jest wsparcie widzów.

11-letnia Jula zachowuje się jak każda jej rówieśniczka. Eksperymentuje z makijażem, farbuje włosy, próbuje alkoholu i papierosów. Jedyna różnica polega na tym, że Jula żyje na największym w Europie wysypisku śmieci znajdującym się pod Moskwą, zaledwie 20 km od Kremla. Teren wysypiska jest ogrodzony i pilnowany, ale mimo to żyje tam mała społeczność, która funkcjonuje poza prawem i światem zewnętrznym. W tym nieludzkim miejscu panują straszne warunki. Ciężarówki i koparki przez cały dzień przywożą olbrzymie góry śmieci, a Jula, jej matka i przyjaciele próbują wyłuskać z nich coś, co pozwoli im przeżyć kolejny dzień. W śmieciach każdego dnia znajdują jedzenie lub materiał, który wykorzystują potem do budowy prymitywnego schronienia.

Reżyserka Hanna Polak od ponad 14 lat obserwuje z kamerą tę szczególną wspólnotę. Członkowie tej niezwykłej grupy przyznają, że nie widzą już dla siebie alternatywy, a ich życie jest warte mniej niż los psów. Kiedyś tak nie było – w przeszłości byli lekarzami, kierowcami lub nauczycielami. Potwierdza to tezę, że życie w kraju Putina nie należy do najłatwiejszych. W trakcie kręcenia filmu Jula zmieniła się z dziewczynki w kobietę. Nie przestała jednak marzyć. Jest dumna, nie ma zamiaru się poddać i za wszelką cenę stara się wyrwać z piekła, jakim jest dla niej wysypisko śmieci. Chce zacząć żyć inaczej i marzy o własnym małym mieszkaniu. Czy uda jej się zmienić swoje życie w kraju, w którym los jednostki nie jest najważniejszy?

Hanna Polak nakręciła 400 godzin materiału, który zmontowany został w 1,5 godzinny film. Powstał obraz poruszający, by nie napisać wstrząsający.

"Nadejdą lepsze czasy" to w ostatnich miesiącach jeden z najczęściej nagradzanych na arenie międzynarodowej polskich filmów. Jego udziałem były m.in. Nagroda Specjalna Jury na IDFA w Amsterdamie, Grand Prix na Festiwal Art Doc Fest w Moskwie, Nagroda Specjalna Jury na Zagreb Dox, Nagroda Główna na Docs Against Gravity Film Festival, Nagroda Główna w Konkursie Filmów Zagranicznych na Dok.fest w Monachium i wiele innych.

Doceniony tak wieloma nagrodami film "Nadejdą lepsze czasy" w polskich kinach pojawi się 27 listopada, a wprowadzi go firma Against Gravity.

Twórcy planują dziś podbój Ameryki i chcą walczyć o Oscara dla najlepszego pełnometrażowego dokumentu. Oscarowe zamieszanie bardzo może pomóc zwrócić uwagę na pokazany w filmie problem dzieci żyjących w Rosji w tragicznych warunkach. Taki film jak "Nadejdą lepsze czasy" może wpłynąć na zmianę przepisów w zakresie polityki odnoszącej się do osób bezdomnych, w tym setek dzieci żyjących dziś w nędzy. Borykając się z problemami finansowymi, środki na działania wokół Oscarów twórcy chcą zdobyć dzięki akcji crowdfundingowej na Kickstarterze.  Mają ku temu spore szanse, bowiem Hanna Polak nie jest za oceanem twórczynią anonimową, ma już nominację do Oscara za film "Dzieci z Leningradzkiego", a o produkcji tej entuzjastycznie wypowiadają się już tacy twórcy jak Joshua Oppenheimer.

Pieniądze pozyskane na Kickstarterze będą służyć do nagłośnienia filmu w USA, by obraz ten dotarł do wiadomości publicznej, amerykańskich krytyków a w rezultacie do członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Chcemy sprawić, by o filmie zrobiło się głośno, potrzebujemy ludzi, którzy będą chcieli o nim rozmawiać – piszą organizatorzy akcji. Fundusze posłużyć mają do organizacji pokazów, które przyciągnąć mają uwagę mediów. By zacząć kampanię oscarową potrzebna jest minimalna kwota 12 tysięcy dolarów. Pieniądze te pokryją koszty działań agencji PR, zorganizowane zostaną za nie pokazy w Los Angeles i Nowym Jorku, a Hanna Polak będzie mogła zaprezentować swój film osobiście amerykańskiej publiczności.

WESPRZEĆ FILM HANNY POLAK MOŻNA TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz