niedziela, 12 czerwca 2016

„Objawienie 2” mocno, „Warcraft” słabo w USA


W amerykańskich kinach pojawiły trzy duże premiery. Spośród nich horror „Obecność 2” spisał się dobrze, ale „Warcraft” zanotował wpadkę w USA. W czołówce znalazła się też „Iluzja 2”.

W USA debiut „Warcrafta” na poziomie 24,3 mln dolarów to spora porażka. Za to na rynkach międzynarodowych film okazał się wielkim przebojem – szczególnie dla Chin, gdzie zgromadził 156 mln dolarów i ma to być najlepsze otwarcie hollywoodzkiego filmu w historii.  Skąd taki sukces? Firma produkująca film, słynna Legendary jest dziś własnością chińskiej Dalian Wanda i stąd przygotowano imponującą liczbę kopii oraz kampanię reklamową. W sumie poza USA „Warcraft” uzbierał już 261 mln dolarów, a globalnie wynik to 286,1 mln dolarów. Budżet filmu to 160 mln dolarów. Próg rentowności filmu szacowany jest na 450 mln dolarów.

Skupmy się jednak na zwycięzcy. Pierwsza „Obecność” pojawiła się w kinach w lipcu 2013 roku i w moim mniemaniu jest to najlepszy hollywoodzki horror ostatnich lat. Na starcie zarobił wtedy 41,9 mln dolarów, w okresie całej dystrybucji 318 mln dolarów, przy budżecie 20 mln dolarów. Sequel poradził sobie równie dobrze gromadząc 40,4 mln dolarów, przy takim samym budżecie. Do tego doliczyć należy 50 mln z rynków międzynarodowych, co globalnie daje 90,4 mln dolarów. Film zdobywa bardzo dobre recenzje i przełamał złą pasę sequeli, które w USA od kilku tygodni notowały porażki.

Na trzecim miejscu także pojawiła się nowość. „Iluzja 2” to kontynuacja bardzo popularnej produkcji o iluzjonistach. Sequel na starcie zgromadził 23 mln dolarów (do tego drugie tyle na rynkach międzynarodowych), ale kosztował aż 90 mln dolarów. Pierwszy film wystartował podobnie, ale nie był drogą produkcją i w sumie na całym świecie przyniósł 351,7 mln dolarów.

Znajdujący się na 4 miejscu film „Wojownicze żółwie ninja: Wyjście z cienia” w drugi weekend w USA stracił prawie 60 procent widzów i w sumie wpływy te wyniosły 61 mln dolarów (jeszcze brakuje do połowy budżetu). Powyżej 50 procent strat zanotowały też kolejne na liście „X-Men: Apocalypse”, „Me Before You” oraz „Angry Birds Film”.

Wpływy z kin w niedzielę mogły być mniejsze z powodu masakry jaka miała miejsce w Orlando.