niedziela, 19 czerwca 2016

Dory bije rekord otwarcia [BOX OFFICE]


Stało się! Kolejna pełnometrażowa animacja Pixara zanotowała rekordowe i historyczne otwarcie w amerykańskich kinach. W trzy dni wyświetlania „Gdzie jest Dory” przyniosła 136,2 mln dolarów, upokarzając konkurencję. W Polsce też film bardzo się podoba, bowiem w kinach widać było tłumy widzów – mimo sprzyjającej wyjazdom pogody.

Rekord filmu „Gdzie jest Dory” dotyczy najlepszego w historii otwarcia dla pełnometrażowej animacji. Drugi na liście „Shrek Trzeci” zanotował na starcie 121 mln dolarów w 2007 roku, a najlepsza animacja Pixara w zestawieniu otwarć to „Toy Story 3” z 110 mln dolarów. Kontynuacja cudownego „Gdzie jest Nemo” jako jedyna animacja w historii znalazła się w 20. najlepszych otwarć w amerykańskich kinach, ale to dopiero 18 pozycja (w tym roku lepiej wystartowały w USA tylko „Kapitan Ameryka 3” oraz „BvS”). Jest bowiem powszechnie wiadomo, że animacje startują z niezbyt wysokiego pułapu, ale potem przez długie tygodnie cieszą się wielkim wzięciem widzów i wypracowują znaczące osiągnięcia. Na ile stać „Gdzie jest Dory”? Pierwsza część filmu 13 lat temu na starcie przyniosła 70 mln dolarów, ale wynik końcowy w USA to 339 mln dolarów. Na rynkach międzynarodowych historia Dory przyniosła kolejne 50 mln dolarów, co globalnie oznacza 186 mln dolarów (najlepsze otwarcie Pixara w Chinach – 17,5 mln dolarów). Kolejny sequel bardzo się w kinach spodobał, choć niektórzy piszą już, że publiczność jest zmęczona kontynuacjami hitów.

Drugim mocnym debiutantem w amerykańskich kinach była komedia „Agent i pół” z Dwaynem Johnsonem i Kevinem Hartem. Otwarcie filmu to 34,5 mln dolarów, przy 50 mln budżetu.

Trzecie miejsce po ponad 60 procentach straty zajął horror „Obecność 2”. W weekend kolejne 15,6 mln dolarów, w sumie w USA 71,7 mln dolarów. Za to poza granicami USA film cieszy się wielkim wzięciem gromadząc w ten weekend kolejne 41,9 mln dolarów i w sumie mając już 116,2 mln dolarów. Globalnie kwota 187,9 mln dolarów robi ogromne wrażenie.

„Iluzja 2” też traci widzów, w weekend przynosząc 9,7 mln z kin w USA. Globalnie film uzbierał mizerne 91,1 mln dolarów. Przypadek „Warcrafta” jest bardzo ciekawy. W USA żenujące 37,7 mln dolarów, ale w Chinach wpływy przekroczyły już 200 mln dolarów i globalnie filmu uzbierał od premiery 377,6 mln dolarów.

W ten weekend „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” w USA przekroczyła 400 mln dolarów wpływów.