wtorek, 14 czerwca 2016

Film z Robertem Pattinsonem wsparty przez PISF


PISF przyznał dofinansowania na produkcje filmowe w programie dotyczącym mniejszościowych międzynarodowych koprodukcji. Jest w tym gronie film science-fiction „High Life” w reżyserii Claire Denis oraz “Dowłatow” Aleksieja Germana Jr.

Projekt Claire Denis wygląda tutaj bardzo ciekawie. Główne role w filmie „High Life” zagrają Robert Pattinson, Patricia Arquette i Mia Goth. Z całego budżetu filmu, który wynosi 33 mln złotych, 1,5 mln to dofinansowanie PISF. Film powstanie w języku angielskim, a premiera zapowiadana jest na 2017 rok.

O projekcie pisze serwis Filmstart.pl:

Obraz opowiadać będzie o grupie skazańców wysłanych w misję kosmiczną poza granice naszego układu słonecznego. W trakcie wyprawy na jej uczestnikach przeprowadzane są eksperymenty mające sprawdzić możliwość poczęcia i utrzymania życia w warunkach pozaziemskich. Zamknięty w przestrzeni kosmicznego statku, mający opinię twardziela Monte (Robert Pattinson) odkrywa w sobie nieznane dotąd uczucie – miłość do urodzonej w wyniku zabiegu in vitro córki. Scenariusz „High Life” reżyserka napisała wspólnie z Zadie Smith i Nickiem Lairdem. Za zdjęcia do filmu odpowiadać będzie Agnès Godard. Głównym producentem obrazu jest francuska firma Alcatraz Films. Ze strony polskiej za produkcję odpowiadać będzie Madants Sp z o.o., która była również koproducentem obecnego zimą w kinach obrazu Anne Fontaine „Niewinne”.

PISF wsparł także inne zagraniczne produkcje i tym samym we współpracy z polską kinematografią powstaną: „Dowłatow”, którego reżyserem będzie Aleksiej German jr. Wsparcie filmu to 900 tysięcy złotych. „Zakładnicy” w reżyserii Rezo Gigineishvili (550 000), „Scaffolding” debiut Matan Yair (250 000), „Radiogram”  także debiut (150 000). Do następnej sesji przeszedł film „Hauptmann” w reżyserii Roberta Schwentke’a, który współprodukowany jest przez Opus Film.