sobota, 11 czerwca 2016

Prawica atakuje za „Ostatnie kuszenie Chrystusa”


„Ostatnie kuszenie Chrystusa” niezmiennie boli pewną grupę odbiorców. Przeciwko emisji filmu w TVP Kultura wypowiedziały się prawicowe media. I jest to bolesna lektura.

Na jednej ze stron prawicowych w internecie czytam: Choć PiS do wyborów parlamentarnych startowało pod hasłem „dobrej zmiany”, a telewizja publiczna została powierzona pieczy Jackowi Kurskiemu, to widzowie TVP Kultura mogą poczuć się jak za najlepszych czasów koalicji PO-PSL. Wszystko za sprawą emisji ekranizacji prowokacyjnej powieści Nikosa Kazantzakisa „Ostatnie kuszenie Chrystusa”. […]Jak emisja owego filmu ma się do przecież tak często podnoszonych przez partię rządzącą odwołań do systemu wartości chrześcijańskich, nie wiadomo. […]Katolików może szczególnie zaboleć fakt, że projekcja filmu z pewnością nie jest dziełem przypadku, wypadkiem przy pracy, ale jest celowym i świadomym zabiegiem.

Wybitny film Martina Scorsese nigdy nie miał łatwo, a należy – w moim mniemaniu – do najważniejszych obrazów religijnych w historii kina. Prawicowy katolik/katoliczka podpisujący się pod tym artykułem (są tylko inicjały) nie dostrzega w filmie wielkich wartości, wielkiej wiary, wielkiego zwycięstwa Jezusa w walce z szatanem. Autor i jemu podobni widzą tylko bluźnierstwo Kuszenia, spoglądają na skróty przez wielką historię i nie dopuszczają myśli, że w naszym kraju są osoby, które myślą inaczej. Media publiczne są dla wszystkich.