wtorek, 28 czerwca 2016

Zmarł Bud Spencer, legenda


W wieku 86 lat zmarł Bud Spencer, legendarny aktor kina klasy B, dla wielu osób wychowanych na kasetach VHS i wczesnych seansach w prywatnych telewizjach, postać kultowa.

Przez lata Bud Spencer towarzyszył mi w filmowych wyprawach, tworząc niezapomniany duet w westernowych produkcjach z Terence’em Hillem. To nie były wybitne filmy, ale wychowały one pokolenie filmowych maniaków i dostarczały mnóstwa rozrywki.

Bud Spencer naprawdę nazywał się Carlo Pedersoli i urodził się 31 października w Neapolu. Media przypominają, że w latach 50-tych był znakomitym pływakiem, wielokrotnym mistrzem Włoch i pierwszym Włochem, który 100 metrów stylem klasycznym przepłynął poniżej 1 minuty. W 1952 i 1956 roku wraz z drużyną piłki wodnej brał udział w Igrzyskach Olimpijskich.

W kinie zadebiutował w filmie bardzo nam bliskim, bo nakręconej w 1951 roku hollywoodzkiej ekranizacji książki Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis”. Rola pretorianina nie była wielka, ale Bud zasmakował w aktorstwie. W 1967 roku jego kariera nabiera rozmachu, a Carlo przyjmuje swój słynny pseudonim, który powstał na cześć Spencera Tracy’ego oraz piwa Budweiser.

Największą popularność Bud Spencer zdobył występując w duecie z Terenece’em Hillem, z którym zagrał w prawie 20 filmach. Jego dorobek aktorski to ponad 70 filmów, ale zdecydowana większość znana jest nielicznym miłośnikom kina (Wielka Stopa) i seriali (popularny Jack ‘Extralarge’ Costello). 

Terence Hill i Bud Spencer