wtorek, 21 czerwca 2016

Poczekamy wiele miesięcy na „Toni Erdmann”


Jeśli nie zobaczycie filmu „Toni Erdmann”, na którymś z najbliższych festiwali filmowych, to mam dla Was złą wiadomość. O zgrozo! Bardzo to odległy termin.

Oficjalna polska kinowa data premiery wyznaczona została na 10 marca 2017 roku.  „Toni Erdmann” to jeden z najlepszych filmów pokazywanych na tegorocznym festiwalu w Cannes. I choć nie odniósł on tam wielkich sukcesów, to już dziś traktuje się go, jako faworyta do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Podkreśla to prasa amerykańska, więc jest coś na rzeczy. Jednak najpierw Niemcy muszą zgłosić ten film do Oscara…

Wygląda na to, że polski dystrybutor uważa to za czystą formalność, ustawiając datę premiery na marzec 2017 roku, a więc niedługo po Oscarach. Nie mam pewności czy to właśnie Oscary determinują taką datę, ale nie potrafię znaleźć innego rozsądnego wytłumaczenia tak dalekiego terminu.

Tymczasem więc warto wypatrywać „Toni Erdmann” na festiwalach w Polsce (lato-jesień-zima), bo na pewno tam się pojawi.


Korzystając zaś z okazji popatrzmy na inne nowości w kalendarzu premier firmy Gutek Film, która szykuje dla nas w 2017 kilka znaczących premier kinowych:

Mr. Gaga” reż. Tomer Heymann (dokument) – 27 stycznia 2017
American Honey” reż. Andrea Arnold – 17 lutego 2017
Egzamin” (Bacalaureat) reż. Cristian Mungiu – 21 kwietnia 2017
„Martwe wody” (Ma Loute) reż. Bruno Dumont – 12 maja 2017
„Sieranevada” reż. Cristi Puiu – 2 czerwca 2017