Już w październiku ruszają prace nad filmem “Kingdom of the Planet of the Apes”. Za reżyserię odpowiada Wes Ball (trylogia „Więzień labiryntu”), w rolach głównych zobaczymy Owena Teague („To”), Freyę Allen („Wiedźmin”) i Petera Macona („Orville”).
Już w październiku ruszają prace nad filmem “Kingdom of the Planet of the Apes”. Za reżyserię odpowiada Wes Ball (trylogia „Więzień labiryntu”), w rolach głównych zobaczymy Owena Teague („To”), Freyę Allen („Wiedźmin”) i Petera Macona („Orville”).
Według „The Telegraph” Bruce Willis sprzedał prawa do swojej cyfrowej podobizny amerykańskiej firmie Deepcake. Umowa umożliwia wykorzystanie „cyfrowego bliźniaka” Willisa w przyszłych projektach filmowych.
Smutna wiadomość z rynku DVD i Blu-ray. Firma Monolith wycofała się z wydawania swoich filmów na tym nośniku. Czy ktoś przejmie ich katalog? A może skazani jesteśmy tylko na internetową dystrybucję domową ich filmów?
Jeden z najważniejszych festiwali poświęconych filmom dokumentalnym na świecie odsłonił część programu. Nie zabrakło w nim polskich produkcji. Zarówno „Silent Love” Marka Kozakiewicza oraz „Syndrom Hamleta” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego zostały zaproszone do prestiżowej sekcji Best of Fests na IDFA.
„Niebezpieczni dżentelmeni” będą filmem otwarcia 38. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Do ogólnopolskiej dystrybucji film trafi w styczniu przyszłego roku. Film ma sporo elementów, które czynią go interesującym.
Bardzo poruszający jest film Andrew Dominika o Marylin Monroe. Jego „Blondynka” to filmowe wyzwanie, bardzo gorzka historia kobiety samotnej, zniszczonej przez system. Dominik nie szczędzi nam odważnych i bolesnych scen, a całość prowadzi w oryginalnym stylu.
Z końca listopada na 30 grudnia 2022 przeniesiona została polska premiera filmu Stevena Spielberga zatytułowanego „Fabelmanowie”. Trochę szkoda.
Arnold Schwarzenegger, popularny aktor i były gubernator stanu Kalifornia, zwiedził w środę były niemiecki obóz Auschwitz. Wizyta miała prywatny charakter.
W dniach od 29 września do 2 października w kinie Zamek w Szczecinie odbędzie się wydarzenie zatytułowane „Filmowe Dni Dziedzictwa z ZFF Pomerania Film”. Przegląd ten jest częścią programu Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywa się pod hasłem „Po nich dziedziczymy”.
W polskiej branży filmowej
pojawiła się informacja o tym, że Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi
czynności analityczno-informacyjne w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Sprawę
dziś opisała Wirtualna Polska. Jest odpowiedź PISF w tej sprawie, który informuje, że od lipca 2020 sprawdzaniu podlegają też inne podmioty branży filmowej.
Tom Hanks w jednym z wywiadów powiedział, że w swojej karierze zrobił tylko „cztery, całkiem niezłe filmy”. I się zaczęło. Komentarzy nie ma końca, a ja się zastanawiał, z których wspomnianych filmów pan Hanks jest tak BARDZO zadowolony i czy to tylko cztery tytuły?
Za nieco ponad miesiąc rozpocznie się 13. American Film Festival. To jedyne takie wydarzenie na festiwalowej mapie Polski, podczas którego można zobaczyć wybór najlepszych i najnowszych filmów niezależnych z USA, obejrzeć kultowe klasyki i hollywoodzkie perły z autorskim stemplem. Organizatorzy podali znaczące tytuły, które będzie można obejrzeć w trakcie tego wydarzenia.
Rosja nie wystawi swojego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Taką decyzję ogłosiła dziś Rosyjska Akademia Filmowa.
Kolejni znaczący gracze pojawili się w Oscarowej kategorii doceniającej pełnometrażowe filmy międzynarodowe. Dania wystawiła do tych zmagań film Aliego Abbasiego zatytułowany „Holy Spider”. Włochy wybrały „Nostalgię” To kolejne filmy, które tak dobrze poradził sobie w trakcie tegorocznego Cannes.
Ciekawe wieści napływają z polskiego rynku kinowego. Może trudno w to uwierzyć, ale w miniony weekend w kinach pojawiali się widzowie, którzy byli przekonani, że idą na oczekiwaną drugą część „Avatara”, a zobaczyli ponownie pierwszą odsłonę.
[BOX OFFICE] Dawno niewidziany wynik pierwszych dni wyświetlania na polskim filmie. „Johnny” ma już na koncie 100 tysięcy sprzedanych biletów, choć w weekend osiągnął nieco mniejszy wynik.
[WIDEO] Wypatrując nowego filmu o Indianie Jonesie. Bezcenny materiał wideo z
„Poszukiwaczy zaginionej arki”. Sceny wycięte i wpadki z planu tej produkcji. I
choć znam te dodatki z wydań filmu na DVD czy BD, to mógłbym oglądać je bez
końca. Przy niedzielnej kawie i przed kolejnym seansem mojego ukochanego filmu
przygodowego.
[WIDEO] Kreatorzy mody z firmy Gucci sięgnęli po dzieła Stanleya Kubricka i przygotowali kampanię reklamową swoich ubiorów. Fanem tego stylu nie jestem, ale sposób w jaki odtworzono klasyczne filmy mistrza, budzi mój podziw. Dyrektorem kreatywnym, który stoi za tym przedsięwzięciem jest Alessandro Michele, wyreżyserowali sesję Mert&Marcus. Poniżej filmik, w sieci dostępne są też zdjęcia z sesji. Jeśli tą drogą młodzi widzowie sięgną po filmy Kubricka, to wartość tej reklamy zdecydowanie zyskuje.
James Earl Jones oficjalnie wycofał się z roli i nie udzieli już głosu złowrogiemu Lordowi Vaderowi. Z postacią tą Jones związany był od pierwszej części filmu, która powstała 45 lat temu. Głos dobrano wtedy Vaderowi idealnie. Z pomocą nowym produkcjom przyjdzie technologia powstała w Ukrainie.
Kolejna znacząca kinematografia wskazała swojego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Szwecję będzie reprezentował, doceniony w Cannes, film „Boy from Heaven" w reżyserii Tarika Saleha.
W ostatnich dniach świat kina i sztuki pożegnał dwójkę cenionych artystów. W wieku 88 zmarła Louise Fletcher, a w wieku 94 lat odszedł Franciszek Pieczka. Oboje zapiszą się w historii kina wybitnymi kreacjami. Oboje zagrali w „Locie nad kukułczym gniazdem”.
Kolejna silna kinematografia wskazała na swojego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Francja postawiła na „Saint Omer” w reżyserii Alice Diop.
Na festiwalu w Wenecji odbyła się premiera najnowszego filmu w reżyserii Alejandro G. Iñárritu. Niestety, jego „Bardo” został tam bardzo chłodno przyjęty i nie zdobył żadnych znaczących nagród. Jednym z głównych zarzutów była długość filmu, który blisko trzy godziny. Reżyser postanowił skrócić film i to aż o 22 minut.
Zdobywca Oscara, reżyser Alex Gibney odbierze podczas tegorocznej 30-tej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym. Twórca którego niezwykle angażujące filmy realizowane w charakterystycznym stylu sprawiły, że amerykański magazyn Esquire okrzyknął go „najważniejszym dokumentalistą naszych czasów” specjalizuje się w dokumentalistyce śledczej. Jego często kontrowersyjne filmy ujawniają zarówno ciemne, jak i piękne strony współczesnego świata.
Kino Bodo z Łodzi, po wielu latach działalności, ogłosiło swoje zamknięcie. Finałowy seans w Bodo odbędzie się w listopadzie. Mam nadzieję, że sytuacja ta nie dotknie innych małych i prywatnych kin, ale niestety przyszłość nie zapowiada się dobrze.
[WIDEO] „Silent Twins” to wielki
zwycięzca 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Do ogólnopolskiej premiery
pozostał dokładnie miesiąc. Na tę okoliczność i sprzyjając filmowi Agnieszki
Smoczyńskiej, zachęcam do obejrzenia materiału wideo przybliżającego powstanie
tej polsko-brytyjsko-amerykańskiej produkcji. Dodatkowo zachęcam do wsłuchania się w muzykę pochodzącą z tego filmu. Jej autorami są Zuzanna Wrońska i Marcin Macuk, którzy zdobyli za nią nagrodę na festiwalu w Gdyni.
10 stycznia 2023 NBC zaprezentuje na żywo relację z rozdania Złotych Globów. Nagrody te powracają na antenę po roku nieobecności. Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej jest w trakcie wprowadzania reform, które na nowo przekonać ma do nich środowisko filmowe w Hollywood.
Woody Allen pracuje obecnie w
Paryżu nad nowym filmie o tytule „Wasp 22”, a w udzielonym prasie wywiadzie
powiedział podobno, że będzie to jego ostatnie reżyserskie przedsięwzięcie. Woody Allen
kończy karierę reżyserską i przechodzi na emeryturę? Niekoniecznie!
[BOX OFFICE] W miniony piątek w amerykańskich kinach zadebiutował pełnometrażowy angielskojęzyczny film Agnieszki Smoczyńskiej zatytułowany „The Silent Twins”. Jaką oglądalnością się cieszył?
Film Stevena Spielberga zatytułowany „The Fabelmans” (polski tytuł "Fabelmanowie") otrzymał prestiżową nagrodę publiczności (People's Choice) Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. To wyróżnienie często otwiera drogę do Oscarów.
Złote Lwy 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył film „The
Silent Twins” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Nagrody za główne role aktorskie
otrzymali Dorota Pomykała za „Kobietę na dachu” i Piotr Trojan za „Johnny’ego”.
Po kilka nagród zdobyli twórcy filmów „Strzępy”, „Filip”, „Orzeł. Ostatni
patrol”. Kilka decyzji jury zastanawia, szczególnie brak nagród dla filmów "Chleb i sól" oraz "IO".
Od kilkunastu dni poszczególne kraje oficjalnie zgłaszają swoje filmy do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Niektóre z krajów wystawiają do rywalizacji filmy, które z miejsca stają się poważnymi kandydatami do Oscara. I tak jest z Belgami, którzy do nagrody wystawiają „Blisko” (Close) w reżyserii Lucasa Dhonta. Bardzo szanuję ten film.
27 filmów w obu konkursach, 19 moich seansów premierowych na festiwalu, sporo wydarzeń, ale niewiele filmów wybitnych, ważnych i bardzo udanych. Oto lista filmów, które zrobiły na mnie największe wrażenie. Na jej szczycie znajduje się „Kobieta na dachu” w reżyserii Anny Jadowskiej.
Muszę to napisać. „Broad Peak” to niewykorzystana szansa na opowiedzenie całej i bardzo trudnej historii związanej z wyprawą polskich himalaistów w 2013 roku. Bo tam na tej górze wydarzyło się znacznie więcej, niż pokazuje film i czarne plansze na końcu. Nie ma wątpliwości, że dramatyczny przebieg wydarzeń pomógłby filmowi, ale zapewne odgrzebałby rany i mocno uderzył w ludzi, którzy wtedy z tamtej góry powrócili, uderzyłby też w wiele rodzin i środowisko himalaistów.
Tegoroczny ranking filmów z 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych przybierze specjalną formułę. Postanowiłem bowiem połączyć oba konkursy filmów pełnometrażowych.
Kolejny znaczący projekt zostanie zrealizowany dla Amazon Prime Video i będzie to serialowa i aktorska kontynuacja „Blade Runner 2049”. Wśród producentów jest Ridley Scott, twórca oryginalnego „Łowcy androidów”. W tym roku minęło dokładnie 40 lat od premiery tamtego słynnego dzieła.
Film "A Manual for Cleaning Women" ("Instrukcja dla pań sprzątających"), który produkuje Cate Blanchett i w którym zagra główną rolę, miał być pierwszym pełnometrażowym anglojęzycznym dziełem Pedro Almodovara. Hiszpański reżyser ogłosił jednak, że "nie czuję się już zdolny do zrealizowania tego projektu".
Znamy laureatów Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w siedmiu kategoriach. Statuetki zostały wręczone podczas uroczystej gali, która odbyła się 14 września br. podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
W Konkursie Głównym 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni pojawił się film, który bardzo nie pasuje do tego wydarzenia, ale który czyni festiwal nieco lżejszym i bardziej przystępnym. Po tak wielu ciężkich i trudnych filmach obejrzeliśmy nową propozycję Xawerego Żuławskiego i jego „Apokawixa” zachwyciła…
Jean-Luc Godard, słynny reżyser i współtwórca francuskiej Nowej Fali zmarł w wieku 91 lat. Twórca zdecydował się na "wspomagane samobójstwo" w swoim domu w Szwajcarii, gdzie ta forma odejścia jest legalna. Godard, tak w kinie, jaki i w finale życia, rozegrał temat na własnych warunkach.
[WIDEO] Pojawił się zwiastun filmu „Babilon” i na tym etapie mam mieszane odczucia. Hollywood i Akademia lubią filmy o swoim środowisku, czy znowu będą Oscary? Za kamerą Damien Chazelle, autor „La La Land” i „Whiplash”.
Po raz 74. przyznano nagrody Emmy, najważniejsze wyróżnienia dla produkcji tworzonych z myślą o małym ekranie. Emmy to ciągle ważna nagroda, a wśród tegorocznych laureatów znalazły się m.in. „Sukcesja” – uznana za najlepszy serial dramatyczny, „Ted Lasso” triumfujący wśród komedii, oraz takie gwiazdy jak m.in. Zendaya czy Jason Sudeikis. Najwięcej nagród Emmy zdobył serial „Biały lotos”.
Hiszpańskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy został „Alcarras” w reżyserii Carli Simon, autorki pamiętnego „Lata 1993”. Na początku tego roku „Alcarras” zdobył Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.
Nie zawiodły „Chleb i sól” oraz „Johnny”. Bardzo ciekawy okazał się „Słoń”, ale wszyscy oglądali i omawiali dziś oczekiwany film Jacka Bławuta „Orzeł. Ostatni patrol”. To on dostąpił zaszczytu oficjalnie otworzyć festiwal. Dobrze rozpoczął się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Blisko |
Długie godziny spędzone przez ekipę programerską Nowych Horyzontów na poszukiwaniu wyjątkowego kina zaowocowały nie tylko wspaniałym festiwalem, ale też bogatym repertuarem filmów, które – jako Stowarzyszenie Nowe Horyzonty – wprowadzone zostaną na ekrany polskich kin w najbliższych miesiącach.
[WIDEO] Na festiwalu w Toronto zaprezentowany nowy film Stevena Spielberga zatytułowany „The Fabelmans”, pojawiły się pierwsze recenzje oraz zwiastun bardzo osobistej wypowiedzi tego cenionego reżysera. Nigdy jeszcze Spielberg nie był tak szczery w swojej filmowej wypowiedzi. W tym roku twórca ten kończy 75 lat.
[WIDEO] „Willow” jeden z najfajniejszych filmów fantasy w historii (w czasach, kiedy prawie w ogóle nie powstawały), doczeka się sequela. Czy serial Disney+ dorówna klasycznemu filmowi?
To było wydarzenie! Podczas konwentu/wystawy D23 Expo, firma Disney przedstawiła kilka szczegółów dotyczących kolejnego filmu o przygodach Indiany Jonesa. Szczęśliwcy obejrzeli zwiastun filmu, poznali prawdopodobny tytuł, spotkali Harrisona Forda. Nam pozostały szkice koncepcyjne i relacje świadków.
Film dokumentalny w reżyserii Laury Poitras zatytułowany „All the Beauty and the Bloodshed” zdobył Złotego Lwa, najważniejszą nagrodę 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Zwycięstwo filmu dokumentalnego w weneckim konkursie to duże wydarzenie, choć i wcześniej dostrzegano taką formę wypowiedzi. W 2013 roku Złotego Lwa otrzymał film „Rzymska aureola” w reżyserii Gianfranco Rosiego.