W dniach od 29 września do 2 października w kinie Zamek w Szczecinie odbędzie się wydarzenie zatytułowane „Filmowe Dni Dziedzictwa z ZFF Pomerania Film”. Przegląd ten jest częścią programu Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywa się pod hasłem „Po nich dziedziczymy”.
Od ponad 10 lat Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film wspiera twórców, chcących opowiadać wartościowe i ważne historie. Wiele z nich to filmy poświęcone wydarzeniom, które dotykają tematu dziedzictwa, obrazy poświęcone dokonaniom naszych poprzedników, które z dumą mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom. Cykl przygotowany przez Zamek Książąt Pomorskich zatytułowany został „Filmowe Dni Dziedzictwa z ZFF Pomerania Film”. W jego ramach zaprezentowanych zostanie osiem filmów, współfinansowanych przez regionalny fundusz filmowy. Wszystkie seanse w kinie Zamek w Szczecinie będą bezpłatne, ale konieczny jest odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie kina. Po seansach planowane są spotkania z twórcami.
Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film to wspólna inicjatywa Województwa Zachodniopomorskiego, Miasta Szczecin i Miasta Koszalin, służąca wspieraniu rozwoju produkcji audiowizualnej i stanowiąca skuteczne narzędzie budowania marki regionu. Od 2009 roku ZFF Pomerania Film wsparł finansowo ponad 120 produkcji fabularnych, dokumentalnych i animowanych, pełno- i krótkometrażowych, na kwotę ponad 5 milionów złotych.
Głównym celem Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa jest promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa w kontekście europejskim. Szczególnie uwzględnia się specyfikę kulturową i historyczną województwa zachodniopomorskiego. Ideą ZDD jest wzmocnienie identyfikacji społecznej z lokalną spuścizną kulturową, którą postrzega się zarówno w materialnym, jak i niematerialnym wymiarze. Hasło „Po nich dziedziczymy” pod którym odbywa się tegoroczna edycja odnosi się do historii miejsc, ludzkich wspomnień oraz przekazywanych tradycji, wiedzy, technologii i dokonań poprzedników, z których późniejsze pokolenia mogły korzystać, a także je udoskonalać i przekazywać następnym pokoleniom. Przegląd „Filmowe Dni Dziedzictwa z ZFF Pomerania Film” wspaniale wpisuje się w ideę przedsięwzięcia.
FILMOWE DNI DZIEDZICTWA Z ZFF POMERANIA FILM
29 września – 2 października 2022
HARMONOGRAM POKAZÓW
Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny
ŚWIĘTO
29 września (czwartek), godz. 17:30
dokumentalny, Polska 2021 (27 min)
Reżyseria Małgorzata Mazur
Tematem filmu „Święto” jest wolność. (W pierwszej scenie widzimy bohaterów filmu stojących pod wielkim napisem „Wolność”). Zagadnienie wolności w przypadku osób z niepełnosprawnością umysłową, często będących pod opieką prawną opiekunów jest problematyczne, paradoksalnie jednak granica postawiona przez niepełnosprawność sprawia że młodzież ta wydaje się być bardziej autentyczna, spontaniczna i otwarta, pozbawiona zahamowań, które w kontaktach międzyludzkich tak ograniczają naszą swobodę. W pewnym sensie jest to być może oaza wolności, pozbawiona ambicji i problemów tożsamościowych, oaza dziecięcej otwartości i beztroski? Czy na pewno? Film jest próbą zdiagnozowania tej mikro społeczności, ale poprzez wprowadzenie elementu Święta Niepodległości w przejaskrawionym świetle odsyła nas do szerszego kontekstu, jakim jest całe społeczeństwo.
PACYFIKACJA STOCZNI SZCZECIŃSKIEJ 15 GRUDNIA 1981 R
29 września (czwartek), godz. 19:30
dokumentalny, Polska 2021 (50 min)
Reżyseria Monika Mazanek-Wilczyńska, Agnieszka Kuchcińska-Kurcz
W dniu 15 grudnia 2021 r. obchodziliśmy 40. rocznicę pacyfikacji Stoczni Szczecińskiej podczas trwania stanu wojennego, kiedy to oddziały wojska i ZOMO weszły na teren stoczni, gdzie strajkowało około 9 tys. stoczniowców. Bohaterowie opowiadający historię to działacze związku zawodowego „Solidarność”, byli pracownicy stoczni, byli wojskowi i byli milicjanci. Film prezentuje dwie strony konfliktu, który miał miejsce 40 lat temu.
KASKADA. MOJE ŻYCIE, MOJA HISTORIA
30 września (piątek), godz. 17:30
dokumentalny, Polska 2021
Reżyseria Małgorzata Gwiazda-Elmerych
Ile osób, tyle zdań, poglądów i wiedzy na temat kombinatu gastronomicznego Kaskada. Zawsze jednak tok myślenia na temat obiektu wędruje ku najbardziej dramatycznym wydarzeniom w historii powojennej Szczecina, czyli ku pożarowi lokalu w 1981 roku. Świadkowie wydarzenia, znawcy historii Szczecina opowiadają, o tym jak budowała się legenda obiektu i jak tworzyła się luksusowa, w pewnym sensie, przestrzeń miasta.
I BYŁ SOBIE WIEŻOWIEC
30 września (piątek), godz. 19:30
dokumentalny, Polska 2022 (44 min)
Reżyseria Helena Kwiatkowska
Film pokazuje ludzi mediów radia i telewizji, którzy pracowali o ORTV Szczecin przy zbiegu ulicy Niedziałkowskiego i alei Wojska Polskiego od momentu budowy tego ośrodka w latach siedemdziesiątych, aż do opuszczenia wieżowca w latach 2005 – 2006. Powodem wyprowadzki radia i telewizji, było między innymi niespełnianie wymogów przeciwpożarowych przez ten obiekt. Przez ten czas zrealizowano ogromną ilość programów lokalnych i ogólnopolskich, transmisji, reportaży i dokumentów, z których wiele było nagradzanych w Polsce i poza granicami. Media przeszły metamorfozę do czasu programów rejestrowanych i później odtwarzanych na antenie, do całodobowej emisji na żywo. Rewolucja techniczna doprowadził do zmiany mediów z analogowych na cyfrowe.
HAPPY OLO - POGODNA BALLADA O OLKU DOBIE
1 października (sobota), godz. 17:30
dokumentalny, Polska 2017 (62 min)
Reżyseria Krzysztof Paweł Bogocz, Marcin Macuk
Ballada filmowa utrzymana w konwencji kina drogi o jednym z najwybitniejszych polskich podróżników, Aleksandrze Dobie. Fikuśna opowieść pełna optymizmu, uśmiechu i muzyki. Tytułowy Olo w niebanalny i charakterystyczny dla siebie sposób opowiada swoje historie w trakcie podróży, której celem jest transport kajaka przez pełne uroku krajobrazy Polski. Opowieściom tym towarzyszą fragmenty filmów z jego wypraw transatlantyckich, animacje ilustrujące przygody, przeplatane piosenkami. Zabawy konwencją oraz wyimaginowane postaci pojawiające się na drodze ukazują młodzieńczą naturę Olka, pomimo skończonych siedemdziesięciu lat. Film jest pochwałą dążenia do realizacji marzeń.
POLONEZ. POWRÓT LEGENDY
1 października (sobota), godz. 19:30
dokumentalny, Polska 2022 (62 min)
Reżyseria Krzysztof Kubik
Kiedy młody i odważny Kapitan Krzysztof Baranowski opłynął Polonezem świat w 1973 roku nikt nie przypuszczał, że przez następnych kilkadziesiąt lat jacht popadnie w tarapaty, które z czasem przykryją jego splendor całunem zapomnienia dla kolejnych pokoleń. Jak się jednak okazuje Legenda Poloneza jest wciąż żywa i pobudza wyobraźnię wielu, nie tylko żeglarzy ale i zwykłych ludzi, którzy pamiętają dawną chwałę jachtu. Dzisiaj pojawia się nowa nadzieja, że ta piękna część naszego dziedzictwa narodowego ponownie wypłynie w rejs sławiąc polskie żeglarstwo oraz rozpalając serca młodych ludzi.
WIATR OD MORZA CZYLI BIG BEAT PO SZCZECIŃSKU
2 października (niedziela), godz. 17:30
dokumentalny, Polska 2011
Reżyseria Mieczysław Szewłoga
Okres małej stabilizacji lat 60-tych PRL, na Wybrzeżu był bardziej kolorowy niż w innych rejonach kraju. Dzięki importowi marynarskiemu na ulicach widać było koszule non iron, ortalionowe płaszcze buty bitlesówki. Od strony morza docierała również muzyka z przebojami Presley ‘a, The Shadows, The Beatles i cały zgiełk związany z rock and rollem. Chłopcy ze Szczecina i Gdańska mieli to pierwsi. Część z nich marzyła o podobnej karierze, sporej części jednak termin mocne uderzenie kojarzył się zgoła inaczej. Na Niebuszewie działał młodzieżowy gang Czerwone koszule, na Gumieńcach Samuraje, a rejon ulicy Pocztowej i 5 lipca należał natomiast niepodzielnie do gangu Sorrento. Gangi na skuterach czy produkowanych w Szczecinie junakach wyglądały podobnie jak ich koledzy w Liverpoolu, Paryżu czy Los Angeles. To tutaj rodził się polski rock and roll nazywany wówczas big beatem.
SIWY DYM
2 października (niedziela), godz. 19:30
dokumentalny, Polska 2019
Reżyseria Jędrzej Niestrój
Krótki film o wielkiej miłości do małego radia. Film jest zapisem performencu “ABC reaktywacja”… przygotowanego przez pracowników Radia ABC – rozgłośni, która działała w Szczecinie w latach 1993-2005. 29 czerwca 2015 r. przy starym ABCowym stole mikserskim usiedli DJ i dziennikarze zamkniętej przed 10 laty rozgłośni, by po przerwie poprowadzić swoje audycje. Radio ABC zabrzmiało tym razem przez Internet. Dzięki temu zabiegowi film ma energię lat 90., czasów, kiedy rodziła się wolna Polska, wolne media i kiedy wszystko wydawało się możliwe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz