Za nieco ponad miesiąc rozpocznie się 13. American Film Festival. To jedyne takie wydarzenie na festiwalowej mapie Polski, podczas którego można zobaczyć wybór najlepszych i najnowszych filmów niezależnych z USA, obejrzeć kultowe klasyki i hollywoodzkie perły z autorskim stemplem. Organizatorzy podali znaczące tytuły, które będzie można obejrzeć w trakcie tego wydarzenia.
Jak piszą organizatorzy:
Dziś rusza sprzedaż karnetów oraz akredytacji dziennikarskich i branżowych, umożliwiających udział w stacjonarnej części AFF-u (8-13 listopada, Wrocław).
Na rozgrzewkę ujawniamy kilka znakomitych tytułów, które znajdą się w tegorocznym programie festiwalu: osadzone w Nowym Jorku lat 80. „Armageddon Time” Jamesa Graya, prezentujące kulisy dziennikarskiego śledztwa w sprawie Harveya Weinsteina „Jednym głosem” Marii Schrader oraz nostalgiczne „Aftersun” Charlotte Wells – prosto od kultowego studia A24.
Armageddon Time: dojrzewać pod okiem Anthony’ego Hopkinsa
Najnowszy film Jamesa Graya (m.in. Ad Astra, Królowie nocy) swoją premierę miał na ostatnim festiwalu w Cannes, a na wrocławskim American Film Festival będzie można zobaczyć go po raz pierwszy w Polsce. Gray wraca w Armageddon Time do czasów swojego dzieciństwa w nowojorskiej dzielnicy Queens lat 80.: główny bohater, mały Paul Graff, pod okiem dziadka intelektualisty (dwukrotny laureat Oscara Anthony Hopkins) przeżywa pierwsze artystyczne fascynacje, doświadcza pierwszych rozczarowań i dostaje pierwsze lekcje społecznej hipokryzji. Choć Armageddon Time nie jest stricte filmem autobiograficznym, to w postaci wrażliwego chłopca nietrudno dopatrzeć się alter ego reżysera, a filmu nie interpretować jako wyrzutu twórcy wobec kapitalistycznego społeczeństwa, które zatraciło się w pogoni za pieniądzem.
Jednym głosem: przełamać zmowę milczenia
Film Marii Schrader można wymienić jednym tchem obok Wszystkich ludzi prezydenta, Spotlight czy Czwartej władzy. To kolejna znakomita opowieść o dążeniu do prawdy na przekór piętrzącym się przeciwnościom losu i hołd złożony dziennikarstwu śledczemu, które wciąż ma w sobie siłę, aby zmieniać świat. Jednym głosem jest ekranizacją bestsellerowej książki She Said, prezentującej kulisy śledztwa dziennikarek i dziennikarzy „The New York Times”, dzięki któremu ujawniono przestępstwa seksualne popełnione przez Harveya Weinsteina. „Kropla drąży skałę” – to najlepsze streszczenie wielowątkowej i trzymającej w napięciu historii z filmu Marii Schrader. Jednym głosem portretuje niezwykły upór i jeszcze większą odwagę dziennikarek prowadzących śledztwo i ich rozmówczyń, które zdecydowały się przełamać zmowę milczenia. W rolach głównych zobaczymy nominowaną do Oscara Carey Mulligan oraz Zoe Kazan (I tak cię kocham, film otwarcia 8. AFF-u).
Aftersun: wszyscy kochamy się w Paulu Mescalu
Jedno z największych olśnień tegorocznych festiwali, od Cannes aż do Toronto. Aftersun to czuła, zabawna i chwytająca za serce opowieść o tym momencie w życiu, kiedy zaczynamy intensywniej chłonąć i rozumieć otaczający nas świat. Za produkcję filmu odpowiada nagrodzony Oscarem Barry Jenkins (Moonlight), a w głównych rolach zobaczymy debiutującą na wielkim ekranie Frankie Corio oraz Paula Mescala, który (parafrazując słowa Calvina Candie’go) po występie w Normalnych ludziach i Córce miał naszą ciekawość, a po roli w Aftersun ma naszą pełną uwagę. Mescal to wielki talent, który właśnie zaczyna rozkwitać. Aftersun zachwycił krytyków (100% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes) oraz dystrybutorów na całym świecie – w Stanach Zjednoczonych film trafi do kin dzięki kultowemu A24. Na polskie ekrany wprowadzi go M2 Films. [informacja prasowa]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz