niedziela, 29 października 2023

Program kina Zamek w Szczecinie – listopad 2023

 

W programie listopadowych pokazów w kinie Zamek w Szczecinie koncentruję swoją uwagę na polskim kinie. Przestrzeń nie pozwala na pełne wykorzystanie kina, stąd hybrydowe prezentacje polskich filmów w listopadowym harmonogramie, w tym kilka perełek. Będzie „Jezioro słone”, „Strzępy” i „Delegacja”, a to bodajże pierwsze pokazy tych filmów Szczecinie. Będą „Chłopi”, ale z angielskimi napisami, aby dać szansę widzom obcojęzycznym, obcowania z tą piękną produkcją. Pod koniec miesiąca premierowe seanse „Skąd dokąd” i „W nich cała nadzieja”. Rarytasem dla szczecińskiej publiczności może się okazać Europejski Dzień Kina Artystycznego, w trakcie którego pokazane zostaną m.in. znakomite i kandydujące do Oscarów 2024 „Powoli” oraz „Cztery córki”.

KINO ZAMEK – LISTOPAD 2023

Kino Zamek (wejście A)

Bilety 18, 16 zł (ulgowy), 12 złotych (grupowy) oraz inne ceny biletów na Specjalne Wydarzenia do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl

 

LISTOPADOWE ŚWIĘTO POLSKICH FILMÓW W KINIE ZAMEK W SZCZECINIE

 

ŚWIĘTO OGNIA

7 listopada (wtorek), godz. 17:00

8 listopada (środa), godz. 19:30

9 listopada (czwartek), godz. 17:00

10 listopada (piątek), godz. 17:00

Komediodramat/obyczajowy, Polska 2023 (94 min)

Reżyseria Kinga Dębska

Obsada: Kinga Preis, Tomasz Sapryk, Paulina Pytlak, Joanna Drabik

Miłość, której nie da się zapomnieć, pasja i cena sukcesu – to wszystko znaleźć można w nowym filmie ukochanej reżyserki Polaków – Kingi Dębskiej („Moje córki krowy”, „Zabawa zabawa”, „Zupa nic”). Tym razem zdobywczyni rekordowej liczby nagród i wyróżnień przyznawanych przez krajową publiczność powraca z lekko magicznym, pełnym humoru i wzruszeń projektem, który – jak sama mówi – jest najbardziej czułym i delikatnym z jej filmów, czymś pomiędzy „Amelią” a francuskimi „Nietykalnymi”.

Podnoszące na duchu „Święto ognia” powstało w oparciu o uwielbiany przez czytelników i uhonorowany nagrodą literacką im. Norwida książkowy bestseller 2021 roku, autorstwa Jakuba Małeckiego. W głównych rolach w filmie zobaczymy debiutującą studentkę Akademii Teatralnej Paulinę Pytlak i tancerkę Baletu Narodowego Joannę Drabik, którym towarzyszyć będą: Tomasz Sapryk, Kinga Preis, Karolina Gruszka, Katarzyna Herman i Mariusz Bonaszewski. Producentem „Święta ognia” jest Opus Film – studio odpowiedzialne za spektakularne, międzynarodowe sukcesy polskiego kina, w tym uhonorowaną Oscarem dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego „Idę” oraz nagrodzoną w Cannes „Zimną wojnę”.

Anastazja (Paulina Pytlak) ma 20 lat, jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma ze starszą siostrą Łucją (Joanna Drabik) – wschodzącą gwiazdą Baletu Narodowego, będącą u progu wielkiej kariery. Anastazję samotnie wychowuje ojciec Poldek (Tomasz Sapryk). Wkrótce życie całej trójki wkroczy w nowy etap, kiedy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka – Józefina (Kinga Preis). To za jej sprawą Anastazja i jej bliscy odkryją radość życia, poznają siebie na nowo, a przy okazji staną twarzą w twarz z rodzinną tajemnicą, która aż nazbyt długo czekała na rozwiązanie.

 

CHŁOPI

7 listopada (wtorek), godz. 19:00

8 listopada (środa), godz. 17:00

9 listopada (czwartek), godz. 19:00

11 listopada (sobota), godz. 16:00

14 listopada (wtorek), godz. 17:00

15 listopada (środa), godz. 19:15

dramat, Polska/Serbia/Litwa 2023 (116 min)

Reżyseria DK Welchman, Hugh Welchman

Obsada: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

„Chłopi” zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie przy poprzedniej produkcji studia – filmie „Twój Vincent”. Monumentalne dzieło Władysława Reymonta przepełnione jest kwiecistymi opisami przyrody. Film zostanie zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.

Muzykę do filmu stworzy wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski. Kompozytor w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych, którzy tak jak malarze za pomocą tradycyjnych środków (instrumenty ludowe i śpiewy) stworzą magiczny i analogowy pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów.

Film zdobył Nagrodę Publiczności na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Chłopi” są polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy, będą też zabiegali o nominację w kategorii przeznaczonej dla pełnometrażowych animacji oraz za muzykę.

Pokazy filmu w Kinie Zamek w wersji z angielskimi napisami.

 

DELEGACJA (Delegation/ Ha'Mishlahat) – POKAZ SPECJALNY

10 listopada (piątek), godz. 19:00

dramat, Izrael/Polska/Niemcy 2023 (101 min)

Reżyseria Asaf Saban

Obsada: Yoav Bavly, Naomi Harari, Ezra Dagan, Leib Lev Levin, Alma Dishy, Karolina Bruchnicka

Bycie nastolatkiem jest trudne. Bycie nastolatkiem z Izraela jest nawet trudniejsze, szczególnie jeśli akurat jesteś na wycieczce szlakiem miejsc pamięci Holocaustu, a jedyne, o czym jesteś w stanie myśleć, zwiedzając komorę gazową, to dziewczyna, która stoi obok ciebie. Nitzan, Frisch i Ido właśnie stoją u progu dorastania. Film opowiada o przepaści, jaka dzieli wielkie dramaty historii i małe dramaty codzienności.

 

JEZIORO SŁONE

14 listopada (wtorek), godz. 19:15

16 listopada (czwartek), godz. 17:00

21 listopada (wtorek), godz. 19:30

dramat, Polska/Szwecja 2022 (107 min)

Reżysera Kasia Rosłaniec

Obsada: Katarzyna Butowtt, Krzysztof Stelmaszyk, Adam Ferency, Dorota Kolak

64-letnia Helena przez całe życie była wierna swojemu mężowi, kochała go, ufała mu i miała wytrwać w przysiędze małżeńskiej aż do śmierci. Paweł zapewnił jej erotyczne spełnienie i finansowe bezpieczeństwo. Mają troje pięknych dzieci. Dlaczego więc Helena chce go teraz zdradzić? Żeby wyrwać się spod jego dominacji? A może pragnie posmakować innego mężczyzny, tak jak inni chcą spróbować narkotyków? Kiedy Paweł ją oszukuje, a na horyzoncie pojawia się kariera w modelingu, Helena po raz pierwszy przejmuje kontrolę nad swoim życiem.

 

STRZĘPY

15 listopada (środa), godz. 17:00

16 listopada (czwartek), godz. 19:15

21 listopada (wtorek), godz. 17:00

26 listopada (niedziela), godz. 15:00

dramat, Polska 2022 (98 min)

Reżysera Beata Dzianowicz

Obsada: Michał Żurawski, Grzegorz Przybył, Agnieszka Radzikowska, Pola Król, Dariusz Chojnacki

W swoim drugim fabularnym filmie ceniona dokumentalistka Beata Dzianowicz przygląda się dynamice rodzinnych relacji w obliczu diagnozy, jaką są pierwsze symptomy Alzheimera u jednego z jej członków.

Powoduje to, że w harmonijnej codziennej rzeczywistości bohaterów pojawia się poważne pęknięcie. Postępująca choroba dziadka (nagrodzony za tę rolę w Gdyni Grzegorz Przybył), który zachowuje się coraz bardziej niepokojąco, łamie konwenanse i obowiązujące normy społeczne, uderza w pozostałych członków wielopokoleniowej rodziny. Ich pełne bliskości do tej pory relacje ulegają przewartościowaniu i zostają wystawione na poważną próbę. Pojawiają się kolejne pytania, wątpliwości, a na światło dzienne wychodzą skrywane napięcia, sekrety oraz wzajemne pretensje.

Z dużą subtelnością Dzianowicz obserwuje moment, na który tak naprawdę nikt nie jest gotowy. Przyglądając się nasilającej się chorobie jednego z bohaterów, stawia na szali równoważne wartości – miłość, odpowiedzialność za drugiego człowieka, rodzicielstwo, lęk przed chorobą – i pokazuje, jak trudno dokonać jakiegoś wyboru. Wrażliwe, empatyczne kino.

 

SKĄD DOKĄD

22 listopada (środa), godz. 19:00

26 listopada (niedziela), godz. 17:00

28 listopada (wtorek), godz. 19:00

29 listopada (środa), godz. 17:00

3 grudnia (niedziela), godz. 14:00

dokumentalny, Polska/Ukraina/Polska/Francja 2023 (85 min)

Reżyseria Maciek Hamela

Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku. „Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary.

W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.      

„Skąd dokąd” debiutował na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył z główną nagrodę w Konkursie Polskim oraz nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych, a następnie miał swoją światową premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Film kontynuuje swoją trasę festiwalową, do tej pory został pokazany na blisko 40 festiwalach w Polsce i na świecie. Otrzymał nagrodę jury podczas Sheffield DocFest, która pozwoli na ubieganie się o nominację do nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny, oraz wygrał Festiwal Filmowy w Odessie. Ostatnio był pokazywany w sekcji TIFF Docs podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto czy DMZ Docs w Korei Południowej, oraz zdobył główne nagrody festiwali Filmfest Hamburg i Zurich Film Festival. „Skąd dokąd” znalazł się także w gronie czternastu tytułów Selekcji Dokumentalnej, opublikowanej przez Europejską Akademię Filmową. Dzięki temu ma szansę otrzymać nominacje w kategorii European Documentary, które zostaną ogłoszone 7 listopada.

 

W NICH CAŁA NADZIEJA

22 listopada (środa), godz. 17:00

26 listopada (niedziela), godz. 19:00

28 listopada (wtorek), godz. 17:00

29 listopada (środa), godz. 19:00

30 listopada (czwartek), godz. 19:30

fantastycznonaukowy, Polska 2023 (88 min)

Reżyseria Piotr Biedroń

Obsada: Magdalena Wieczorek, Jacek Beler

W rzeczywistości postapokaliptycznej Ewa walczy nie tylko o przetrwanie, ale i zmaga się̨ z dotkliwą samotnością̨. Długotrwałe uczucie izolacji nie jest jednak jej jedynym problemem. Prawdziwy dramat zaczyna się̨, kiedy przez absurdalną sytuację wchodzi w konflikt ze swoim jedynym towarzyszem - Robotem. Zaczyna się̨ wówczas prawdziwa walka o życie z maszyną wyposażoną w sztuczną inteligencję, która dla Ewy, staje się większym zagrożeniem niż otaczający świat.

W powszechnej opinii krytyków jest to najlepszy polski film fantastycznonaukowy od dekad i czasów triumfu dzieł Piotra Szulkina. Film otrzymał wyróżnienie w Konkursie Mikrobudżetów 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

EUROPEJSKI DZIEŃ KINA ARTYSTYCZNEGO W KINIE ZAMEK W SZCZECINIE

Tegoroczna odsłona Europejskiego Dnia Kina Artystycznego odbędzie się 12 listopada. Tego dnia kino Zamek w Szczecinie, we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, zaprasza na prezentację trzech wyjątkowych tytułów. Każdy z nich kandyduje do Europejskich Nagród Filmowych i każdy będzie miał kinową i ogólnopolską premierę dopiero w 2024 roku. W programie wydarzenia znalazły się gorąco dyskutowane na festiwalach w Cannes i Sundance: „Club Zero”, „Powoli” i „Cztery córki”. Wszystkie te filmy zostały wyreżyserowane przez kobiety.

 

CLUB ZERO – POKAZ PRZEDPREMIEROWY

12 listopada (niedziela), godz. 14:30

dramat, Austria, Wielka Brytania, Francja, Dania 2023 (110 min)

Reżyseria Jessica Hausner

Obsada: Mia Wasikowska, Sidse Babett Knudsen, Sam Hoare, Elsa Zylberstei

Do prywatnej szkoły przybywa pani Novak (znakomita Mia Wasikowska) prowadząca zajęcia o świadomym odżywianiu. Bezgranicznie ufający jej uczniowie rozpoczynają kolejne odważne eksperymenty, które coraz bardziej się oddalają od bezpiecznych, zdrowych, proekologicznych praktyk w rodzaju „mindful eating”. Hausner rozciąga swój film między zabawną i ostrą jak brzytwa satyrę a wstrząsający thriller. Tworzy opowieść o zawodnym systemie edukacji, egoistycznych rodzicach, a także zblazowanych i odklejonych od świata wyższych sferach – ten wątek miejscami przypomina szalony spin-off „W trójkącie”. „Club Zero” mówi również o sztuce manipulacji i potrzebie bycia częścią społeczności – za wszelką cenę.

 

POWOLI (Slow) – POKAZ PRZEDPREMIEROWY

12 listopada (niedziela), godz. 17:00

dramat, Litwa, Hiszpania, Szwecja 2023 (108 min)

Reżyseria Marija Kavtaradze

Obsada: Greta Grinevičiūtė, Kęstutis Cicėnas, Pijus Ganusauskas

Elena jest tancerką, a Dovydas tłumaczem języka migowego. Oboje pracują ciałem, szukając najlepszego sposobu, by wyrazić – tańcem i ruchem dłoni – najsubtelniejsze sensy i najgłębsze emocje. Wydają się dla siebie stworzeni, ale Powoli zamiast happy endu wybiera status: „To skomplikowane”. Bo Elena uwielbia seks, a Dovydas mógłby się bez niego obejść. Pełni najlepszych chęci sprawdzają więc, czy da się kochać, nie pożądając.

Nagrodzony za reżyserię na Sundance film Mariji Kavtaradze to zmysłowa i prowokacyjna love story, jakiej jeszcze na ekranach nie było!  Kino namiętne i pełne pasji, które jest popisem zarówno świetnej reżyserii, jak i aktorskiej chemii. Litewski kandydat do Oscara.

 

CZTERY CÓRKI (Four Daughters / Les filles d'Olfa) – POKAZ PRZEDPREMIEROWY

12 listopada (niedziela), godz. 19:15

dramat, Francja, Arabia Saudyjska, Niemcy, Tunezja 2023 (107 min)

Reżyseria Kaouther Ben Hania

Obsada: Eya Chikhaoui, Tayssir Chikhaoui, Olfa Hamrouni, Nour Karoui, Majd Mastoura

Główną bohaterką filmu jest Olfa, pochodząca z nizin matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem pasjonującego „śledztwa”. Ben Hania tropi siłę problematycznego międzypokoleniowego kobiecego przekazu, wydobywa na światło dzienne powszechnie akceptowaną domową i systemową przemoc, punktuje sposób, w jaki pozornie odległe przemiany polityczne kształtują los jednostek.

Jedna z największych niespodzianek tegorocznego konkursu głównego w Cannes. Tunezyjski kandydat do Oscara  będący wyznaniem wiary w siłę, wytrwałość i solidarność kobiet.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz