czwartek, 6 września 2018

Akademia przyznała nagrody honorowe


Rada Gubernatorów Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła laureatów dorocznych Nagród Honorowych. Wyróżnienia te otrzymają w tym roku: publicysta Marvin Levy, kompozytor Lalo Schifrin i aktorka Cicely Tyson. Dodatkowo Nagrodę im. Irving G. Thalberga otrzyma duet producentów Kathleen Kennedy i Frank Marshall. Uroczyste wręczenie tych wyróżnień będzie miało miejsce 10 listopada.

Marvin Levy to specjalista od PR i publicysta. Zaczynał pracę w MGM, a potem dołączył do Columbia Pictures, gdzie kierował działaniami reklamowymi filmów „Łowca jeleni” i „Sprawa Kramerów”. Oba te filmy zdobyły Oscary w najważniejszej kategorii. Filmem „Bliskie spotkania trzeciego stopnia” rozpoczął swoją ponad czterdziestoletnią współpracę ze Stevenem Spielbergiem i jego firmami, a pracował przy kampaniach reklamowych takich filmów, jak m.in.: „E.T.”, „Powrót do przyszłości”, „Kto wrobił królika Rogera”, „Lista Schindlera”, „Szeregowiec Ryan”, „American Beauty” czy „Gladiator”. Levy jest pierwszym człowiekiem pracującym w tym zawodzie, który otrzyma  Honorowego Oscara.

Lalo Schifrin urodził się w Argentynie, studiował muzykę klasyczną i jazz we Francji, a prace dla filmów rozpoczął w połowie lat pięćdziesiątych w Buenos Aires. Napisał muzykę do ponad stu filmów, w tym: „Bullitt”, „Brudny Harry”, „Wejście smoka” i „Godziny szczytu”. Jest autorem pamiętnego motywu muzycznego z serialu „Mission: Impossible”. Otrzymał sześć nominacji do Oscara: „Cool Hand Luke” (1967), „The Fox” (1968), „Voyage of the Damned” (1976) i „The Amityville Horror” (1979), za oryginalą piosenkę „People Alone” z „The Competition” (1980) i za adaptowaną muzyke do „The Sting II” (1983).

Cicely Tyson wychowała się w Harlemie, rozpoczęła karierę jako modelka i aktorka teatralna, występując tak na Broadwayu, jaki i na Off-Broadwayu. Jej pierwszą dużą rolą był udział w filmie „Serce to samotny myśliwy” w 1968 roku. Cztery lata później otrzymała nominację do Oscara za występ w filmie „Sounder”. Inne jej znaczące filmy to: „The River Niger”, „Fried Green Tomatoes”, „Diary of a Mad Black Woman”, “The Help”, “Alex Cross” i „Last Flag Flying”.

O duecie producenckim Kennedy/Marshall mógłbym pisać bardzo długo. To postacie o pozycji dominującej w Hollywood. Wspólnie otrzymali nominacje do Oscarów za produkcje filmów: „Szósty zmysł”, „Niesamowity Seabiscuit”, „Monachium” oraz „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, ale to dopiero wierzchołek góry z ich filmowymi osiągnięciami. Przez lata pracowali dla Stevena Spielberga i zdobywali osobno nominacje do „Poszukiwaczy zaginionej arki” (Marshall), „E.T.”, „Czas wojny”, „Lincoln” (Kennedy). Dziś Kathleen Kennedy kieruje studiem Lucasfilm w Disneyu i jest pierwszą w historii kobietą uhonorowaną nagrodą producencką im. Thalberga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz