sobota, 8 września 2018

Polański znalazł gwiazdę swojego nowego filmu


Roman Polański już niedługo rozpoczyna prace nad filmem „J’accuse”, który opowiadał będzie o słynnej sprawie Dreyfusa z końca XIX wieku. Polański powraca do wielkiego budżetu, a to determinuje produkcję do zatrudnienia gwiazdy do filmu. Główną rolę u Polańskiego zagra Jean Dujardin. Obaj panowie to laureaci Oscarów.

Film rozgrywał będzie się w Paryżu na przełomie XIX i XX w. Głównym bohaterem filmu będzie płk Picquart, który prowadził śledztwo w sprawie Dreyfusa. Tę właśnie rolę otrzymał Jean Dujardin. Kilka lat temu pisano, że budżet filmu wynosił będzie 35 milionów euro. To będzie dla Polańskiego najdroższy film od lat, przygotowania do niego trwają, zdjęcia ruszają podobno niedługo. Był plan, aby „J’accuse” powstało częściowo w Polsce, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu.

Główną rolę w filmie zagra bardzo lubiany i ceniony francuski aktor Jean Dujardin, laureat Oscara za główną rolę w „Artyście”. Po tym sukcesie Dujardin zagrał m.in. w „Obrońcach skarbów” czy „Wilku z Wall Street”, ale przede wszystkim kontynuował karierę we Francji i niedawno widzieliśmy go w polskich kinach w filmie „Sztuka kłamania”. Polański też ma Oscara, otrzymał go za reżyserię „Pianisty”. Spotkanie obu panów zapowiada się bardzo ciekawie.

Jak podaje IMDB rolę Afreda Dreyfusa zagra Louis Garrel, a w obsadzie filmu są także: Mathieu Amalric, Olivier Gourmet i Emmanuelle Seigner.

Jak piszą agencje prasowe o temacie, który podejmuje Polański: Afera Dreyfusa wstrząsnęła Francją w okresie zwanym fin de siecle (schyłkiem wieku). Alfred Dreyfus był młodym kapitanem artylerii pochodzenia żydowskiego, w oparciu o spreparowane dowody skazanym za zdradę (przekazanie niemieckiej ambasadzie w Paryżu francuskich tajemnic wojskowych) w 1894 r. i zesłanym na Wyspę Diabelską w Gujanie. Mimo wyjścia na jaw dowodów świadczących, że to nie on dokonał przecieku tajnych informacji, lecz Ferdinand Esterhazy, dowody winy Esterhazy'ego zostały zatuszowane przez francuską generalicję usiłującą ukryć własne błędy, a Esterhazy uniewinniony. Skandal ujawnił pisarz Emil Zola publikując głośny list otwarty „J'accuse” (oskarżam) w 1898 r. Dreyfus był ponownie sądzony, ponownie uznany winnym, ale ułaskawiono go w 1899 r. Od wszystkich zarzutów oczyszczono go dopiero w 1906 r. Walczył w I wojnie światowej i awansował do stopnia pułkownika.  Wokół stosunku do afery Dreyfusa krystalizowały się polityczne spory ówczesnej Francji przebiegające na kilku płaszczyznach. Najważniejszy z nich dzielił prawicowe, monarchistyczne i klerykalne kręgi społeczeństwa od środowisk republikańskich, antymonarchistycznych i antyklerykalnych. Znaczenie miały też stosunkowo silne wówczas we Francji nastroje antysemickie.  Afera miała ważne reperkusje dla życia politycznego i społecznego Francji - prawica, zwłaszcza skrajna, została zepchnięta na margines. W 1905 r. we Francji wprowadzono rozdział kościoła od państwa, armię zaś podporządkowano kontroli cywilnej [pap].

Premiera filmu zapowiadana jest na 2020 rok.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz