czwartek, 27 września 2018

Paweł Edelman ponownie z Polańskim


26 listopada rozpoczynają się w Paryżu zdjęcia do nowego filmu Romana Polańskiego, który nosił będzie tytuł „J'accuse”. Autorem zdjęć do tego przedsięwzięcia będzie stały w ostatnich latach współpracownik reżysera, Paweł Edelman.

Prace na planie swojego 22 pełnometrażowego filmu Roman Polański rozpocznie 26 listopada i potrwają one w Paryżu do 7 marca. Francuska premiera filmu zapowiadana jest na 4 grudnia 2019 roku.

Producenci ogłosili właśnie pełną obsadę filmu. Jak już pisałem główne role zagrają w nim Jean Dujardin i Louis Garrel. W obsadzie są także: żona Polańskiego Emmanuelle Seigner, Grégory Gadebois, Olivier Gourmet, Hervé Pierre, Didier Sandre, Melvil Poupaud, Éric Ruf oraz Mathieu Amalric, z którym Polański pracował już na planie „Wenus w futrze”.

Scenariusz do filmu ponownie napisał Robert Harris, z którym Polański pracował wcześniej przy „Autorze widmo”. Film rozgrywał będzie się w Paryżu na przełomie XIX i XX w. Głównym bohaterem filmu będzie płk Picquart, który prowadził śledztwo w sprawie Dreyfusa. Jak piszą agencje prasowe o temacie, który podejmuje Polański: Afera Dreyfusa wstrząsnęła Francją w okresie zwanym fin de siecle (schyłkiem wieku). Alfred Dreyfus był młodym kapitanem artylerii pochodzenia żydowskiego, w oparciu o spreparowane dowody skazanym za zdradę (przekazanie niemieckiej ambasadzie w Paryżu francuskich tajemnic wojskowych) w 1894 r. i zesłanym na Wyspę Diabelską w Gujanie. Mimo wyjścia na jaw dowodów świadczących, że to nie on dokonał przecieku tajnych informacji, lecz Ferdinand Esterhazy, dowody winy Esterhazy'ego zostały zatuszowane przez francuską generalicję usiłującą ukryć własne błędy, a Esterhazy uniewinniony. Skandal ujawnił pisarz Emil Zola publikując głośny list otwarty „J'accuse” (oskarżam) w 1898 r. Dreyfus był ponownie sądzony, ponownie uznany winnym, ale ułaskawiono go w 1899 r. Od wszystkich zarzutów oczyszczono go dopiero w 1906 r. Walczył w I wojnie światowej i awansował do stopnia pułkownika.  Wokół stosunku do afery Dreyfusa krystalizowały się polityczne spory ówczesnej Francji przebiegające na kilku płaszczyznach. Najważniejszy z nich dzielił prawicowe, monarchistyczne i klerykalne kręgi społeczeństwa od środowisk republikańskich, antymonarchistycznych i antyklerykalnych. Znaczenie miały też stosunkowo silne wówczas we Francji nastroje antysemickie.  Afera miała ważne reperkusje dla życia politycznego i społecznego Francji - prawica, zwłaszcza skrajna, została zepchnięta na margines. W 1905 r. we Francji wprowadzono rozdział kościoła od państwa, armię zaś podporządkowano kontroli cywilnej [pap].

Tytuł filmu „J'accuse”, nawiązuje do słynnego listu Emila Zoli, który opublikowany został w 1898 roku i był ważnym głosem w obronie Dreyfusa

Paweł Edelman współpracuje z Romanem Polańskim do czasu wspólnego sukcesu „Pianisty” w 2002 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz