czwartek, 29 lutego 2024

Ed Lachman z nagrodą honorową Camerimage

Znakomity autor zdjęć Edward Lachman został wyróżniony przez Festiwal EnergaCAMERIMAGE nagrodą za Całokształt Twórczości i odwiedzi Toruń już w listopadzie podczas kolejnej edycji wydarzenia.

30 lat od krakowskiej premiery „Listy Schindlera”

W tym roku upływa 30 lat od polskiej premiery legendarnej już „Listy Schindlera” Stevena Spielberga i z tej okazji na dużej sali Kina Kijów spotkają się twórcy filmy i osoby związane z produkcją. Wśród gości nie mogło zabraknąć Niusi Horowitz-Karakulskiej, ocalałej z Zagłady, która pracowała przy filmie jako konsultantka. Wydarzenie odbędzie się 5 marca 2024 roku.

Agnieszka Holland z Orłem za Osiągnięcia Życia

Agnieszka Holland została pierwszą Laureatką 26. Polskich Nagród Filmowych Orły. Nazwisko twórczyni, która już w poniedziałek na uroczystej gali w Teatrze Polskim odbierze statuetkę Orła za Osiągnięcia Życia, zostało ogłoszone w czwartek 29 lutego, podczas oficjalnego spotkania z Nominowanymi do nagród Polskiej Akademii Filmowej.

środa, 28 lutego 2024

Program kina Zamek w Szczecinie – marzec 2024

W marcu 2024 w kinie Zamek w Szczecinie będziemy prezentować wiele wydarzeń związanych z Oscarami. Wśród największych atrakcji przedpremierowy pokaz "Perfect Days", specjalny pokaz "20 dni w Mariupolu", seanse filmów krótkometrażowych, a na deser klasyczne "Oczy szeroko zamknięte".

wtorek, 27 lutego 2024

64. KFF. Polskie filmy w konkursie dokumentalnym

Czarno-biały zapis polskiej rzeczywistości sprzed ponad 40 lat i współczesne nagrania obrazujące przygraniczny kryzys dzieli czas, ale łączy narzucana odgórnie narracja. “Drzewa milczą” Agnieszki Zwiefki i “Rok z życia kraju” Tomasza Wolskiego to pierwsze polskie tytuły z programu 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Oba filmy zostały zaproszone do międzynarodowego konkursu dokumentalnego.

poniedziałek, 26 lutego 2024

Bilety do kin mogą pójść w górę

W rozmowie z serwisem wirtualnemedia.pl, prezes zarządu Multikina Mariusz Spisz, powiedział, że możemy spodziewać się w 2024 roku wzrostu cen biletów do kin.

Jacek Bromski ustępuje z funkcji prezesa SFP

„Pragnę Was zawiadomić, a czynię to z przykrością, że postanowiłem ustąpić z funkcji prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich przed końcem mojej kadencji” – pisze Jacek Bromski w oświadczeniu adresowanym do członków SFP. Bromski na czele SFP stał 28 lat. Wybór nowego prezesa/prezeski odbędzie się 22 czerwca, do tej pory na czele SFP stać będą Karolina Bielawska i Michał Kwieciński.

Muzyka ze „Znachora” z prestiżową nagrodą

IFMCA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Muzyki Filmowej) ogłosiło zwycięzców swoich nagród za 2023 rok. Najlepszym kompozytorem został Christopher Young, natomiast nagrodą za najlepszą muzykę wyróżniono Johna Williamsa za „Indianę Jonesa i artefakt przeznaczenie”. Nagrodę w kategorii Wschodząca Gwiazda otrzymał Paweł Lucewicz, autor muzyki do „Znachora”.

Nagrody Gildii Scenarzystów Polskich rozdane

W niedzielny wieczór 25 lutego, Gildia Scenarzystów Polskich po raz drugi przyznała nagrody za najlepsze scenariusze do filmów i seriali, które miały swoje premiery w 2023 roku. Nagrody powędrowały do twórców „Filipa” i „1670”.

Komiksowa „Monica” dla Justine Triet?

Justine Triet, autorka głośnej „Anatomii upadku” za którą zdobyła między innymi Złotą Palmę, nie wybrała jeszcze kolejnego projektu, ale na horyzoncie pojawiła się bardzo ciekawa propozycja. I to z udziałem Cate Blanchett.

„Poprzednie życie” najlepszym filmem niezależnym

Znani są już także laureaci Independent Spirit Awards, nagród przyznawanych produkcjom i twórcom kina niezależnego. Nagrodę dla najlepszego filmu zdobyło „Poprzednie życie” w reżyserii Celine Song.

„Oppenheimer” filmem roku wg PGA

Gildia Producentów Amerykańskich przyznała swoje doroczne nagrody. To prestiżowe wyróżnienie trafiło do twórców filmu „Oppenheimer”, który uznany został najlepszym filmem roku. To niemal na pewno gwarantuje temu filmowi Oscara w głównej kategorii. W sezonie nagród 2023/2024 film Christophera Nolana zdobył wszystkie najważniejsze wyróżnienia.

niedziela, 25 lutego 2024

Młodzi piszą do Ministra Kultury w sprawie tantiem

Zapraszam do zapoznania się z pełną treścią listu Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich do Ministra Kultury Bartłomieja Sienkiewicza. "Tantiemy z internetu to nasze być albo nie być".

Aktorskie Oscary przyznane. „Oppehneimer” najlepszy

Swoje doroczne nagrody przyznała Gildia Aktorów Ekranowych (Screen Actors Guild). To jedna z najliczniej reprezentowanych grup zawodowych pracujących w amerykańskim przemyśle filmowym. Corocznie nagrody tej Gildii bardzo dobrze zapowiadają finał Oscarów. Jeśli obie grupy będą głosować podobnie, to za dwa tygodnie głównego Oscara odbiorą twórcy „Oppenheimera”.

sobota, 24 lutego 2024

Złoty Niedźwiedź dla filmu „Dahomey”

Złotego Niedźwiedzia 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie otrzymał film dokumentalny "Dahomey" w reżyserii Mati Diop. Drugi rok z rzędu Berlinale wygrywa film dokumentalny.

„Anatomia upadku” najlepszym filmem z Francji

Główne nagrody Francuskiej Akademii Filmowej zdobył film „Anatomia upadku” w reżyserii Justine Triet. "Anatomia upadku" miała szansę na jedenaście Cezarów, a wieczór zakończyła ostatecznie z sześcioma statuetkami, w tym tą najważniejszą - w kategorii "najlepszy film".

piątek, 23 lutego 2024

4 x The Beatles od Sama Mendesa

Zapowiada się ekscytujący projekt i ciekawa forma dystrybucji nowych filmów Sama Mendesa. Twórca „American Beauty” i „1917” zrealizuje cztery filmy o każdym z członków zespołu The Beatles. Wszystkie te filmy pojawią się w kinach w jednym roku i w bardzo innowacyjnych dystrybucyjny sposób.

Scorsese z nagrodą i rolą w nowym filmie

Martin Scorsese, legendarny hollywoodzki reżyser, scenarzysta i producent filmowy, odebrał Honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości. Uroczystość odbyła się we wtorek, 20 lutego, wieczorem podczas 74. edycji festiwalu Berlinale. "Fascynująca w sztuce jest magia odkrywania wciąż czegoś nowego. A kino jest sztuką" - powiedział twórca.

Yorgos Lanthimos planuje już kolejny film

Reżyser „Biednych istot” Yorgos Lanthimos, inaczej niż Denis Villeneuve czy Christopher Nolan, tuż po sukcesie swojego najnowszego filmu, rozpoczyna pracę nad kolejnym. Lantimos na plan wchodzi już niedługo, a przecież w tym roku odbędzie się też premiera jego innego filmu.

czwartek, 22 lutego 2024

Twórcy walczą o tantiemy z internetu

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaproponowało zmiany, które mają pozbawić twórców tantiem z Internetu. Reprezentacja twórców i aktorów stawiła się dzisiaj w Sejmie, by wziąć udział w konferencji prasowej. Szeroko i bardzo fajnie o sprawie pisze ponownie Brunon Hawryluk, autor podcastu Natural Born Writers - podcast dla scenarzystów.

wtorek, 20 lutego 2024

„Pianoforte” już za chwilę w internecie

„Pianoforte” to intymny portret młodych pianistów biorących udział w Konkursie Chopinowskim, jednym z najbardziej prestiżowych i najstarszych konkursów muzycznych na świecie. Kamera od kulis pokazuje z czym muszą mierzyć się artyści, przed którymi stoi wyjątkowa życiowa szansa. Emocjonalny rollercoaster z muzyką Fryderyka Chopina w tle już od 1 marca w HBO Max.

Nolana zainteresowany horrorem

Nic nie zostało przesądzone, ale Christopher Nolan nie miałby nic przeciwko nakręceniu horroru. W jego rękach byłby to na pewno bardzo ciekawy projekt.

poniedziałek, 19 lutego 2024

Mocny start w kinach nowych „Samych swoich”

Wygląda na to, że będziemy mieli kolejny polski przebój kinowy w 2024 roku. Dobry start zanotował bowiem film „Sami swoi. Początek”, który w pierwszy weekend zobaczyło ponad 200 tysięcy widzów.

Na planie „Strefy interesów”

[WIDEO] Kilka dni temu w internecie pojawił się materiał wideo dotyczący realizacji „Strefy interesów”. Można zobaczyć tutaj między innymi pracę zespołu Łukasza Żala i poznać interesujący pomysł dotyczący filmowania tej historii.

niedziela, 18 lutego 2024

„Oppenheimer” i Puszczyńska z nagrodami BAFTA

Brytyjska Akademia Filmowa i Telewizyjna przyznała swoje nagrody. BAFTA to jedne z najważniejszych wyróżnień w branży filmowej i dobrze zwiastują Oscarową przyszłość. Wśród wyróżnionych znalazła się Ewa Puszczyńska, jedna z producentek „Strefy interesu”. Ta brytyjsko-polska koprodukcja zdobyła trzy nagrody, za najlepszy film brytyjski, najlepszy film nieanglojęzyczny oraz dźwięk. Tytuł najlepszego filmu roku dla „Oppenheimera”, który otrzymał w sumie siedem nagród, na 13 nominacji.

Annie Awards 2024. Nagrody rozdane

„Spider-Man: Poprzez uniwersum” zdominował 51. edycję nagród Annie, najważniejszych wyróżnień przyznawanych w USA animacjom. Film ten zdobył tytuł najlepszego filmu animowanego i sześć innych wyróżnień. To czyni ten film faworytem animowanego Oscara, jednak niczego nie przesądzajmy, bowiem Annie zdobyła też japońska animacja „Chłopiec i czapla”.

Bez tantiem dla twórców ze streamingu w Polsce

To bardzo zaskakujące. Nowy rząd, podobnie jak ten poprzedni, nie chce poddać pod głosowanie dyrektywy Unii Europejskiej, nakazującej platformom stremingowym wypłacanie tantiem polskim twórcom. Jesteśmy ostatnim krajem, w którym nie wdrożono tego dokumentu. O sprawie piszą środowiska filmowe w Polsce. Bardzo ciekawy głos opublikował Brunon Hawryluk, autor podcastu Natural Born Writers - podcast dla scenarzystów. Jego głos w tej sprawie bardzo ciekawie naświetla całą tę sytuację. Oto ten głos, w całości.

piątek, 16 lutego 2024

„Sami swoi. Początek”, czyli znowu chłopi

Nie jest dobrze. „Sami swoi. Początek” to film pod wieloma względami nieudany. Nie jest to porażka totalna, ale po prostu przeciętny produkt odcinający kupony od legendarnego oryginału. Dla mnie seans totalnie bez sensu, ale może znajdą się fani? Bo skoro „Kogel Mogel” ściągnął tłumy…

„Las” Lidii Dudy z premierą już w marcu

Najnowszy film Lidii Dudy „Las” został zakwalifikowany do Konkursu Głównego Thessaloniki Documentary Film Festival.

czwartek, 15 lutego 2024

Ktoś kłamie w sprawie nowego „Road House”

Jest spore zamieszanie wokół nowej wersji „Road House”, ale dzięki temu otrzymaliśmy fajną informację o polityce kinowej firm streamingowych i patrzymy na branżowe bagno. A wszystko wokół nowego filmu w reżyserii Douga Limana i z Jake’em Gyllenhaalem w głównej roli.

Filmy krótkie nominowane do Oscarów 2024 w kinach

Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Nominacje ogłaszane są w 23 kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych filmów krótkometrażowych. Krótkie metraże pokazywane są w zestawach po kilka filmów, dzięki czemu jedna wizyta w kinie to spektrum emocji i niesamowitych, inspirujących historii zaklętych w krótkiej formie. Oto najlepsze shorty sezonu, które warto zobaczyć na dużym, kinowym ekranie. Znaleźć je będzie można w najlepszych kinach w całej Polsce.

środa, 14 lutego 2024

Pamiątkowe zdjęcie nominowanych do Oscarów

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zorganizowała doroczne spotkanie nominowanych do Oscara, tradycyjny lunch. Finałem wydarzenia było pamiątkowe zdjęcie osób, które w tym roku zabiegają o nagrody.

Jimmy Kimmel jedzie na Oscary

[WIDEO] Pojawił się zabawny i fajnie zrealizowany filmik, który promuje tegoroczne rozdanie Oscarów. Jego bohaterem jest prowadzący galę Jimmy Kimmel, ale gwiazd jest w nim więcej.

wtorek, 13 lutego 2024

„20 dni w Mariupolu” w polskich kinach w marcu!

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie jest dystrybutorem nominowanego do Oscara dokumentu „20 dni w Mariupolu” w reż. Mścisława Czernowa. Ogólnopolska premiera filmu odbędzie się 8 marca, ale już wcześniej film pojawi się na pokazach przedpremierowych. „20 dni w Mariupolu” to faworyt Oscarowej kategorii poświęconej pełnometrażowym dokumentom. Wstrząsające i wybitne filmowe doświadczenie.

poniedziałek, 12 lutego 2024

Smarzowski kręci „Dom dobry”. Obsada i dystrybutor

Trwają zdjęcia do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego pt. „Dom dobry”. Reżyser znany z filmów poruszających ważne społecznie tematy, tym razem nakręci film o przemocy domowej. Znana jest już obsada filmu, dystrybutor i przybliżona data premiery – niestety odległa.

niedziela, 11 lutego 2024

„Śnieżne bractwo” dominuje podczas nagród Goya

Nominowany do Oscara film „Śnieżne bractwo” nie miał sobie równych podczas tegorocznych nagród Hiszpańskiej Akademii Filmowej – Goya. Wyróżnienia te wręczono po raz 38, a „Śnieżne bractwo” zdobyło aż 12 nagród.

Oscary 2024. Mój ranking filmów

Dokładnie za miesiąc znane będą już wyniki Oscarów 2024. O tytuł najlepszej produkcji roku rywalizuje 10 filmów – w zdecydowanej większości, bardzo udanych propozycji. Dziś przedstawiam mój subiektywny ranking tytułów zabiegających o najważniejszą nagrodę filmową na świecie.

Christopher Nolan najlepszym reżyserem

Gildia Reżyserów Amerykańskich przyznała swoje doroczne nagrody. Za reżyserię filmu fabularnego wyróżnienie zdobył Christopher Nolan, autor filmu „Oppenheimer”. To niemal na pewno zapewnia mu też Oscara w tej kategorii. Nagrody Gildii Reżyserów przyznane zostały po raz 76.

piątek, 9 lutego 2024

Czy będą kolejne nowe kategorie Oscarowe?

Szerokim i zdecydowanie pozytywnym echem odbiła się decyzja Amerykańskiej Akademii Filmowej o stworzeniu nowej Oscarowej kategorii, którą od 2026 roku doceniani będą reżyserzy obsady, czyli ludzie od castingu. Czy to koniec nowych kategorii w Oscarach, czy Akademia usłyszy propozycje innych grup zawodowych, które od lat zabiegają o stworzenie dla nich kategorii?

O tym, jak Robert Downey Jr. uratował kino

Trwa kampania Oscarowa filmu „Oppenheimer” i Christopher Nolan udziela się w licznych programach telewizyjnych. Podczas jednego z takich wydarzeń, tematem rozmowy stał się Robert Downey Jr., który zmierza po Oscara za rolę drugoplanową. Nolan powiedział między innymi, że obsadzenie aktora w roli Iron Mana było jedną z "najważniejszych decyzji w historii branży filmowej".

czwartek, 8 lutego 2024

Saturny rozdane. Indiana Jones, Avatar, Barbie

Academy of Science Fiction, Fantasy and Horror Films przyznała swoje doroczne nagrody, znane w branży jako Saturny. Wśród docenionych są m.in. „Avatar: Istota wody”, „Barbie” i „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia”.

Będzie nowa Oscarowa kategoria!

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zgodziła się na stworzenie nowej Oscarowej kategorii. Swoją nagrodę otrzymywać będą osoby odpowiedzialne za Casting. Czas na zmiany także w Polsce.

Wpływ „zachęt” filmowych na polską gospodarkę

 


W poniedziałek 5 lutego w warszawskim kinie Kultura odbyła się prezentacja raportu, przygotowanego na zlecenie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przez KPMG w Polsce. Materiał dotyczył wpływu programu 30% Cash Rebate, znanego jako system „zachęt”, na polską gospodarkę oraz rynek produkcji audiowizualnej.

Nominacje do 26. Orłów, Polskich Nagród Filmowych

Znane są już nominacje do 26. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły. Najwięcej, bo aż 16 nominacji przypadło filmowi „Kos” w reżyserii Pawła Maślony. O nagrody w 13 kategoriach powalczy „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego oraz „Doppelgänger. Sobowtór” w reżyserii Jana Holoubka. „Chłopi” otrzymali osiem nominacji, „Zielona granica” Agnieszki Holland ma szansę na sześć statuetek, a na pięć „Znachor” Michała Gazdy. O Orła dla Najlepszego Filmu rywalizować będą: „Chłopi”, „Zielona granica”, „Doppelgänger. Sobowtór”, „Filip” i „Kos”. Laureatów nagród poznamy 4 marca.

środa, 7 lutego 2024

Dyrektor FINA odwołany

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego 6 lutego 2024 r. odwołał Roberta Kaczmarka z funkcji dyrektora Filmoteki Narodowej — Instytutu Audiowizualnego. Powodem odwołania były poważne naruszenia przepisów dotyczących ochrony danych osobowych oraz niedopełnienie obowiązków związanych z zabezpieczeniem zasobu archiwalnego instytucji.

List w sprawie dyrektora PISF u ministra kultury

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, kilka tysięcy ludzi filmu podpisało się pod listem do ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Radosława Śmigulskiego. List kończy apel środowiska filmowego o przeprowadzenie w PISF działań kontrolnych i podjęcie "odpowiednich kroków naprawczych".

poniedziałek, 5 lutego 2024

Filmy o Villas, Wajdzie i rzezi Woli wsparte przez PISF

Znane są już wyniki ostatniego w 2023 roku naboru w ramach Programu Operacyjnego Produkcja Filmowa w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Na liście dofinansowanych jest sporo ciekawych produkcji, w tym m.in. film o Violettcie Villas, o wydarzeniach na Woli w 1944 roku, dokument poświęcony Andrzejowi Wajdzie, drugi film Damiana Kocura, debiut fabularny wsparty produkcyjnie przez Ewę Puszczyńską.

Nolan widział „Diunę. Część 2” i jest…

Nie może być lepszej rekomendacji, niż pozytywna opinia Christophera Nolana, a ten najwyraźniej widział już „Diunę. Część 2”, bo wystawił filmowi piękną laurkę. Twórca „Oppenheimera” porównuje drugą „Diunę” do najpopularniejszej serii science fiction w historii kina.

Nagrody Grammy za muzykę filmową

Po raz 66 rozdano nagrody Grammy, najważniejsze wyróżnienia w branży muzycznej. Wielkimi wygranymi w tym roku zostali Taylor Swift, SZA i Boygenius, ale ja oczywiście patrzę na kategorie dotyczące filmu i muzyki filmowej. Swoją 26 nagrodę Grammy zdobył John Williams. Tegoroczne Grammy zapewne dobrze wskazują na faworytów muzycznych Oscarów.

Pięć duńskich Oscarów dla „Apolonia, Apolonia”

Duńska kinematografia przyznała nagrody Robert, uznawane za ich odpowiednik amerykańskich Oscarów. Aż pięć nagród zdobył pełnometrażowy film dokumentalny „Apolonia, Apolonia”, który powstał przy wsparciu polskiej kinematografii i Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film.