Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie jest dystrybutorem nominowanego do Oscara dokumentu „20 dni w Mariupolu” w reż. Mścisława Czernowa. Ogólnopolska premiera filmu odbędzie się 8 marca, ale już wcześniej film pojawi się na pokazach przedpremierowych. „20 dni w Mariupolu” to faworyt Oscarowej kategorii poświęconej pełnometrażowym dokumentom. Wstrząsające i wybitne filmowe doświadczenie.
„20 dni w Mariupolu” to dokument, który przyniósł swoim twórcom nagrodę Pulitzera, to zwycięzca najważniejszych festiwali filmowych na świecie, takich jak Sundance, CPH:DOX czy IDFA. Film docenili również polscy widzowie – publiczność i jurorzy Konkursu głównego 23. MFF WATCH DOCS. Film został objęty patronatem Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
Ogólnopolska premiera filmu odbędzie się 8 marca 2024 r., ale będzie go można zapewne znaleźć w kinach na pokazach przedpremierowych organizowanych w związku z rocznicą pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę (24 lutego).
„20 dni w Mariupolu” to wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji: zapis zagłady tytułowego miasta z narażeniem życia zrealizowany przez jedynego korespondenta, który pozostał w nim do końca. To filmowe dzieło zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną trzyma w napięciu od pierwszych minut aż po finał. Niewielu twórców z taką mocą pokazuje bezlitosne okrucieństwo wojny. Czernow i ekipa nie czynią tego jednak, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata.
Film tylko dla widzów dorosłych.
***
Oglądanie tego filmu to doświadczenie bolesne i bardzo emocjonalne. Zdecydowanie jest to film dla widzów dorosłych, odpornych na obrazy, w których oglądamy przerażające świadectwo wojennego zniszczenia i okrucieństwa. Wiele z tych obrazów już nie wyjdzie z głowy… Wkrótce na blogu opublikuję dłuższą ocenę filmu „20 dni w Mariupolu”.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz