Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zgodziła się na stworzenie nowej Oscarowej kategorii. Swoją nagrodę otrzymywać będą osoby odpowiedzialne za Casting. Czas na zmiany także w Polsce.
Rada Gubernatorów Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła utworzenie nowej Oscarowej kategorii, którą doceniane będą najlepsze osiągnięcia w castingu czyli w reżyserii obsady. Po raz pierwszy o nominacje i Oscara rywalizować będą twórcy castingów do filmów, których premiery będą miały miejsce w 2025 roku, czyli będą kwalifikować się do 98. edycji Nagród Akademii. Oznacza to, że nominacje i laureatów w tej kategorii poznamy za dwa lata, w 2026 roku.
To pierwsza od 2001 roku nowa kategoria stworzona przez Akademię, a wtedy powstał Oscar dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego. Tym samym Akademia powróci do liczby 24 kategorii, bo niedawno połączono kategorie dźwiękowe i dziś Oscary przyznawane są w 23 kategoriach.
Oddział dyrektorów castingów powstał w Akademii w lipcu 2013 roku i dziś liczy blisko 160 członków. „Kierownicy castingu odgrywają zasadniczą rolę w kręceniu filmów, a w miarę rozwoju Akademii z dumą dodajemy Casting do dyscyplin zawodowych, które uznajemy i celebrujemy” – powiedzieli dyrektor generalny Akademii Bill Kramer i prezes Akademii Janet Yang. „Gratulujemy członkom oddziału dyrektorów castingów tego ekscytującego kamienia milowego oraz ich zaangażowania i pracowitości podczas całego procesu dotyczącego tworzenia nowej kategorii”.
Dyrektorzy oddziału dyrektorów ds. castingu w Akademii Richard Hicks, Kim Taylor-Colman i Debra Zane przekazali we wspólnym oświadczeniu: „W imieniu członków oddziału dyrektorów castingu chcielibyśmy podziękować Radzie Gubernatorów, Komisji ds. Nagród i kierownictwu Akademii za wsparcie. Ta nagroda jest zasłużonym uznaniem wyjątkowych talentów reżyserów castingu i świadectwem oddanych wysiłków naszej branży”.
Walka
o uznanie reżyserów/reżyserek castingów sięga końca lat 90., kiedy to zaczęto gorąco
zabiegać o dodanie tej kategorii do Oscarowej ceremonii. W 1999 roku nie zyskała ona jednak szerokiego poparcia i nie doczekała się realizacji, a jednym z powodów miało być to, że była to bardzo sfeminizowana grupa zawodowa i napotkała ona na opór męskiej części Akademii.
W Polsce specjaliści od castingów także zabiegają o włączenie tej dziedziny filmowego rzemiosła do oficjalnych nagród, przyznawanych na festiwalu w Gdyni (gdzie wręczana jest nagroda pozaregulaminowa) i do Orłów (gdzie kategorii tej nie ma w ogóle). Polscy specjaliści od castingu (reżyseria obsady) przyznają swoje własne doroczne nagrody, które są dedykowane Weronice Migoń.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz