poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Wraca #KinoNiepodległej! Najważniejsze filmy stulecia znów w Karpaczu


Jan Jakub Kolski, Grażyna Błęcka-Kolska i Łukasz Maciejewski w sobotę 15 sierpnia w Karpaczu będą gośćmi pokazu arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Organizatorem wydarzenia jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wstęp wolny!

Zapraszamy od godz. 17.00 do Parku przy Lipie Sądowej (ul. Konstytucji 3 Maja), by wspólnie obejrzeć wybrane filmy, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii. Na pierwszy ogień - projekcja słynnej animacji Jana Lenicy - „Labirynt”, następnie zobaczymy mistrzowski dokument Marcela Łozińskiego „Wizyta”. Po nim, o godz. 17:30 projekcja arcydzieła Jerzego Kawalerowicza - „Matka Joanna od Aniołów”. Następnie o godz. 19:30 odbędzie się spotkanie z reżyserem, Janem Jakubem Kolskim i aktorką, Grażyną Błęcką-Kolską, które poprowadzi krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Tuż po spotkaniu (o godz. 20.20) zapraszamy na projekcję filmu „Jańcio Wodnik” w reż. Jana Jakuba Kolskiego.

Podczas wydarzenia odbędą się konkursy z nagrodami ufundowanymi przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz wiele innych atrakcji. Wstęp jest bezpłatny. Ideą organizacji pokazów jest upowszechnienie i promocja polskiej klasyki filmowej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Tegoroczna odsłona cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” wystartowała 8 sierpnia w Wiśle. Na kolejne wydarzenia Polski Instytut Sztuki Filmowej zaprasza do Kazimierza Dolnego (16 sierpnia), Kołobrzegu (22 sierpnia) i Mikołajek (29 sierpnia). W trakcie pokazów prezentowane są dzieła najwybitniejszych polskich twórców, m.in. Jerzego Kawalerowicza, Jerzego Skolimowskiego, Kazimierza Kutza, Krzysztofa Zanussiego, Janusza Morgensterna, Jana Jakuba Kolskiego czy Andrzeja Barańskiego. Oprócz filmów fabularnych będzie można zobaczyć także dzieła mistrzów polskiego dokumentu, m.in. Kazimierza Karabasza, Krzysztofa Kieślowskiego i Marcela Łozińskiego. Pokażemy też prawdziwe perły polskiej animacji – filmy Witolda Giersza, Jana Lenicy czy Juliana Józefa Antonisza.

Projekcjom towarzyszą spotkania z twórcami, które prowadzi Łukasz Maciejewski. Tegoroczni goście to m.in. Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Jerzy Zelnik, Joanna Trzepiecińska i Andrzej Barański. Cykl „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” Instytut realizuje w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

Pokazy filmów, jak i spotkania, prowadzone są zgodnie z aktualnymi zasadami i ograniczeniami wprowadzonymi na czas trwania pandemii COVID-19. Na terenie znajdują się środki do dezynfekcji, a uczestnikom na wejściu mierzona jest temperatura.

Karpacz (15.08.2020):
Park przy Lipie Sądowej
ul. Konstytucji 3 Maja

17.00 „Labirynt”, reż. Jan Lenica
17.15 „Wizyta”, reż. Marcel Łoziński
17.30 „Matka Joanna od Aniołów”, reż. Jerzy Kawalerowicz
19.30 Spotkanie z Janem Jakubem Kolskim, Grażyną Błęcką-Kolską i Łukaszem Maciejewskim
20.20 „Jańcio Wodnik”, reż. Jan Jakub Kolski

„Labirynt”, reż. Jan Lenica (1962), 14 min.
Autorski film, zrealizowany metodą wycinanki, mieszczący się w filozoficzno-refleksyjnym nurcie polskiej szkoły animacji lat 60. XX wieku. Człowiek ze sztucznymi skrzydłami ląduje w labiryncie dziwnego miasta, spotyka hybrydyczne, groźne i fascynujące jednocześnie postaci. Uciekając – ginie w walce ze skrzydlatymi potworami.

„Wizyta”, reż. Marcel Łoziński (1974), 15 min.
Film dokumentalny w formie reportażu. Szkic do portretu młodej kobiety, która samodzielnie pracuje na roli, a mimo to znajduje czas na rozrywki kulturalne. Czytanie i teatr to jej życiowe pasje.

„Matka Joanna od Aniołów”, reż. Jerzy Kawalerowicz (1960), 103 min.
Scenariusz powstał na motywach znanego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza, które nasycone atmosferą niesamowitości i mrocznego mistycyzmu, jest również subtelną analizą ludzkich uczuć. „Matka Joanna od Aniołów” nie poddaje się jednoznacznej interpretacji. „Klasztorny melodramat”, traktat o konflikcie „boskości” i „ludzkości” w człowieku, filozoficzna rozprawa na temat problemu zła? Film do dziś frapuje, zastanawia, intryguje, prowokuje do kolejnych pytań.

„Jańcio Wodnik”, reż. Jan Jakub Kolski (1993), 100 min.
Tytułowy bohater, grany przez Franciszka Pieczkę, to filozof, człowiek kochający życie i swoją młodą żonę, Weronkę (w tej roli Grażyna Błęcka-Kolska). Jańcio żyje w zgodzie z Bogiem i nie przypuszcza, że zostanie przez niego wystawiony na próbę. Przekonuje się o posiadanej mocy czynienia cudów. Zostawia swoją ciężarną żonę i rusza w świat, obiecując wrócić przed rozwiązaniem. Jańcio wędruje po wsiach uzdrawiając ludzi. Na swej drodze Jańcio spotyka Stygmę (Bogusław Linda), wędrownego kuglarza udającego stygmatyka. Ten towarzyszy mu w dalszej wędrówce.

(Opisy filmów na podstawie informacji pochodzących z portalu filmpolski.pl). [artykuł sponsorowany]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz