czwartek, 26 marca 2015

Nie Nolan i Jackson tylko Spielberg


Na liście kandydatów do wyreżyserowania filmowej wersji tej słynnej książki science-fiction byli m.in. Christopher Nolan, Peter Jackson, Edgar Wright, Matthew Vaughn i Robert Zemeckis. Ostatecznie "Ready Player One" nakręci Steven Spielberg. Dla fanów reżysera oraz gatunku jest to rewelacyjna wiadomość.

Książka Ernesta Cline'a zatytułowana "Ready Player One" jest cyberthrillerem, a jej historia rozgrywa się w przyszłości. Została ona wydana w 40 krajach i cieszy się pozycją bestsellera. O powieści tej pozytywnie wypowiadało się wiele autorytetów, a projekt filmowy opisywany jest jako połączenie "Charliego i fabryki czekolady" z "Matrixem" i "Avatarem". Prawa do filmowej wersji ekranizacji wygrała po zaciekłej walce firma Warner Bros., która zapłacił pół miliona dolarów. Projekt filmu został ogłoszony już pięć lat temu, jeszcze zanim książka trafiła do sprzedaży.

Bohaterem "Ready Player One" jest nastolatek Wade Watts, który ucieka przed szarą codziennością, logując się do wirtualnego świata Oasis - utopii, w której użytkownicy wiodą alternatywne życie. Gdy ekscentryczny twórca gry umiera, rozpoczyna się rywalizacja o jego majątek. Miliony dolarów zgarnie ten z graczy, który odnajdzie w Oasis ukryty skarb. Rozpoczyna się zabójczy wyścig, zarówno w świecie wirtualnym, jak i realnym.

Steven Spielberg wyreżyseruje i wyprodukuje film, na podstawie scenariusza Zaka Penna. Spielberg powraca do współpracy ze studiem Warner Bros., z którą nakręcił kilka filmów w latach 80-tych i 90-tych. Zawsze czułem, że Steven jest reżyserem marzeń dla tego projektu – powiedział Greg Silverman z Warner Bros.

Najnowszy film Spielberga to "Bridge of Spies", a jego premiera zapowiadana jest na październik. Latem przyszłego roku pojawi się kolejny projekt reżysera, ale tym razem dla dzieci i zatytułowany "The BFG". Od razu po tej pracy Spielberg rusza z realizacją "Ready Player One".