środa, 11 marca 2015

Powstaje film o Radiu ABC, miejscu gdzie narodziła się Stopklatka.pl

Złote czasy...
"Siwy dym" to tytuł filmu dokumentalnego o Radio ABC. Jego realizacja jest na półmetku - po etapie zdjęć przyszedł czas na montaż. Pieniądze na ten cel twórcy zamierzają zebrać przy pomocy portalu "Wspieram.to". To z Radia ABC wywodzi się portal Stopklatka. Pamiętać bowiem należy, że zanim Stopklatka trafiła do internetu, była przez wiele lat wiodącą audycją filmową w Szczecinie. Miałem możliwość ją współtworzyć przez wiele lat. I były to fajne czasy, a do dziś przechowuję archiwa z tych wieczornych spotkań z filmem.

Z radiową Stopklatką wiążą się liczne wspomnienia. Z tego miejsca wyszedł portal, który był mi szczególnie bliski przez ponad 10 lat. Sporo fajnych rzeczy wydarzyło się w okresie radiowej Stopklatki, wielu fajnych ludzi udało się tam poznać, z wieloma współpracowałem przez lata nawet, gdy radia już nie było. Miało Radio swoje miejsce na szczecińskiej mapie i jest pamiętane do dziś. Powstaje film...

Oficjalny komunikat na temat filmu o Radiu ABC:


-Chcielibyśmy nasze radio wpisać w historię Szczecina. Do 2005 roku słuchały go tysiące mieszkańców. Liczymy na to, że darzą rozgłośnię sentymentem i pomogą nam zrobić kolejny krok w uchwyceniu naszego marzenia - mówi Małgorzata Olejniczak, w latach 90. dziennikarka ABC, pomysłodawczyni realizacji dokumentu.

Wspieram.to jest stroną internetową, która umożliwia przekazywanie pieniędzy na pomysły i projekty artystyczne, kulturalne, społeczne. Dzięki niej mogą być one finansowane także przez osoby, które uznają je za ważne, bliskie, warte realizacji. Pozyskiwanie funduszy poprzez "Wspieram.to" odbywa się na zasadzie "wszystko albo nic".

Kampania "Siwego dymu" rozpocznie się 11 marca i potrwa 45 dni. Zainteresowani projektem mogą wesprzeć go dowolną kwotą przez adres wspieram.to/siwydym w zamian za fizyczne nagrody, np. bilet na specjalny pokaz filmu, czy zabytkowy kubek z ABC. Tylko wtedy gdy połączone wsparcie wielu fanów radia będzie wystarczające, cel zostanie osiągnięty - w przeciwnym wypadku Wspierający otrzymują zwrot wpłaconej kwoty. Jest to metoda zarówno na weryfikację pomysłu, jak i zainteresowania Szczecinian - bo to dla nas właśnie powstaje film o Radio ABC.

Wśród nagród za wsparcie znajdują się zaproszenia na specjalny pokaz filmu, który twórcy zrealizują jesienią w szczecińskiej OFF Marinie. Otrzymuje je każdy, kto wesprze film kwotą  20 zł lub większą.

Ponadto kupić można m.in.:
Roberta "Siwego" Nowaka, znakomitego DJ z ABC i bohatera filmu dokumentalnego "Siwy dym, by poprowadził imprezę taneczną.
DJ-sety "tribute to Radio ABC" nagrane przez znakomitych  DJów Maćka Gorzelaka i Jerrego Jersona. 
Kolekcjonerską fotografię pierwszej siedziby Radia ABC przy Mazowieckiej 14, wykonaną przez Marcina Korneluka, który jako chłopak pracował w dziale reklamy radia, a teraz jest reżyserem filmowym, fotografem, studentem Akademii Sztuki w Szczecinie.
Sesję fotograficzną wykonaną przez Agnieszkę Muchlę, dziennikarkę Radia ABC, której pasją jest fotografia artystyczną.
Fotografie Wojciecha Waglewskiego, lidera grupy VooVoo, który jest ambasadorem realizacji filmu dokumentalnego "Siwy dym".
Obraz namalowany przez Monikę Graetzer-Tortorellę, która również pracowała w newsroomie radia w latach 90.
DVD z filmem "Przyszedł człowiek i wziął" z autografem reżyserów Jędrzeja Niestroja i Rafała Przybyła.
Wśród cegiełek są także archiwalia m.in.: kubki z 1997 r. oraz z ABC reAKTYWACJI w 2013 r.,
unikalna, bo jedyna zafoliowana kaseta "Czasu coraz mniej" z dla powodzian, jaka Radio ABC przeprowadziło w lipcu 97 r., archiwalne audycje oraz fotografie.

Za film odpowiadają m.in.:
Anna Krasowska (montaż)
Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Montowała kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. „Wrzecino czasu” i „Słoneczny zegar” Andrzeja Kondratiuka i Igi Cembrzyńskiej, „Tony Halik opisuje świat” i „Historia Normana Davisa” Krzysztofa Wierzbickiego, „Wilno Miłosza” w reż. Andrzeja Miłosza  czy „Pasja według księdza Jerzego” Leszka Wasiuty i Andrzeja Baworowskiego.

Jędrzej Niestrój (reżyseria, scenariusz)
Absolwent tzw. "Kowalni" i wieloletni wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale rzeźby oraz absolwent Mistrzowskiej Szkoły Wajdy. Prowadzi także wykłady z nowych mediów w Akadamii J. Długosza w Częstochowie. Ma na swoim koncie m.in. znakomity film dokumentalny "Przyszedł człowiek i wziął", który w 2009 roku był pokazywany podczas HotDocs w Toronto w Kanadzie, w bloku najciekawszych światowych dokumentów, a także miał pokazy w Wielkiej Brytanii, RPA, Grecji oraz w Polsce. Prace wystawiał w Galerii Narodowej Zachęta, Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Należy do nowego pokolenia artystów, którzy po 1989 r. w polskiej sztuce wprowadzali multimedia jako narzędzia pracy twórczej. Realizował filmy i projekty m.in. z Arturem Żmijewskim, artystą uznawanym za jednego z najlepszych współczesnych twórców w Europie. Razem zrobili m.in. uznaną za wybitną pracę „Berek”, „KR WP”.

Małgorzata Olejniczak (scenariusz, koprodukcja)
Dziennikarz, redaktor, wykładowca. Debiutowała w radio ABC w 1993 r. i pracowała w nim do 2000 r.. Była dziennikarzem, reporterem, wydawcą, sekretarzem redakcji, a także p.o. redaktora naczelnego. Od 2000 r. w Warszawie. Była m.in. z-cą redaktora naczelnego Ogólnopolskiego Magazynu "Dlaczego", portalu internetowego "Korba.pl", redaktorem w magazynie "Cogito" i "Lider Cogito" oraz z-cą szefa działu w "Super Ekspressie". Obecnie jest redaktorem w wydawnictwie Polskapresse. W 2012 r. w wydawnictwie Buchman opublikowała biografię Wincentego Witosa, pracuje nad kolejną książką i scenariuszem filmu fabularnego.

Więcej informacji o produkcji można znaleźć również na:
facebook.com/radio.abc.szczecin