poniedziałek, 2 marca 2015

Orły 2015: "Bogowie" polskiego kina


W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2015. Artur Cichmiński na sali i Krzysztof Spór przed komputerem relacjonowali na żywo przebieg tego wydarzenia. "Bogowie" okazali się bezkonkurencyjni zdobywając w sumie siedem nagród. Tyle samo otrzymały wszystkie produkcje o Powstaniu Warszawskim.

Zgodnie z oczekiwaniami o tytuł najlepszego filmu zeszłego roku rywalizowały ze sobą dwie najpopularniejsze polskie produkcje 2014 roku. Siedem nagród, w tym te najważniejsze i tytuł najlepszego filmu roku dla "Bogów". Siedem nagród zdobyły też wszystkie produkcje o Powstaniu Warszawskim, w tym cztery dla "Miasta 44".

"Bogowie" otrzymali Orły dla najlepszego filmu roku, za reżyserię, scenariusz, główną i drugoplanową rolę męską, zdjęcia oraz nagrodę publiczności.  Zdecydowana dominacja podczas tegorocznych Polskich Nagród Filmowych oraz co najważniejsze w polskich kinach, gdzie film obejrzało ponad 2,2 mln widzów. Reżyser filmu Łukasz Palkowski obchodzi dziś 2 marca swoje 39 urodziny, a to taki raczej przypadkowy dodatkowy prezent od branży…

Siedem Orłów zdobyły też produkcje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu. Fabularne "Miasto 44" otrzymało cztery nagrody, w tym za kostiumy, montaż, scenografię oraz dla Zofii Wichłacz w kategorii Odkrycie. Dwie nagrody zdobył dokument "Powstanie Warszawskie", który doceniono właśnie wśród produkcji niefabularnych oraz za dźwięk. Orła otrzymał też serial "Czas honoru – Powstanie", w nowoutworzonej kategorii poświęconej filmowym serialom.

Nagrody aktorskie zdobyli: Tomasz Kot i Piotr Głowacki z "Bogów" oraz Maja Ostaszewska za "Jacka Stronga" i Kinga Preis za "Pod Mocnym Aniołem". Czesław Niemen jest laureatem Orła za muzykę, a "Lewiatan" to najlepszy film europejski doceniony Orłem. Franciszek Pieczka zdobył nagrodę za Osiągnięcia Życia.

NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANA PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH

NAJLEPSZY FILM
"Bogowie" - reż. Łukasz Palkowski
W pełni zasłużone zwycięstwo filmu, którego bohaterem jest Zbigniew Religa i jego zespół przeprowadzający pierwszy w Polsce przeszczep serca. Znakomicie poprowadzona opowieść zgarnęła w sumie siedem Orłów. To także najpopularniejszy polski film w kinach w 2014 roku. Reżyser filmu Łukasz Palkowski obchodzi dziś swoje 39 urodziny :)

NAJLEPSZA REŻYSERIA
Łukasz Palkowski - „Bogowie”
Niewiele osób wierzyło w inny obrót spraw. W pełni zasłużone zwycięstwo, choć wśród pokonanych nie mniej wybitni Jan Komasa i Wojtek Smarzowski.

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA
Maja Ostaszewska - „Jack Strong”
Nie jestem fanem tej roli, ale też wydaje mi się, że nie była to najmocniejsza kategoria w tym roku. Prywatnie stawiałem na młodą aktorkę z "Miasta 44", ale Akademia już ją nagrodziła w kategorii Odkrycie. Od początku rola pani Ostaszewskiej pasowała mi bardziej do drugoplanowych, a to zapewne pokazuje, że ról kobiecych głównych nie było zbyt wiele w zeszłym roku. W tym miejscu odnotuję tylko brak Jowity Budnik za rolę w "Jezioraku".

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA
Tomasz Kot - „Bogowie”
Nie mogło być inaczej. Zdecydowany faworyt Orłów 2015, ale też od pierwszego seansu filmu "Bogowie" nie było wątpliwości, że aktor zgarnie wszystkie możliwe nagrody. Tak było w Gdyni i teraz Orły to potwierdzają.

NAGRODA ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA
Franciszek Pieczka
Pamiętajmy o dorobku artystycznym pana Franciszka. To nie tylko Gustlik, ale też aktor znany z takich filmów, jak m.in: "Matka Joanna od Aniołów", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Żywot Mateusza", "Perła w koronie", "Wesele" Wajdy, "Potop", "Ziemia obiecana", "Matka Królów", "Austeria", "Siekierezada", "Pogrzeb kartofla", "Jańcio Wodnik", "Historia kina w Popielawach", "Quo vadis", "Jasminum". Na zdjęciach z gali widać, że moment ten uhonorowany został owacją na stojąco.

NAJLEPSZY DŹWIĘK
Bartosz Putkiewicz - „Powstanie Warszawskie”
Podobnego zdania kilka tygodni temu byli amerykańscy specjaliści od dźwięku, którzy docenili ekipę polskiego dokumentu.

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
Piotr Sobociński Jr.  - „Bogowie”
W tej kategorii nominowanych było 16 autorów zdjęć, w tym 14 z filmu dokumentalnego o Powstaniu Warszawski. Ostatecznie nagroda powędrowała do twórcy "Bogów", który kilka dni temu otrzymał tę samą nagrodę od Stowarzyszenia skupiającego polskich operatorów.

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI
„Lewiatan” (Leviathan) - reż. Andriej Zwiagincew
"Ida" pokonała "Lewiatana" podczas Oscarów, ale to nie zmienia faktu, że rosyjski film to dzieło znakomite i w pełni zasługujące na nagrodę. Czy to też polityczna deklaracja polskich artystów?

Polska Akademia Filmowa oraz zgromadzeni na sali goście wyrażają poparcie dla Olega Sentsova, ukraińskiego reżysera, więzionego w Moskwie za protest przeciwko aneksji Krymu. Szczegóły tutaj.

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA
Kinga Preis - „Pod Mocnym Aniołem”
Aktorka zdobyła swojego piątego Orła, a wszystkich nominacji otrzymała w sumie czternaście.

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA
Piotr Głowacki - „Bogowie”
To była pierwsza nominacja do Orłów w karierze dla tego utalentowanego aktora i od razu zamieniła się w statuetkę. Zasłużenie!

NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY
„Czas Honoru- Powstanie” - reż. Jan Hryniak
Ta kategoria pojawia się po raz pierwszy podczas Polskich Nagród Filmowych. Kolejne wyróżnienie dla produkcji o Powstaniu Warszawskim.

NAJLEPSZE KOSTIUMY
Magdalena Rutkiewicz-Luterek, Dorota Roqueplo - „Miasto 44”

NAJLEPSZY MONTAŻ
Michał Czarnecki - „Miasto 44”

NAGRODA PUBLICZNOŚCI
"Bogowie" reż. Łukasz Palkowski

NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Krzysztof Rak - „Bogowie”
To także mój najlepszy scenariusz wśród nominowanych. Znakomicie dopracowany, świetnie poprowadzony, kapitalnie operujący nastrojami, punktami zwrotnymi.

NAJLEPSZA MUZYKA
Czesław Niemen - „Sen  o Warszawie”
Na cztery nominacje, trzy otrzymali twórcy już nieżyjący. Ostatecznie nagrodę zdobył Czesław Niemen. W filmie nie ma jednak oryginalnych i nowych kompozycji tego muzyka. Nagroda jest więc raczej uhonorowaniem jego wielkiego dorobku.

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY
„Powstanie Warszawskie” - reż. Jan Komasa
Wydarzenie filmowe, bardzo ważna i twórcza realizacja, honorująca donośne zdarzenie z historii naszego kraju.

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
Grzegorz Piątkowski, Marek Warszewski  - „Miasto 44”
Imponująca praca scenografów na kilku imponujących planach tego znakomitego filmu. 

ODKRYCIE ROKU
Zofia Wichłacz - najlepsza główna rola kobieca „Miasto 44”
Najlepsza aktorka festiwalu w Gdyni, tym razem z nagrodą za Odkrycie roku.

***

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 roku. Nagrody przyznawane są głosami ponad 600 członków Polskiej Akademii Filmowej. Głosowanie na nominowanych i laureatów Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia wyników.

Dotychczasowymi laureatami Orłów w kategorii Najlepszy Film były: „Historia kina w Popielawach” (1999), „Dług” (2000), „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” (2001), „Cześć, Tereska” (2002), „Pianista” (2003), „Zmruż oczy” (2004), „Wesele” (2005), „Komornik” (2006), „Plac Zbawiciela” (2007), „Katyń” (2008), „33 sceny z życia” (2009), „Rewers” (2010), „Essential Killing” (2011), „Róża” (2012), „Obława” (2013), „Ida" (2014).

PEŁNA LISTA NOMINACJI
SPÓR TYPUJE FAWORYTÓW DO NAGRÓD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz