sobota, 21 marca 2015

Recenzja Blu-ray. 4. sezon "Gry o tron" najlepszy


Oglądany premierowo przed niemal rokiem 4. sezon "Gry o tron" zyskał wielkie uznanie i był zdecydowanie najlepszą z dotychczasowych odsłon tej serii. Ta powszechna opinia potwierdzona została wraz z  nominacją do Złotego Globu dla najlepszego serialu dramatycznego. Ponowne śledzenie serialu, ale tym razem na Blu-ray, to potwierdzenie świetności tej produkcji fantasy i odkrywanie jej na nowo. To także rodzaj przygotowania do nadchodzącego 5. sezonu.

Od 2011 roku "Gra o tron" jest jednym z najpopularniejszych seriali telewizyjnych, z sezonu na sezon stając się produkcją coraz lepszą, także dzięki coraz większym środkom przeznaczanym na realizację. HBO i twórcy serialu nie szczędzą wysiłku, by nie poprzestawać na bezpiecznym podejściu do tego tematu. "Gra o tron", jak rzadko która z wielosezonowych produkcji, cały czas się rozwija i zdecydowanie nie poprzestaje na prostym zadowoleniu widzów. Widać to szczególnie właśnie w 4. sezonie, który skrzy znaczącymi wydarzeniami i który w umiejętny sposób nie gubi się w gąszczu bohaterów, miejsc i historii.

4. sezon "Gry o tron" bazuje na kolejnej części sagi "Pieśni  Lodu i Ognia", autorstwa George'a R.R. Martina. Zeszłoroczna już produkcja telewizyjna, tak jak sezon wcześniejszy z 2013 roku, przybliżają wydarzenia z trzeciej części sagi, czyli "Nawałnicy mieczy". I rzeczywiście mieczy mamy tutaj pod dostatkiem, a właśnie od przekuwania jednego z nich rozpoczyna się 10-odcinkowa opowieść, którą zobaczyliśmy w 4. sezonie.

Streszczanie historii i poszczególnych wątków mija się z celem, przede wszystkim dlatego, że jest "Gra o tron" serialem z czołówki popularności. W całej tej serialowej wyprawie chodzi głównie o to, by samemu zgłębić ten świat politycznych intryg i wojennych zdarzeń. I zapewne fani i nie fani znają już serial doskonale, ale zaręczam, że powtórne obejrzenie wszystkich odcinków, dostarczyć może nowych doznań – szczególnie w jakości HD. Oczywiście by dobrze poruszać się po tym świecie, konieczna jest znajomość poprzednich sezonów, ale nawet bez tego wydanie Blu-ray 4. sezonu znakomicie radzi sobie w tej wielowątkowej historii. Udało się bowiem twórcom ponownie świetnie przygotować podróż przez Westeros i Essos.

Wydanie Blu-ray

Na rynku znajduje się kilka zestawów z 4. sezonem, a to oceniane w tym miejscu zaopatrzone zostało w zewnętrzną tekturową obwolutę. Już menu startowe robi spore wrażenie, a oglądając je możemy poznać wszystkich najważniejszych graczy tej historii. Świetny montaż oraz nowa wersja tematu przewodniego witają więc widzów serialu. Wydanie 4. sezonu "Gry o tron" przygotowano na czterech płytach Blu-ray. Na każdej z nich zamieszczono 2 lub 3 odcinki oraz materiały dodatkowe. Same filmy wzbogacono o specjalny przewodnik po świecie  Westeros i Essos. Jeżeli dobrze znamy serial, oglądanie odcinków równocześnie z dodatkami do czytania świetnie uzupełni naszą wiedzę lub zachęci do sięgnięcia do bardziej rozbudowanych książek. Są też miejsca, w których przewodnik na chwilę przerywa odcinek i zaprasza nas do obejrzenia krótkiego animowanego filmiku, który bezpośrednio bazuje na treści z książki George'a R.R Martina. Pochwalić należy jakość obrazu i dźwięku, które podkreślają klasę tej produkcji. Jakość HD została wynaleziona właśnie po to, by kręcić w taki sposób wielkie filmy i seriale.  Wszystko to stanowi przewagę nad nielegalnymi kopiami serialu, które znaleźć można w internecie.

PŁYTA 1
Płyta nr 1 zawiera dwa odcinki i są to "Dwa miecze" oraz "Lew i Róża". W dodatkach znajduje się komentarz audio, którego autorami są twórcy serialu David Benioff i D.B. Weiss oraz Pedro Pascal, odtwórca roli Obertyna. Jeśli zaś niespecjalnie pamiętamy 3. sezon to możemy sięgnąć po 25-minutowy "The Politics of Power", który przypomina o najważniejszych i bardzo brutalnych wydarzeniach z poprzednich odcinków. Spotkać więc tutaj można bohaterów, którzy tak dramatycznie odeszli ze świata Westeros i Essos. Kolejnym dodatkiem jest 7-minutowy "Bastards of Westeros", który skupia się na nieślubnych dzieciach władców poszczególnych krain. Tutaj narratorem jest sam George R.R. Martin, a wśród tych prezentacji pojawia się też Eddard Stark (Sean Bean). W dodatku "New Characters & Locations" (także 7 minut) twórcy serialu oprowadzają nas po nowych miejscach i przedstawiają nowe postaci występujące w 4. sezonie. Związane są one głównie z podróżą Daenerys Targaryen, ale też z m.in. rodziną Tyrellów, która odegra tak znaczącą rolę w tym sezonie.

PŁYTA 2
Płyta nr 2 to trzy odcinki oraz komentarze twórców: "Łańcuchy zostały zerwane" (bez komentarza), "Wierny przysiędze" (komentarz reżyserki Michelle MacLaren, operatora Robert McLachlan) i "Pierwszy tego imienia" (komentarz aktorek Sophie Turner i Maise Williams). Odcinki zawierają interaktywny przewodnik, który zgłębia szczegóły dotyczące poszczególnych bohaterów, miejsc i kontekstów historycznych. A to właśnie tutaj jesteśmy już po kluczowych wydarzeniach mających miejsce w trakcie wesela Joffreya. Tym razem, kosztem większej liczby odcinków, nie ma tutaj dodatków zewnętrznych przybliżających serial.

PŁYTA 3
Na płycie nr 3 otrzymujemy odcinki wraz z komentarzami: "Prawa ludzi i bogów" (komentarz reżysera Alika Sakharova oraz scenarzysty Bryana Cogmana), "Przedrzeźniacz" (z komentarzem aktorów Aidana Gillena, Kate Dickie i producentów) oraz "Góra i Żmija" (z komentarzem scenografki, kostiumografa i operatora). I tu przewodnik po serialu okazuje się prawdziwą skarbnicą wiedzy, dla widzów chętnych zgłębić poszczególne elementy serialu. Nie ma więc co narzekać na brak innych dodatków, kolejna płyta nadrobi to z nawiązką.

PŁYTA 4
Ostatnia płyta tego wydania to dwa finałowe i najbardziej widowiskowe odcinki serialu: "Strażnicy na murze" (dwa komentarze, w pierwszym aktorów Kita Haringtona i Rose Leslie, w drugim producenta oraz twórcy efektów wizualnych) i "Dzieci" (także dwa komentarze, z których w pierwszym jest m.in. grający Ogara Rory McCann, a w drugim aktorska rodzina Lannisterów – Peter Dinklage, Lena Headey i Nikolaj Coster-Waldau). Odcinki uzupełnione są oczywiście o przewodnik po miejscach, bohaterach i ich losach. Przede wszystkim jednak, to właśnie na tej płycie znajdują się najważniejsze dodatki tego wydania serialu.

"Behind the Battle For The Wall" poświęcony jest najważniejszej bitwie 4. sezonu, która ma miejsce u podnóża i na gigantycznym murze oddzielającym Westeros od dzikiej Północy. O pracy opowiadają aktorzy, ale też twórcy efektów wizualnych. To dokument trwający 37 minut, jest więc czym cieszyć oczy, bo przecież to właśnie tutaj pojawia się mamut oraz giganci. Praca z tymi dwoma elementami była szczególnie utrudniona, ale też przyniosła największą satysfakcję. Filmik pokazuje, jak połączono oba efekty, co powstało w komputerze, a co przy użyciu "skali". Twórcy podkreślają, że ten finał sezonu wymagał spektakularnego podejścia.

"The Fallen: A Roundtable" to spotkanie aktorów poza planem, swoisty wywiad i wspomnienia z ich pracy nad produkcją. Oto jak wyglądają prywatnie i jak postrzegają swoje upadłe postaci m.in.: Charles Dance, Jack Gleeson, Mark Stanley, Sibel Kekilli, Rose Leslie, Pedro Pascal. Aktorów tych nie zobaczymy już w 5. sezonie. Całość trwa 29 minut, przeplatana jest fragmentami filmu i licznymi wspomnieniami z planu. Dowiemy się m.in. czy pito tam alkohol…

"Histories & Lore" to interaktywny przewodnik po miejscach i najważniejszych elementach 4. sezonu "Gry o tron". Są to zebrane w jednym miejscu wspomniane wcześniej krótkie animacje, które pojawiają się w przewodniku do poszczególnych odcinków. Animacje są poklatkowe, wykonane bardzo starannie, a narrator czyta nam fragmenty książki George'a R.R. Martina, uzupełniając naszą wiedzę o danym miejscu i zdarzeniu. W sumie możemy obejrzeć i posłuchać 16 takich prezentacji.

Sceny usunięte to niestety tylko dwa fragmenty. W pierwszym oglądamy Bronna i Shae, a w drugim Dany i Missandei. Pierwsza ma swoją wartość, druga otwiera nam drogę do pewnych domysłów. W sumie to tylko 3 minuty, a chciałoby się zdecydowanie więcej.

Ostatni dodatek zatytułowany jest "Season 4 Blooper Reel". To oczywiście wpadki z planu, ale o charakterze humorystycznym. Oto co nie udało się aktorom w kilku pamiętnych scenach. I tutaj nas nie rozpieszczono, bowiem całość trwa nieco ponad 2 minuty. Finałowa scenka i taniec bohaterów świetnie wieńczą całość dodatków.

***

Minusem wydania Blu-ray 4. sezonu "Gry o tron" jest jego wersja językowa. Choć sam serial oglądać można z lektorem lub polskimi napisami, to niestety dodatki nie zostały przetłumaczone na nasz język, co niestety jest pewnym dyskomfortem przy odbiorze i ocenie całości. Cena wydania Blu-ray nie należy do tanich i waha się w granicach 200 złotych, ale dla najzagorzalszych wielbicieli serialu powinna być  to pozycja w bibliotece obowiązkowa. [Krzysztof Spór]